Změní Bílý dům barvu?
Změní Bílý dům barvu?

Jeden z největších amerických symbolů čekají zásadní změny, které by mohly promluvit i do prezidentských voleb.

Prezident Barack Obama se začátkem příštího roku rozloučí se svým úřadem. Boj o to, kdo půjde v jeho stopách, momentálně vrcholí a ačkoliv mají podle průzkumů největší šance manželka bývalého prezidenta Billa Clintona Hillary a populista Donald Trump, zdá se, že situace ještě není beznadějná ani pro další kandidáty. A může za to Bílý dům.

Jedna z nejslavnějších staveb Spojených států oslaví příští rok 225 let a mělo by dojít k dlouho plánované rekonstrukci některých starých a dnes již nevyhovujících prostor. Součástí dlouho chystané přestavby, která by měla trvat přibližně čtyři měsíce, bude i malování a právě to se teď stalo velkým volebním tématem. Bílý dům totiž možná přestane být bílým.

Jeden z favorizovaných výtvarných návrhů, který si přejí zejména obyvatelé metropolitních ghett
Jeden z favorizovaných výtvarných návrhů, který si přejí zejména obyvatelé metropolitních ghett

Podle aktuálních průzkumů je barva Bílého domu důležitým, nebo spíše důležitým tématem pro 64% amerických voličů, neshodnou se ovšem na tom, jak při malování postupovat. Politolog PhDr. František Měch, CsC., který se specializuje na volební systém v USA, tvrdí, že zatímco konzervativní voliči po změně netouží a rádi by zůstali u prověřené bílé, liberální voliči a především téměř 82% voličů mladších třiceti let by změnu uvítalo.

Levicově orientovaní socialisté preferují rudou. Zaznívají však i hlasy, že Bílý dům by měl být v barvách americké vlajky, nebo by dokonce měla ctít duhové barevné schéma LGBT iniciativ.

Takhle by mohla fasáda nového Bílého domu vypadat natrvalo
Takhle by mohla fasáda nového Bílého domu vypadat natrvalo

Objevují se i tendence přebarvit ho na neutrálnější barvu, na níž by nebyly vidět nečistoty a která by se dala snadno omýt. Snahy přebarvit je na černou nebo afroamericky hnědou byly smeteny ze stolu a prohlášeny za příliš rasistické…

Střety zastánců konzervativní bílé s fanoušky nových barev se zatím odehrávají především na sociálních sítích. Podle zahraničních expertů ale půjde o čím dál tím závažnější téma, které by v předvolebních debatách mohlo nahradit i neatraktivní a pro mnoho voličů příliš komplikovaná témata spojená s ekonomikou či zdravotnictvím nebo barvou pleti nového prezidenta.

Bílý dům Washington