
Jeden z největších amerických symbolů čekají zásadní změny, které by mohly promluvit i do prezidentských voleb.
Prezident Barack Obama se začátkem příštího roku rozloučí se svým úřadem. Boj o to, kdo půjde v jeho stopách, momentálně vrcholí a ačkoliv mají podle průzkumů největší šance manželka bývalého prezidenta Billa Clintona Hillary a populista Donald Trump, zdá se, že situace ještě není beznadějná ani pro další kandidáty. A může za to Bílý dům.
Jedna z nejslavnějších staveb Spojených států oslaví příští rok 225 let a mělo by dojít k dlouho plánované rekonstrukci některých starých a dnes již nevyhovujících prostor. Součástí dlouho chystané přestavby, která by měla trvat přibližně čtyři měsíce, bude i malování a právě to se teď stalo velkým volebním tématem. Bílý dům totiž možná přestane být bílým.
Podle aktuálních průzkumů je barva Bílého domu důležitým, nebo spíše důležitým tématem pro 64% amerických voličů, neshodnou se ovšem na tom, jak při malování postupovat. Politolog PhDr. František Měch, CsC., který se specializuje na volební systém v USA, tvrdí, že zatímco konzervativní voliči po změně netouží a rádi by zůstali u prověřené bílé, liberální voliči a především téměř 82% voličů mladších třiceti let by změnu uvítalo.
Levicově orientovaní socialisté preferují rudou. Zaznívají však i hlasy, že Bílý dům by měl být v barvách americké vlajky, nebo by dokonce měla ctít duhové barevné schéma LGBT iniciativ.
Objevují se i tendence přebarvit ho na neutrálnější barvu, na níž by nebyly vidět nečistoty a která by se dala snadno omýt. Snahy přebarvit je na černou nebo afroamericky hnědou byly smeteny ze stolu a prohlášeny za příliš rasistické…
Střety zastánců konzervativní bílé s fanoušky nových barev se zatím odehrávají především na sociálních sítích. Podle zahraničních expertů ale půjde o čím dál tím závažnější téma, které by v předvolebních debatách mohlo nahradit i neatraktivní a pro mnoho voličů příliš komplikovaná témata spojená s ekonomikou či zdravotnictvím nebo barvou pleti nového prezidenta.