Terra Nova (1, 2)

O pořadu

První dva díly v neděli 1.4. od 20:00, od 3. dílu každé pondělí ve 20:15.

 


Velkolepý seriál z produkce Stevena Spielberga nás zavede do doby dinosaurů.
Když se lidstvo ocitne v roce 2149 na pokraji zkázy, nalezne způsob, jak se vrátit do minulosti a kolonizovat nedotčenou přírodu před před 85 milióny let.

 
Rychlé info:

Originální název: Terra Nova
Země a rok vzniku: USA 2011
Distributor: FOX
Žánr: dobrodružné sci-fi
Série: 1.
Počet epizod: 11
Délka epizody: 45 minut
 

Tvůrci: Kelly Marcel, Craig Silverstein
Producenti: Steven Spielberg, Peter Chernin, René Echevarria, Brannon Braga
Hudba: Brian Tyler

 

Postavy/ hrají (dabing):
Jim Shannon / Jason O’Mara (Jan Kolařík), Dr. Elizabeth Shannonová / Shelley Connová (Tereza Bebarová), Nathaniel Taylor  / Stephen Lang (Pavel Rímský), Skye Alexandria Tateová  / Allison Millerová (Klára Jandová), Mira  / Christine Adamsová (Irena Máchová), Josh Shannon  / Landon Liboiron (Matouš Ruml), Maddy Shannon  / Naomi Scottová (Ivana Korolová), Zoe Shannon / Alana Mansourová (Kateřina Bobovyčová) a další.


O seriálu:
Píše se rok 2149, planeta Země trpí extrémním přelidněním a celé životní prostředí je zničené. Lidé v obrovských aglomeracích jen živoří a venku musí nosit dýchací masky. Poslední naději na záchranu lidstva dává nový vědecký objev - trhlina v časoprostoru, která dokáže poslat lidi zpátky do minulosti a do alternativní časové linie. Jen je to až o celých 85 miliónů let zpátky, do druhohorního období křídy. Nastává tak šance, jak vybudovat civilizaci znovu a lépe a vědci začali postupně vysílat výpravy, které by kolonii Terra Nova osídlily. Jediná překážka je, že se musí dělit o životní prostor s dinosaury. A že není cesty zpět.

Seriál se věnuje příběhu rodiny Shannonových, kteří se přidají k desáté výpravě do minulosti. Jim Shannon býval policista, ale odsoudili ho na šest let do vězení poté, co napadl důstojníka populační kontroly. Rodiny totiž smí mít maximálně dvě děti a kontrola odhalila, že Shannonovi ukrývají třetí dítě. Jim si odpykává druhý rok trestu, když jeho manželce Elizabeth nabídnou, aby se přidala k výpravě do kolonie Terra Nova jako hlavní lékařka. Smí se k ní přidat jen dvě starší děti, teenageři Josh a Maddy. Elizabeth pomůže Jimovi utéct z vězení a protáhne do minulosti i pětiletou dceru Zoe.

Přivítá je charizmatický velitel kolonie Nathaniel Taylor, kterému se neplánovaný příchod Jima zrovna nelíbí a pošle ho pracovat do zemědělské sekce kolonie. Traumatoložka Elizabeth se přidá k zdravotnickému týmu. Sedmnáctiletý Josh se skamarádí se skupinkou vzpurných teenagerů a začne se zajímat o krásnou a nekonvenční Skye. Šestnáctiletá Maddy se snaží jen najít samu sebe. Kolonie Terra Nova vypadá na první pohled jako idylické místo k životu. Všude samá bujná zeleň, nedotčená příroda, modrá obloha a vodopády. Ale nebezpečí se neskrývá jen v masožravých disnosaurech. Existuje tu i odtržená kolonie odpadlíků, kteří se staví proti Taylorovu vedení a ještě děsivější je možnost, že se něco zlověstného děje i uvnitř Terra Novy. Shannonovi pojmou podezření, že se kdosi pokouší zničit novou civilizaci ještě dříve, než má vůbec šanci se rozvinout….

Zajímavosti:
Obvykle si studia nejdříve objednávají jen pilotní díl a až potom se rozhodnou, jestli budou pokračovat. Terra Nova získala netypicky zelenou rovnou pro celou sérii. Jeden z důvodů byl i finanční, kulisy byly drahé a bylo by komplikované je bourat a znovu sestavovat.

První díl se točil na konci roku 2010 na exteriérech v australském Queenslandu a na lokacích v Brisbane, Gold Coast a Gold Coast Hinterland. Natáčení provázely přívalové deště a muselo se dotáčet v roce 2011. Natáčení na Hawaji zavrhl Steven Spielberg, aby se seriál příliš nepodobal Jurskému parku.

Pro seriál postavili více než různých 250 kulis.

Studio si přizvalo paleontologa Jacka Hornera, aby pomohl s navrhováním realistických dinosaurů z období křídy, kteří by se lišili o těch, které jsme už viděli v Jurském parku.  Z té doby totiž známe vzhled sotva 10 % druhů.

Každá epizoda se natáčela 8 – 9 dní, což je televizní standard. Postprodukce ovšem trvala šest týdnů, dvojnásobek obvyklé doby.

Rozpočet na jednu epizodu byl kolem 4 miliónů dolarů.

6. března 2012 stanice Fox oznámila, že nebude v produkci Terra Novy pokračovat. Je ale ještě šance, že práva na natáčení pokračování koupí jiná televize.

Postavy:
Jim Shannon
Bývalý detektiv z protinarkotického oddělení v Chicagu. Oddaný otec, kterého uvěznili kvůli porušení zákona o kontrole polulace. Z vězení utekl, aby se dostal na Terra Novu s rodinou. Když ve světě minulosti získá důvěru velitele Taylora, přidá se k bezpečnostním složkám.

Dr. Elizabeth Shannonová
Dokotorka, která se věnovala traumatologii a teď je hlavní lékařkou kolonie. S Jimem má tři děti a pomohla mu při útěku z vězení.
 
Nathaniel Taylor
Dorazil na Terra Novu jako první a přežil o samotě 118 dní. Pomohl kolonii založit a už sedm let je jejím velitelem. Má komplikovaný vztah se svým synem, který dorazil s druhou výpravou. Dokonce ho vyhnal z kolonie, ale předstírá, že Lucas pouze zmizel.
Josh Shannon
Sedmnáctiletý syn Shannonových. Nechtěl opustit svoji přítelkyni a zpočátku se k otci chová nepřátelsky. Zaujme ho krásná Skye.

Maddy Shannonová
Šestnáctiletá dcera Jima a Elizabeh je extrémně inteligentní, ale společensky plachá teenagerka. Začne si románek s Markem Reynoldsem, vojákem z bezpečnostních složek.

Zoe Shannonová
Pětiletá Zoe je třetí dítě v rodině, proto byla porušením zákonů a jako malou ji ukrývali před úřady. Když se to provalilo, musel její otec do vězení.

Skye Alexandria Tateová
Kamarádka Joshe, která přišla se třetí výpravou. Její rodiče zemřeli, ale velitel Taylor je pro ni jako otec.

Dr. Malcolm Wallace
Hlavní vědecký důstojník kolonie. To on zařídil Elizabeth Shannonové šanci žít na Terra Nově. Kdysi spolu měli románek a Malcolm doufal, že Elizabeth nechá svého manžela ve vězení.

Herci:
Jason O’Mara (Jim Shannon)
Irský herec, který se věnoval hlavně divadlu a vystupoval s Královskou Shakespearovskou společností. Největší úspěch měl s představením The Homecoming, ve kterém hrál v Dublinu i v Londýně. Původně chtěl hrát profesionálně rugby, ale kvůli zranění nemohl. Objevil se v seriálech Bratrstvo neohrožených, Myšlenky zločince, Po právu, Chirurgové a v americké předělávce seriálu Polda z Marsu získal hlavní roli Sama Tylera. Vzal si americkou herečku Paige Turcovou a mají spolu syna Davida.

Shelley Connová (Dr. Elizabeth Shannonová )
Shelley se narodila v Británii a exotický vzhled jí dodali předkové ze Srí Lanky. Její prateta byla slavná herečka Merle Oberonová. Po vystudování herecké školy se objevila v televizních seriálech Casualty, Down to Earth, Mersey Beat, Party Animals, Mistressess a Trial & Retribution. Má za sebou I bohatou divadelní kariéru.

Stephen Lang (Nathaniel Taylor)
Výrazný herec, kterého si nejspíše vybavíte z Avatara, kde si zahrál nepříjemného plukovníka Milese Quaritche. Také měl výrazné role ve filmech Tombstone, Gettysburg a Bohové a generálové. Kariéru začínal na Broadwayi, upozornil na sebe ve snímku Smrt obchodního cestujícího a objevil se i v prvním filmu o Hannibalu Lecterovi, Lovci lidí. Od roku 1980 je ženatý s kostýmní návrhářkou Kristinou Watsonovou a mají spolu čtyři děti.

|236360|gallery -->

Anketa

Těšíte se na pořad Terra Nova?

hlasovat
hlasovat
hlasovat