Takešiho hrad

Takešiho hrad

O pořadu

Od pondělí do pátku v 11:05

Nejlegendárnější a nejšílenější japonská soutěž se vrací na české obrazovky

Japonsko / Velká Británie 2002-2004

Japonci mají opravdu jinou mentalitu a nechají si s úsměvem líbit neskutečné věci. Zářným důkazem je tato bláznivá soutěž. Takešiho hrad se v Japonsku natáčel v letech 1986-1989 a rychle se rozeběhl po celém světě. Byl první z potrhlých soutěží, které se v České republice vysílaly.

V původní hře soutěžilo 100 až 142 Japonců, které generál Lee (Hayato Tani) vyslal plnit šílené mise a překonávat různé fyzicky náročné překážky s cílem dobýt Takešiho hrad. A to proto, aby se mohl stát novým vládcem. Show proslula jízdami na visutých muchomůrkách, běhy v přestrojení za pomeranč, vybíjenou hranou medicimbalem, lidskými kuželkami, chůzí na otočném válci nebo skoky do zdi s rozběhem.

Tyto disciplíny rychle eliminovaly většinu soutěžících. Kdo prošel, musel se na konci postavit samotnému Takešimu (Takeši Kitano). V prvních epizodách útočili dobyvatelé na jeho hrad vodními pistolemi, později se strefovali do vozítek s papírovými terči a nakonec se objevily lasery a terče citlivé na světlo. Pokud někdo prorazil Takešiho terč nebo se trefil do senzoru na jeho jezdítku, obrana se deaktivovala a Takešiho hrad byl dobyt. Úspěšný borec mohl vyhrát milion jenů. Za celou historii soutěže se to ale podařilo jen devětkrát.

Zkondenzovaná verze původní soutěže se v roce 2002 stala nečekaným hitem ve Velké Británii a pravidelně se umisťovala mezi deseti nejsledovanějšími pořady. Britská verze nedodržuje původní japonský formát, zkrátila původních 47 na 23 minut.

Ukazuje sestřihy jednotlivých disciplín s kreativním  komentářem, který se ani nepokouší vysvětlovat, co se na obrazovce přesně děje, protože mnohé je zkrátka nevysvětlitelné. V angličtině soutěž vtipně komentuje Craig Charles, který je známý jako Lister z Červeného trpaslíka. Typická epizoda obsahuje asi osm disciplín a finální bitku s Takešim.

Postavy:

Saburo Ishikura

Takešiho rádce a spolukomentátor.

Sonomanma Higashi (Hideo Higashikokubaru)

Původně vůdce Smaragdových stráží, od půlky pořadu nahrazuje hlavního poradce.

General Tani/Lee (Hayato Tani)

Průvodce a asistent soutěžících, který je seznamuje s překážkami.

Takeši

Pán hradu, jehož porážka je cílem soutěže. Komentuje snažení soutěžících.

Pro některé bude překvapením, že je Takeši Kitan jedním z nejvýznamnějších japonských umělců současnosti. Narodil se 18. ledna 1947 v Tokiu a původně se měl stát inženýrem. Jenže ho ze školy vyhodili pro rebelantskou povahu. Živil se různě, pak v sobě objevil komediální talent, začal používat umělecké jméno Beat Takeši a stal se polovičkou oblíbeného zábavného dua Two Beat. V 80. letech začal hrát menší role v japonských filmech a hostovat v televizi.

V roce 1989 debutoval jako režisér filmu Violent Cop, kdy zaskočil za původního režiséra, jenž onemocněl. Přepsal však i scénář, podílel se na střihu a ztvárnil hlavní úlohu nekompromisního policisty. Filmů, které napsal a v nichž hrál, natočil mnohem víc. Vypracoval si osobitý styl. K jeho nejznámějším snímkům patří Boiling Point (1990), Sonatine (1993), Ohňostroj (1997) oceněný Zlatým lvem na festivalu v Benátkách, Ve spárech Yakuzy (2000) nebo Samuraj (2003).

Zahrál si i ve filmech jiných režisérů (Poslední samuraj, Battle Royal a Johny Mnemonic). V roce 1994 se málem zabil na motorce, ochrnul na polovinu těla a musel prodělat složité operace, aby mohl znovu hýbat svaly v obličeji. Po rekonvalescenci změnil život a začal malovat. Také píše knihy - poezii, filmové kritiky i novely. Už mu vyšlo přes padesát publikací.