Studio 30 Rock

Studio 30 Rock

O pořadu

Jen lidé z branže vědí, jak pravdivě a zábavně vylíčit, jak to v televizi chodí...

 

Sitcom USA 2006


Postavy - dabing: Liz Lemonová / Tina Feyová (Zuzana Slavíková), Jack Donaghy / Alec Baldwin (Vladislav Beneš), Tracy Jordan / Tracy Morgan (Martin Sobotka), Jenna Maroneyová / Jane Krakowski (Linda Rybová)

 

O seriálu:

Komediální seriál ze zákulisí celoplošné televizní stanice vás pobaví, ale ne za každou cenu. Některé situace jsou úsměvné, pár i k zamyšlení. Šéfscenáristka Liz Lemonová (Tina Feyová) má na krku dost svérázné zaměstnance - úchylné existence, bolestíny, primadony, individualisty. A také fiktivní zábavný pořad Vyšší dívčí, který se vysílá živě. Liz si někdy připadá jako vedoucí blázince nebo ředitelka mateřské školky. To ale netuší, co se na ni chystá. Přichází nový a značně nevyzpytatelný programový ředitel Jack Donaghy. Nikdo neví, co od něho může čekat! Liz z toho prostě a jednoduše šílí. Tohle nemůže fungovat! Ani to však ještě není všechno. Kromě osobních trablů bude zanedlouho nucena krotit ulítlého černošského komika Tracyho Jordana, což bude ta pravá zkouška ohněm!

 

Seriál vyhrál 14 cen Emmy (včetně té za nejlepší komediální seriál roků 2007, 2008 a 2009) a 5 Zlatých glóbů (mj. za nejlepší komediální seriál), nejčerstvěji pak 17.1. 2010 získal Alec Baldwin Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon v komediálním seriálu.

 

Zajímavosti:

Název 30 Rock je odvozen od newyorské adresy Rockefeller Plaza 30, kde sídlí televize NBC. Tedy něco jako naše Kavčí hory.

Živě vysílaná komediální show Vyšší dívčí, kolem které se seriál točí, nápadně připomíná skutečnou legendární živě vysílanou show Saturday Night Live (běží na NBC od roku 1975). Tina Feyová v ní dlouhá léta působila jako (šéf)scenáristka a herečka. Hraje tedy v podstatě sama sebe.

Tina Feyová původně nechtěla v seriálu vůbec hrát, ale studio na tom trvalo. Zřejmě kvůli popularitě, kterou v té době měla díky Saturday Night Live.

Manžel Feyové skládá veškerou hudbu k seriálu a také pracuje jako jeho producent.

Elizabeth je skutečné křestní jméno Tiny Feyové.

V roce 2009 obdržel 30 Rock neuvěřitelných 22 nominací na Emmy. Žádný jiný komediální seriál tolik nominací v jednom roce neobdržel.

V prvních dílech je zmíněno, že postava Liz Lemonové má jednu cenu Emmy. Jedinou měla v té době i Tina Feyová. Dnes už jich má sedm.

 

Postavy a obsazení:

Liz Lemonová
Tato postava má několik poloh. Je zkušená, rozhodná, vtipná, inteligentní a nebojí se rýpnout i do vlastních řad. Je ale i roztomilá a sexy, dokáže být sympatická a někdy neobvykle naivní.

 

Tina Feyová
Roli Liz si nejen zahrála, ale i napsala. Je to skvělá scenáristka a autorka celého seriálu. Známá je rovněž jako satirička. Natočila řadu komických skečů, ve kterých mj. před volbami imitovala aljašskou guvernérku Sarah Palinovou, se kterou jsou si nápadně podobné. Karikovala i její politické názory, a vysloužila si tak cenu Emmy (již sedmou) pro nejlepší komediální herečku. Tina se narodila ve znamení Býka v Pensylvánii v roce 1970. Její matka je Řekyně, otec z poloviny Němec a z poloviny Skot. Od roku 2001 je jejím manželem Jeff Richmond, v září roku 2005 se jim narodila dcerka Alice Zenobia. Z jejích rolí je asi nejznámější ta z filmu Protivný, sprostý holky, nejnověji také Baby máma. Obdržela mnoho ocenění, za všechny například 7 cen Emmy a 3 Zlaté glóby.

 

Jack Donaghy
Viceprezident General Electric pro televizní vysílání a mikrovlnné trouby. Odměnou za skvělý koncept nové trouby mu bylo pověření programovým vedením jedné z největších amerických televizí NBC. Hýří nápady a neodkladnými úkoly. Zkrátka pohroma a pro Aleca Baldwina životní role.

 

Alec Baldwin
Americký herec pochází z hereckého klanu Baldwinových, proslavil se však především manželstvím s kráskou Kim Basingerovou. Narodil na na Long Islandu v roce 1958 a ze sourozenců je určitě nejvýraznější a nejprůbojnější. Nejprve hrál v seriálech (Doktoři), pak uplatnil hezounský zjev ve filmu (Beetlejuice, Manželské etudy, Podnikavá dívka, Hon na ponorku). S Kim se seznámil při natáčení Muže na ženění a opravdu jim pak manželství vydrželo devět let. Mají dceru a před ošklivým rozvodem stihli ještě natočit docela napínavý remake Útěk do Mexika. Alec Baldwin byl jednou nominován na Oscara (Smolař) a čtyřikrát na Zlatý glóbus. Za svou roli ve Studiu 30 Rock získal dvě Emmy a dva Zlaté glóby.

 

Tracy Jordan
Úspěšný filmový herec, který má pověst nepředvídatelného člověka a primadony, nevyrovnaného a výstředního umělce. Prezentuje se v médiích jako velmi výdělečný muž a „crazy" osobnost, ačkoli takový není. Kvůli depresím, obsesím a deziluzím navštěvuje psychoterapeuta. Rovněž podléhá různým konspiračním teoriím, a to včetně upírských. Je sedmnáct let ženatý s Angií a má s ní dva syny.

 

Tarcy Morgan
Herec a stand-up komik, který se proslavil především v legendární show Saturday Night Live (kterou několik let vedla Tina Feyová). V seriálu 30 Rock tak vlastně hraje parodii sebe sama. S bývalou ženou Sabrinou má tři děti. Po rozvodu začal mít problémy s alkoholem, ale nakonec je překonal. Vzápětí jej ovšem postihl diabetes, se kterým stále válčí.

 

Rychlé info:

USA 2006,
Série: I.,
 II., III., IV.
Česká premiéra
Autorka seriálu: Tina Feyová