Spartakus: Bohové arény - Obrázek 4

Spartakus: Bohové arény

O pořadu

Každé pondělí ve 22:15

I minulost rodu Batiatů před příchodem Spartaka je drsná a krvavá!


Rychlé info:
Originální název: Spartacus: Gods of the Arena
Země a rok vzniku: USA 2011, STARZ
Žánr: historické drama
Počet epizod: 6
Délka epizody: 53 minut
Premiéra

Tvůrci: Steven S. DeKnight, Robert Tapert, Sam Raimi

Režie: Michael Hurst, Rick Jacobson, Jesse Warn, Brendan Maher, John Fawcett

Hrají: John Hannah / Lentulus Batiatus, Lucy Lawlessová / Lukrécie,  Dustin Clare / Gannicus, Peter Mensah / Doctore, Jaime Murrayová / Gaia, Marisa Ramirezová / Melitta, Jeffrey Thomas / Titus Lentulus Batiatus, Manu Bennett / Crixus

O seriálu:
Šestidílná série Bohové arény byla natočena kvůli nemoci Andyho Whitfielda, představitele Spartaka. Po natočení první série onemocněl non-Hodgkinovým lymfomem a musel podstoupit náročnou léčbu. Aby štáb nezahálel, rozhodli se producenti vrátit za pomoci minisérie do minulosti a zachytit děje předcházející Spartakovým příběhům. Když se Andymu rakovina vrátila, po dlouhém váhání byla jeho role přeobsazena. Od druhé série bude hrdinou australský herec Liam McIntyre. Andy nakonec bohužel nemoci podlehl.

Minisérie se zaměřuje na krvavou minulost rodu Batiatů a historii města Capuy před příchodem Spartaka. Quintus Lentulus Batiatus právě převzal otcovu gladiátorskou školu. Má ambice, chtěl by vystoupit z otcova stínu a proslavit se. Po boku mu stojí krásná manželka Lukrécie, která mu chce pomoci jakýmikoli prostředky. Batiatus vsadí všechen majetek na muže, který mu má přinést slávu a věhlas – Kelta Gannica, nejlepšího gladiátora. Rozhodí síť intrik, aby se zbavil konkurence. Vrátí se i známí gladiátoři Doctore, Crixus a Barca.

Postavy:
Lentulus Batiatus (John Hannah)
Batiatova gladiátorská škola je na vzestupu a užívá si slávy nechvalně proslulého šampiona Gannica, jehož umění bojovat s mečem se vyrovná jen jeho záliba ve vínu a ženách. Nastala příhodná situace, na kterou mladý Batiatus čekal. Konečně svrhne otcovu nadvládu a převezme kontrolu nad školou. Je připraven zradit kohokoli, jen aby jeho gladiátoři byli ti nejžádanější. Po boku mu stojí vypočítavá manželka Lukrécia, která navíc neváhá kdykoli využít bezostyšnost svůdné přítelkyně Gaiy. Nezastaví se před ničím, aby oklamali davy, upevnili moc a získali co největší bohatství.

Lukrécie
(Lucy Lawlessová)
Lukrécie je zatím ještě mladá a celkem nevinná. Když jí Gaia navrhne, aby se vyspala s otrokem nebo gladiátorem, představa, že by měla podvést manžela, jí přijde nepřijatelná. Když si ale s Gaiou dá opium, jejich spiklenectví se posune na vyšší úroveň.

Gannicus (Dustin Claire)
Největší gladiátorská hvězda Gannicus rád užívá všech radostí života. Jeho láska k vínu a ženám se snoubí s neochvějnou arogancí. Žádný gladiátor se mu v tomto směru nevyrovná. Díky svým vítězstvím nemusí trénovat s ostatními, ale sám ve stínu, pokud si to přeje. Přátelí se s Oenomanem a jeho ženou Melittou. Stane se Batiatovým favoritem. Pán ho využívá pro své záměry a větší slávu.

Gaia (Jaime Murrayová)
Do Capuy nečekaně přicestuje Lukréciina dlouholetá přítelkyně Gaia a s ní také spousta neřestí, v nichž si krasavice libuje. Hledá nového manžela... Nechybí jí půvab, přitažlivost a vynalézavost v milostných hrátkách. Neváhá využít své přednosti k prosazení zájmů přátel a pomáhá jim v intrikách.

Titus (Jeffrey Thomas)
Batiatův otec Titus je sice křehký a nemocný, ale pořád ještě má na synův život velký vliv. Je hrdým majitelem gladiátorů, drží se starých zvyklostí a nelíbí se mu, že se od nich potomek odvrací. Když kvůli Batiatovi a Lukrécii vznikne konflikt, ohrozí všechno, co Titus celý život budoval.

Melitta (Marisa Ramirezová)
Osobní otrokyně Lukrécie a manželka Oenomana se snaží udržet malý kousek svobody, který si ve vile vydobyla. Páni ji využívají ke svým piklům a ona se zaplétá do sítě touhy a zrady, která hrozí roztrhat její křehký svět.

Doctore / Oenomaus (Peter Mensah)
Gladiátor Oenomanus, bývalý šampion, jen neochotně opouští arénu a stává se Doctorem.

Crixus (Manu Bennett)
Gala Crixa právě zakoupili... V první epizodě je to jen nedisciplinovaný nováček. Musí vydržet posměšky a výhrůžky spolubojovníků a postupně se vycvičit v budoucího šampiona.

Herci:
John Hannah
Skotský herec John David Hannah je známý z mnoha filmů: Čtyři svatby a jeden pohřeb, Srdcová sedma, Mumie, Hurikán v ringu, Mumie se vrací nebo Poslední legie. Narodil se do chudé rodiny a pracoval jako elektrikář. Ve dvaceti jej přijali na Královskou skotskou akademii hudby a dramatu. V roce 1997 založil produkční společnost Clerkenwell films, která vyráběla televizní seriál Inspektor Rébus, v němž hrál titulní roli. Hlavní roli si zahrál také v britském seriálu Cold Blood. S herečkou Johannou Roth vychovává dvojčata Gabriela a Astrid.

Lucy Lawlessová
Rodačku z novozélandského Aucklandu nejvíce proslavila role hlavní hrdinky seriálu Xena, který se vysílal v letech 1995–2001. Jako mladá chtěla studovat operu a jazyky, pak se ale rozhodla jet na zkušenou do Evropy, kam za ní dorazil její přítel Garth Lawless. Po návratu pracovali v australských dolech. V devatenácti otěhotněla, přesunula se na Nový Zéland a narodily se jí dcery Daisy a Lucy. Vyhrála soutěž o nejkrásnější novozélandskou maminku. Herecký kurz absolvovala v kanadském Vancouveru. Postupně se začala objevovat v televizi. Při moderování cestovatelského pořadu Air New Zealand Holiday se dostala i do Prahy. Úspěch přišel se seriálem Herkules, kde nejdříve získala dvě menší role. Nakonec ji obsadili do tří epizod jako černovlasou záporačku Xenu.

Postava měla takový ohlas, že získala vlastní seriál, který se vysílal skoro po celém světě. Po jeho ukončení se věnovala hlavně rodině. S druhým manželem Robertem Tapertem, producentem Xeny i Spartaka, má dva syny. Objevila se ve vedlejších rolích v seriálech Akta X, Tarzan, Dva a půl chlapa, Veronica Mars nebo Status: nežádoucí. Mihla se ve filmech Spider-Man, Eurotrip, Boogeyman nebo Pohádky na dobrou noc. Další výrazné televizní role se dočkala ve sci-fi seriálu Battlestar Galactica, kde si zahrála D’Annu Biersovou, cylonský model číslo 3. Lucy ráda zpívá, zahrála si Rizzo v broadwayské produkci muzikálu Pomáda. V soutěži Celebrity Duets skončila druhá a občas koncertuje pro fanoušky. Ve Spartakovi vystřídá různé paruky, ve skutečnosti má ale špinavě blond vlasy.

Dustin Claire
Australský herec, vítěz ceny Logie Award. Pochází ze severního pobřeží státu Nový Jižní Wales. Vystudoval Western Australian Academy of Performing Arts. Má sestru, je svobodný, rád jezdí na motorce a čte. V televizi se objevil v McLeodových dcerách, potom v seriálu Satisfakce a Underbelly.

Jaime Murray

Angličanka Jaime Murray je dcerou herce Billyho Murraye. Upozornila na sebe rolí ve čtyřech řadách seriálu Podfukáři. Větší roli měla i ve Skladišti 13 a momentálně hraje v novém seriálu Ringer. Chvíli studovala psychologii a filozofii v Londýně, brzy však dala přednost herectví. Původně přijela do Hollywoodu na šest týdnů, aby natočila pilot Demons, který ale neprošel do další produkce. Rychle však získala roli nevypočitatelné Lily v druhé řadě Dextera.

Jeffrey Thomas

Novozélandský herec, který se narodil ve Walesu, je známý zejména díky televizním rolím. Proslavil se v 80. letech postavou inspektora v policejním seriálu Shark in th Park a ve dvou dlouhodobě běžících soap operách Mercy Peak a Shortland Street. Namluvil také mnoho dokumentárních pořadů. Na mezinárodní scéně zabodoval rolí Jásona v Herkulovi. Vystudoval univerzitu, mluví plynule velšsky a samozřejmě anglicky. V obou jazycích píše divadelní hry. Ve filmovém Hobitovi bude hrát trpasličího krále Thróra.

Marisa Ramirezová

Kariéru začala ve třinácti, kdy ji objevila jedna z předních modelingových agentur v Los Angeles. Brzy cestovala po celém světě. Nakonec se vrátila, aby se věnovala herectví. Zahrála si supermodelku Giu v soap opeře General Hospital, za kterou získala několik nominací na herecké ceny. Další role přišly televizních dramatech Miracles a Mental. Byla aktérkou klipů Wild, Wild West (Will Smith), American Woman (Lenny Kravitz), As Long As You Love Me (Backstreet Boys) a Give It to You (Jordan Knight).

Peter Mensah

Pochází ze západoafrické Ghany. Jako malý se přestěhoval s matkou spisovatelkou a otcem inženýrem do anglického Herefordshire. Od šesti se věnoval bojovým uměním. Našel v sobě lásku k divadlu a časem se přesunul do Kanady, kde hrál vedlejší role v seriálech Zvláštní efekty, Brutální Nikita, Highlander: havran, Lovci pokladů a mnoha dalších. Objevil se ve slavných filmech 300: Bitva u Thermopyl, Hidalgo, Cypher, Slzy Slunce, Neuvěřitelný Hulk nebo Avatar. Momentálně žije v Los Angeles, rád hraje basketbal a ovládá bojové umění wushu.

Manu Bennett

Syn australské modelky bikin a novozélandského zpěváka je ze čtvrtiny maorského původu. Vyrůstal v Austrálii a hrál ragby, před kterým dal přednost studiu baletu, hry na piano a herectví. Na výměnný pobyt cestoval i do Los Angeles, aby tam navštěvoval divadelní školu. Začínal hrát v soap opeře Paradise Beach, ve Xeně se objevil jako Markus Antonius. Diváci ho spatřili i ve filmech Lantana, Voják a 30 dní dlouhá noc. Hlavní roli si střihl ve snímku Sindibád a Mínotaurus. Jeho fotky ozdobily obálky několika fitness časopisů.


Zajímavosti:

Spartakus je inspirovaný stylem filmů 300: Bitva u Thermopyl a Gladiátor. Hodně se natáčí na zeleném pozadí a souboje jsou brutální – zpomalené záběry, useknuté končetiny, digitální krev…

Nebojí se ukazovat nahotu a sexuální scény. Dokonce zahlédneme i nahé muže zabírané zepředu.

Spartakus se natáčí v Aucklandu na Novém Zélandu.

Hudbu složil Joseph LoDuca, který má na kontě seriály Dokonalý podraz, Herkules, Xena a Legend of the Seeker. Jeho skladby zní také ve filmech Lesní duch, Smrtelné zlo 2, Armáda temnot a Bratrstvo vlka. Získal 11 nominací na cenu Emmy a dvakrát ji získal.

Kvůli nemoci Andyho Whitfielda byla odložena produkce druhé série a natočila se šestidílná série Bohové arény, zachycující události, které se odehrály ještě před započetím děje první série Spartaka. Když se Andymu rakovina vrátila, bylo nutné postavu přeobsadit. Proto ho od druhé série bude hrát australský herec Liam McIntyre.

Druhá série začíná v televizi Starz  27. ledna 2012.

|247202|gallery -->