2012 Apokalypsa

Soudný den planety Země

O pořadu

Poutavý dvoudílný film zkoumá deset možných scénářů, jak by mohl vyhynout veškerý život na Zemi. Ke každé variantě se vyjádří na slovo vzatí odborníci a nechybí ani ukázky ze slavných filmů a televizních seriálů.

 

Originální název: Countdown to Doomsday
Země a rok vzniku: USA 2006, Universal
Žánr: dokumentární apokalyptický
Premiéra
Délka filmu:
2x 45 minut

Účinkují: Matt Lauer, Al Gore, Michio Kaku, Daniel H. Wilson a další

 

O pořadu:
Soudný den planety Země je dvoudílný americký dokumentární film, který poprvé běžel v roce 2006 na stanici Sci Fi Channel. Představí deset různých příčin, kvůli nimž by mohl zaniknout veškerý život na Zemi, a přinese rozhovory s mnoha na slovo vzatými odborníky. Ti se snaží oddělit skutečná vědecká fakta od fikce. Pořadem provází televizní novinář Matt Lauer, který od roku 1996 moderuje The Today Show na NBC.

Prvním zkoumaným scénářem zániku života je mimozemská invaze, ke které se vyjádří teoretický fyzik a spisovatel Michio Kaku z The City University v New Yorku a Seth Shostak, astronom ze SETI Institute. Doktor Kaku se zasloužil o přiblížení kvantové mechaniky a fyziky širší veřejnosti a měl velký vliv na seriály jako Star Trek a Cesta do neznáma. Náraz asteroidu do Země je dalším, možná trochu pravděpodobnějším scénářem. V rozporu s filmy Drtivý dopad a Armageddon by odpálení komety nebo meteoritu nemuselo střetu zabránit. Kolaps ekosystémů a globální oteplování, to je další palčivá otázka, k níž má co říci bývalý americký viceprezident Al Gore.

Zemi rovněž ohrožují silné gama záření a obří sluneční erupce. Výbuchy sopek – Vesuvu v Itálii, Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech nebo kalderů v Yellowstonském parku ve Spojených státech – také představují reálné riziko. Mohou snadno změnit klima na celé Zemi a způsobit masové vyhynutí organismů. Když vezmeme v potaz současnou politickou situaci, jsou nejspíše nejakutnější hrozbou terorismus a pandemie uměle vytvořených chorob. Stejně tak jaderný útok. Poslední zkoumanou situací je vzpoura strojů, ke které se vyjádří spisovatel a robotický inženýr Daniel H. Wilson a profesor kybernetiky Kevin Warwick. Pochopitelně s ukázkami z filmů se stejnou tématikou.