Řekni, kdo tě zabil

O pořadu

Každou neděli v 17:35, repríza v pondělí v 15:15

 

Ned dokáže oživit na minutu mrtvé, aby mu řekli, kdo je zabil.

 

O seriálu:

 

Ned jako chlapec zjistí, že může vrátit cokoli mrtvého k životu, když se toho dotkne. Jenže jeho dar není bezchybný. Prvním dotykem sice oživuje, druhým však opět usmrtí, a to navždy. Toto pravidlo odhalí poměrně nešťastným způsobem - mamince praskne aneurysma a Ned ji oživí. Pusa na dobrou noc, kterou od ní dostane o pár hodin později, je však osudná. Také nesmí nechat nic oživlého žít více než 60 sekund, protože jinak musí zemřít něco jiného, podobně velikého. Smutná zpráva pro holčičku Chuckie od sousedů, které tak výměnou za Nedovu maminku umřel tatínek. Ned a Chuckie, kteří se měli velice rádi, už se pak nikdy neviděli.

 

V dospělosti využívá Ned svůj dar k oživování shnilého a mrtvého ovoce, dokonce si otevře obchod s koláči. Jako koláčníkovi se mu život dál komplikuje - jako by nestačilo, že je do něj bláznivě zamilovaná servírka z pekařství. Jeho tajemství odhalí soukromý detektiv Emerson, který ho dotlačí ke spolupráci. Ned oživí na minutu mrtvolu, Emerson si vyslechne jméno vraha a finanční odměnu za dopadení si rozdělí.

 

Za záhadných okolností ovšem zemře také Nedova láska z dětství Chuckie. Ned ji oživí a není schopen ji opět zabít. Nechá ji tedy žít... S vědomím, že se už nikdy nesmějí dotknout. Chuckie se stane třetím partnerem v detektivní kanceláři, kde se snaží plnit mrtvým jejich poslední přání.

Kritiky vysoce oceňovaný seriál má jedinečný výtvarný styl. Tvůrci se snažili, aby vše vypadalo jako oživlá ilustrace z pohádkové knížky. Usilovali o cosi mezi Amélií z Montmartru a filmem od Tima Burtona. Dokonce i pitevna je vesele barevná. Rovněž nechybí spousta humoru, občas trochu černějšího ražení.

Seriál byl nominován na 57 různých cen, 18 jich vyhrál, a to včetně 7 Emmy.

 

Postavy a obsazení:

Ned (herec Lee Pace)

Milý stydlivý samotář, který vede zvláštní život. Kromě oživování mrtvých lidí a věcí provozuje Ráj koláčů, kde mu pomáhá servírka Olive. Má také psa Digbyho,jehož zásluhou v dětství objevil svůj dar. Digbyho tenkrát přejel náklaďák a Ned ho oživil. Nikdy se ho už ale nemůže dotknout.

 

Charlotte „Chuckie" Charlesová (herečka Anna Frielová - představitelka Alžběty z filmu BATHORY!)


Veselá a s chutí do života, ačkoli byla za záhadných okolností zavražděna na vyhlídkové plavbě. Svou smrt a oživení považuje za druhou šanci, jak si užít života. Před smrtí se věnovala především svým agorafobickým tetám, teď se jich konečně zbavila. Během dospívání přečetla mnoho různých knih, a tak má velice široké znalosti i z řady nejpodivnějších oblastí, jako jsou například včelařství, poruchy příjmu potravy, mlynářství nebo historie erotiky.

 

Emerson Cod (herec Chi McBride)

Uhlazený a elegantně oblečený soukromý detektiv. Spolupracuje s Nedem na řešení případů vražd. Je totiž výrazně jednodušší, když se můžete oběti rovnou zeptat, kdo ji zabil. Rád nahlas vyjadřuje svůj názor. Chodil do umělecké školy. Moc ho baví a uklidňuje pletení. Je trochu křeček a vydělané peníze schovává do ponožek v šuplíku ve stole.

 

Olive Snooková (herečka Kristin Chenowethová)


Servírka v Ráji koláčů a Nedova sousedka. Je nesmírně snaživá a bláznivě zamilovaná do Neda, který ovšem její lásku neopětuje. Musí se tak spokojit jen s jeho psem Digbym. S Nedem se seznámila  náhodou. Zcela zdrcená se po smrti svého koně dopotácela do Ráje koláčů a už tam zůstala. Bývala úspěšná žokejka. Miluje růžovou a zelenou barvu, celý byt má vyzdobený květinovými motivy.

 

Digby


Nedův zlatý retrívr, kterému jsou tři roky. Nebo taky dvacet tři, záleží na tom, jak počítáte. Digby už je totiž dvacet let mrtvý. Byl to první tvor, kterého Ned oživil. Ned si kvůli němu pořídil umělou ruku, aby ho mohl hladit, aniž by se ho dotýkal.

 

Rychlé info:

Žánr: detektivní příběhy s prvky černého humoru a netradičním obrazovým zpracováním
Série:
I.
Počet epizod:
9
Premiéra / repríza:
premiéra
Distributor:
Warner bros.
Rok výroby:
2007