Před úsvitem

Před úsvitem

O pořadu

Mladá Francouzka Céline se vrací od babičky z Budapešti domů do Paříže vlakem. Na vedlejším sedadle se ustavičně hádá manželský pár. Dívce, která si chce číst, je to nepříjemné, a proto si přesedne. Přes uličku sedí mladý Američan Jesse. Ten strávil dva týdny v Madridu a teď jede do Vídně, odkud mu letí letadlo do Spojených států. Oba mladí lidé se dají do hovoru, který plyne lehce, jako kdyby se už dávno znali.

 

Když vlak zastaví ve Vídni, dostane Jesse nápad: co kdyby Céline vystoupila s ním a v cestě do Paříže pokračovala až druhý den?

 

Oba mladí lidé se procházejí po městě, které Céline již trochu zná, Jesse je tu ale poprvé. Hrají hru na otázky, jeden o druhém se dozvídají nejrůznější věci, poslouchají spolu hudbu v prodejně s deskami, pak se ocitnou na hřbitově bezejmenných, povětšinou sebevrahů. V Prateru se dostanou na otázku vztahů mezi mužem a ženou. V malé kavárničce přistoupí k Céline věštkyně a prozradí jí, že z ní jednou bude silná žena. Jesse, snad trochu uražený tím, že si ho věštkyně téměř ani nevšimla, prohlásí, že jí nevěří a že Céline jen zbytečně vyhodila peníze.

 

Po návštěvě kostela se oba procházejí po setmělém nábřeží Dunaje, kde jim mladý básník na počkání složí básničku se slovem, které si sami vyberou. V uměleckém klubu, kam zabloudí, se v hovoru konečně dotknou svých vlastních lásek. Céline se dozvídá, že Jesse jel do Madridu za přítelkyní, jejich vztah ale skončil hned první den pobytu. Jesse pak bezcílně jezdil vlakem po Evropě a přemýšlel. Oba se nakonec shodují, že musejí na svůj vztah pohlížet bez iluzí, protože je svedla dohromady náhoda a mají pro sebe jen jedinou noc. Pak se zase rozejdou a pravděpodobně se už nikdy nesetkají...

 

Přichází ráno, realita, rozloučení, které oba tak nenávidí. Vlak do Paříže se už téměř rozjíždí, když si oba uvědomí, že nechtějí, aby všechno skončilo...