Poslední bojovnice

Poslední bojovnice

O pořadu

Od 28.1.2012 každou sobotu a neděli v 8:40

Pětice britských atletek se vydává do odlehlých částí světa. Utká se tam se šampionkami z různých kmenů a kultur v jejich tradičních sportovních disciplínách.


Rychlé info:

Originální název: Last Woman Standing
Země a rok původu: Velká Británie 2010
Žánr: reality soutěž
Počet epizod: 6
Délka epizody: 60 minut
Premiéra

Soutěžící a jejich sportovní disciplíny:
Anna Campbell – wakeboarding, 23 let
Joni Swanston – ragby, 23 let
Lesley Sackey – box, 27 let
Alexandra Alam – osobní trenérka, 19
Natalie Smith – zvedání činek, 24 let


O pořadu

Reality soutěž televize BBC v koprodukci s Discovery Channelem navazuje na dvě série pořadu Poslední bojovník, tentokrát ale s ženským osazenstvem. Pět britských atletek se vydává do světa, aby se postavily šampionkám exotických kmenů v nejzapadlejších koutech zeměkoule. Mají jen týden na zvládnutí neobvyklých sportů i trénink rituálů, které jsou s nimi spojeny. Celou dobu jí stejné jídlo a spí ve stejných podmínkách jako jejich domorodé soupeřky. Nejlepší bude korunovaná titulem Poslední bojovnice.

V prvním díle si soutěžící vyzkoušejí wrestling Huka Huka u kmene Kamaiura v Brazílii. Místní ženy jednou do roka během festivalu Yamurikuma odhodí tradiční role a na týden zaujmou místa mužů. Vyvrcholením je wrestlingová soutěž, při které se využívá hlavně síla dolní poloviny těla.

V druhé epizodě se dívky přesunou ke kmeni Xavante v brazilském regionu Mato Grosso. Kmen žije v lesnaté oblasti povodí řeky Rio das Mortes – řeky Smrti – a má pověst zarputilých obránců svého území. Proto je přirozené, že jejich nejoblíbenější sport vyžaduje hrubou sílu, výdrž a rychlost. Muži a ženy závodí zvlášť v běhu na dlouhou vzdálenost s těžkými kmeny na ramenou. Ženy v tropickém horku nesou kládu, která je skoro stejně těžká jako ony, a navzájem si ji předávají. Zaslouží si Evropanky místo v jejich týmu?

Ve třetím dílu zažijí soutěžící snad nejtěžší týden svých životů. Filipínský boj s krátkou holí Pekiti Tirsia Kali vyžaduje odolnost vůči extrémní bolesti, takže v odlehlém výcvikovém táboře pod vedením mistra Rommela testují a trénují výdrž. Musejí dokázat, že mají sílu a vůli bojovat až do úplného vyčerpání. Budou potřebovat všechnu možnou pomoc, aby se dokázaly postavit nejlepším žačkám mistra Rommela, elitnímu ženskému bojovému komandu.  

Ve čtvrté epizodě si vyzkouší raftování na otevřeném oceánu u filipínského kmene Tagbanua. Rafty jsou vyrobené jen z několika svázaných bambusových kmenů. Domorodci sbírají řasy a loví ryby ve vodách oblasti Palawan a ženy se učí přežít na moři už od útlého věku. Naučí atletky, jak udržet loď na hladině, neztratit rovnováhu a pádlovat 12 kilometrů na otevřeném oceánu? Závod otestuje schopnosti, výdrž i čiré odhodlání.

Farmáři na indonéském ostrově Sumbawa žijí poklidným životem, pěstují zvířata a obdělávají pole. Ale jednou do roka se sejdou a předvádějí své cenné vodní buvoly, se kterými se utkají v dramatickém závodě. Dříve to byl čistě mužský sport, jenže v posledních letech se otevřel i ženám. Během oslavy indonéského Dne nezávislosti budou moci poprvé soutěžit před veřejností.

Atletky se v páté epizodě naučí ovládat malé dřevěné vozíky tažené dvěma speciálně vycvičenými buvoly skrz bahnité rýžové pole. Dosahují rychlosti skoro až 50 kilometrů za hodinu a ujet 300 metrů bude vyžadovat pevné nervy.

V poslední epizodě soutěžící podstoupí zkoušku bolesti a výdrže – vyčerpávající patnáctikilometrový běh ve vysoké nadmořské výšce hor Sierra Madre v severním Mexiku. Kmen Tarahumara si říká také Raramuri, tedy Ti, kteří běhají. Během mnoha generací si domorodci vybudovali obrovskou kapacitu plic a výdrž, která je řadí mezi nejlepší dálkové běžce na světě. Žen si zde váží, často se stávají šamankami a náčelnicemi. Podle legendy bůh stvořil ženy trojím výdechem – prvním jim dal život, druhým schopnost rodit a třetím schopnost běhat. Mají svůj vlastní závod Arihueta, při kterém musejí navíc házet kroužek pomocí klacíku a na nohou mít sandály vyrobené z ojetých pneumatik. Jak se naše soutěžící vyrovnají s řídkým vzduchem, drsnými podnebím a těžkým terénem? Která se stane Poslední bojovnicí?