Mistři demolice

Mistři demolice

O pořadu

Dva týmy staví, konstruují, budují. Vyhrává však ten, kdo ve finále zničí protivníkův výtvor jako první.


Moderátoři: Gia Milinovichová a Ed Sanders.

 

O pořadu:

Soutěží dva týmy. Musí vytvořit zadaný objekt. Například nárazuvzdorný kryt na vázu, funkční akvadukt nebo víceúrovňovou garáž. Mají na to pouhé tři dny a k dispozici velice omezené množství materiálu, který je navíc mnohdy prakticky nepoužitelný. Například ochranný kryt na vázu vymýšlejí z plastových trubek, balíků sena, překližky a pneumatik. Přitom má odolat pádu tunového auta z deseti metrů, o bouracím drapáku a kouli nemluvě.

 

Po třech dnech usilovného budování je výtvor podroben avizovanému testu - nárazu auta do nosného pilonu, váze tisíce litrů vody či jiné ráně. Tým, jehož dílo uspěje v testu nejlépe, vybírá demoliční zbraně pro finální souboj - drapák, kleště, bourací kouli apod. Kdo první srovná protivníkovu stavbu se zemí, vyhrává.

 

Stavěné objekty: kryt, akvadukt, vodotěsná kopule, vodojem, most, větrná elektrárna, patrová garáž, maják.

 

Materiály: bublinková fólie, plastové trubky, polystyren, překližka, pneumatiky, seno, bambus, koberec apod.

 

Soutěžící ovšem nebojují jen se statikou a gravitací, velkou překážkou jsou leckdy i rozpory v týmech. Časový tlak a omezené zásoby materiálu dovolují jen minimální množství chyb. K čemu je geniální plán, když se pak zjistí, že je k jeho realizaci třeba pětkrát více betonu? Někteří stavitelé mají problém také s bezpečnostním dozorem. Jak se zdá, vůbec se jim nelíbí, když jim například něco diktuje žena.

 

Moderátoři a rozhodčí (většinou odborník na daný typ stavby) průběžně komentují plány soutěžících a upozorňují na chyby, které dělají. Když třeba použijí beton až druhý den, už jim nestihne ztuhnout. Takže se divák dozví i spoustu zajímavých informací, díky nimž pak například bude lépe kontrolovat na zedníky, jak dobře či špatně mu staví garáž.

 

Rychlé info:

Původní název pořadu: Demolition Day
Žánr:
gameshow, dokument
Série:
I
Počet epizod:
8
Premiéra
Distributor:
ITV
Rok výroby:
2004