Mimoni v Americe

Mimoni v Americe

O pořadu

Rodinný komediální seriál USA

 

Šestnáctiletý Justin je citlivý, vychrtlý středoškolák, který se zoufale snaží zapadnout ve škole ve Wisconsinu. Jeho matka Franny to s ním myslí dobře a ráda by, aby byl její syn v kolektivu oblíbený, stejně jako jeho mladší sestra. Školní poradce pan Matthews přesvědčí rodinu, že by mohlo pomoci, když si domů vezmou na rok výměnného studenta.

 

Tolchuckovi očekávají dobře vypadajícího Evropana, díky kterému by Justinovi stoupnul kredit. Jenže místo toho se objeví Raja, šestnáctiletý muslim z Pákistánu. Zprvu jde soužití ztuha, například když matka načapá syna, jak se s hostem modlí k Mekce. Bojí se, že by se z něj mohl stát také muslim a tak začne zařizovat návrat Rajy zpět do Islamabádu. Tak se dozví, že chlapec je sirotek a to změní její vztah k němu. Raja postupně změní celé rodině nejen život, ale hlavně přístup k životu.

 

Seriál si neutahuje ani tak z muslimů, jako spíš z běžných Američanů (z nichž většina nic netuší o existenci Pákistánu) a jejich stereotypním přístupu nejen k muslimům, ale ke komukoliv odlišnému všeobecně.

 

Postavy:

Justin Tolchuck (hraje Dan Byrd)

Má skoro všechno, co by si teenager mohl přát: milující rodiče, oblíbenou sestru a vlastní styl. Jediná věc, která mu chybí, je sociální život. Jakožto stydlivý geek není ve škole zrovna moc oblíbený, spíš ho šikanují. Kamarádství s Rajou mu zpočátku celý problém jenom zhorší, když se začne proslýchat, že spolu ti dva chodí, ale nakonec je to právě neobvyklý přátelský svazek, díky kterému se mu podaří přežít peklo střední školy. Podobně jako v Malcolmovi v nesnázích, i Justin mimo obraz komentuje děj.

 

Raja Musharaff (hraje Adhir Kalyan)

Pochází z velice chudé rodiny, ale je mírumilovný a chytrý - i anglicky umí perfektně. Brzy si získá Justina svým humorem i projevy přátelství, a přestože mezi nimi zeje kulturní propast, spojuje je podobný životní pocit vyděděnců. Nebojí se práce, je poctivý, pravdomluvný a jeho věrnost téměř nezná hranic.

 

Franny Tolchucková (hraje Amy Pietzová)

Justinovu matku přítomnost muslima nejprve pěkně rozhodí. Přeci jen je po jedenáctém září a ze zpráv jasně vyplývá, že co muslim, to hrozba. V zásadě je to ale dobromyslná paní, takže se brzy svých předsudků zbaví. Pro všechny své děti (včetně Rajy) chce jenom to nejlepší, což ale občas způsobí menší katastrofu.

 

Claire Tolchucková (hraje Lindsey Shawová)

Patnáctiletá oblíbená a hezká Claire se o Raju moc nezajímá, má příliš mnoho práce s tím, že je dívkou snů každého druhého kluka ve škole. Přes prázdniný jí totiž zázrakem narostla velká prsa...

 

Gary Tolchuck (hraje Scott Patterson)

V tomto případě padlo jablko daleko od stromu. Otec a Justin se velice liší, Gary je spíš manuálně zručný než přemýšlivý. Tak trochu nemá ponětí, co se vlastně kolem něj děje. Na výchovu dětí má několik jednoduchých pravidel ze staré školy. Občas se snaží zapůsobit jako autoritativní figura, což se obvykle stane zdrojem humoru. Neustále také vymýšlí, jak šetřit a zlepšit rodinný rozpočet, a tak např. chová na zahradě alpaky.

 

Rychlé info:

Původní název: Aliens in America
Série: I
Počet epizod: 18

Premiéra / repríza: premiéra
Den a čas vysílání:

Distributor: Warner Bros.
Rok výroby: 2007