Kdo přežije - Amazonie - Obrázek 2

Kdo přežije: Amazonie

O pořadu

Každý všední den v 19:20, repríza další všední den v 11:40

 

Slavná reality show vás zavede do nejexotičtějších lokací světa a ukáže, jak nesnadné je přežít ze všech nejdéle.

 

Rychlé info:

Originální název: Survivor
Produkce a rok výroby:
USA 2001
Žánr:
reality show
Série:
4.
Premiéra
Tvůrci:
Charlie Parsons, Mark Burnett
Účinkují:
Jeff Probst

 

O pořadu:

Koncept Survivoru vymyslel Charlie Parsons v roce 1997. První vysílání v roce 2000 se stalo v Americe hitem a spustilo revoluci v žánru reality show. Popularita pořadu přiměla televizní společnosti odsunout sitcomy a konvenční dramatické seriály na vedlejší kolej a nalít peníze do sérií koketujících s dramatickými momenty takřka reálného života. Survivor měl mnoho národních variací, ale původní americká zůstává nejúspěšnější.

Skupina šestnácti až dvaceti vybraných soutěžících odcestuje do exotického koutu planety a rozdělí se do dvou skupin zvaných kmeny. Hráči obdrží určitý počet nástrojů, které jim pomohou přežít. Například mačetu, hrnec nebo kanystr na vodu. Postaví si přístřešek a musejí se nějak živit. K dispozici jsou místní fauna a flóra. Někdy dostanou potravu do začátku - rýži a vodu. Kmen získá jméno a identifikační barvy, které použije na vlajce a elastickém šátku, povinném oděvním doplňku.

Během hry soutěžící plní různé úkoly - jak individuální, tak týmové. Jde o zkoušky výdrže, síly, obratnosti a schopnosti spolupráce. Často je nutné překonat sérii překážek a získat části skládanky, kterou pak kmen složí. Úkoly jsou čím dál těžší, aby se vítěz vyprofiloval rychleji. Výkony posuzují experti. Výsledky doručí v balíčku shozeném z letadla nebo dovezeném lodí. Účastníci reality show mohou při vyřazování vyhrát i imunitu.

Když zůstane 8 až 12 hráčů, sloučí se do jednoho kmene a bojují už jen v individuálních disciplínách. Sloučený kmen si také vybere nové jméno a vyrobí novou vlajku.

Na konci každé epizody se sejde kmenová rada. Hlasováním volí, kdo vypadne. Hráč, jenž dostane od členů rady největší počet hlasů, soutěž opouští. Pokud však má někdo imunitu, není ho v nejbližším hlasování možné vyloučit. Moderátor okamžiky vyřazení co nejvíce dramatizuje a soutěžící musejí vysvětlovat, proč se rozhodli vybrat daného člověka. Hráči vyřazení v pozdějších kolech se stávají členy soudu a mohou následně také rozhodovat o vítězi.

V závěru čekají na rozhodnutí rady už jen poslední dva hráči. Vítěz, který přežije ze všech nejdéle, získá milion dolarů (před zdaněním) a auto od sponzora. Posledních pět nebo šest soutěžících ovšem mívá rovněž příležitost pokusit se vyhrát auto. Je ale zjevně prokleté - kdo získal vůz, nikdy nevyhrál celou soutěž. Další hráči v pořadí získají menší peněžní částku. Záleží na tom, jak dlouho se v soutěži udrželi.

 

Jednotlivé série:

1. série: Borneo

První veleúspěšná série z indonéského ostrova Borneo.

2. série: Austrálie

Druhá sezóna americké reality show z roku 2000. Tato série je výjimečná tím, že natáčení probíhalo 42 dní a ne vždy základních 39. Zlomový bod přijde 17. dne, kdy člen kmene Kucha Michael Skupin spadne neštěstím do ohně a popálí si ruce... 

3. série: Afrika

4. série: Marquesas

5. série: Thailand

6. série: Amazon

7. série: Pearl Islands

8. série: AllStars (1. hvězdná série)

9. séroe: Vanuatu

10. série: Palau

11. série: Guatemala - Mayská říše

Z 800 přihlášených bylo vybráno 48 semifinalistů. Po konečném rozhodnutí jich 16 odjelo natáčet do guatemalského národního parku Naranjo a byli rozděleni do kmenů Nakúm a Yaxhá.

12. série: Panama - Exile Island

Natáčelo se na Pearl Islands u pobřeží Panamy. Každý týden byl jeden soutěžící poslán na exilový ostrov, kde dostal jen mačetu, pazourek, hrnec a kýbl nevyčištěné vody. Na ostrově se dala najít soška imunity, která chránila před vyřazením ze soutěže.

13. série: Cookovy ostrovy

Soutěžící byli rozděleni do čtyř kmenů podle rasy, což vyvolalo určitou kontroverzi. Natáčelo se na ostrově Aitutaki.

14. série: Fidži

Noc před natáčením odstoupila jedna soutěžící, protože dostala záchvat paniky. Byla to tedy jediná série, kde nebyl počet účastníků v kmenech vyvážený. Natáčelo se na ostrově Vanua Levu.

15. série: Čína

Přehrada Zhelin v provincii Jiangxi v jihovýchodní Číně. Do pořadu byly zahrnuty různé prvky čínské kultury, například třicetimetrová replika buddhistického chrámu.

16. série: Mikronésie

Série se natáčela na ostrově Palau, kde se show už odehrávala. Jeden ze soutěžících musel být evakuován kvůli infekci ruky.

 

Jeff Probst - moderátor

Jeho režijním debutem byl v roce 2003 film Finder's Fee, za který získal cenu za nejlepší film a režii na festivalu v Seattlu. Probst dříve uváděl televizní pořady a nacestoval skoro půl milionu kilometrů jako korespondent Access Hollywood. V roce 2008, 2009 a 2010 vyhrál cenu Emmy pro nejlepšího moderátora reality show. Podporuje nadaci Elizabeth Glaserové pomáhající dětem postiženým HIV, formou aukcí získal 600 000 dolarů pro nemocnice v Africe. Pochází z Kansasu, a když necestuje kolem světa, žije v Los Angeles.

Zajímavosti:

Pořad se stále natáčí, momentálně má za sebou 22 sezon a čekají ho další dvě.

Prvních 11 sérií se vždy umístilo mezi deseti nejsledovanějšími televizními pořady.

|309231|gallery -->