Ewan McGregor

Ewan McGregor: Na mašině kolem světa

O pořadu

Každé pondělí v 16:10

 

Dva kamarádi, dvě motorky, 31 000 kilometrů a 12 zemí. Herci Ewan McGregor a Charley Boorman na cestě kolem světa.

 

Rychlé info:
Země a rok původu:
Velká Británie 2004
Distributor:
BBC & National Geographic
Žánr:
cestopisný dokument
Premiéra

Počet epizod:
7

Účinkují: Ewan McGregor, Charley Boorman

 

O dokumentu:

V roce 2004 si herci a nejlepší kamarádi Ewan McGregor a Charley Boorman splnili dobrodružný sen - dojet na motorkách z Londýna až do New Yorku. Znamenalo to překonat 31 000 kilometrů přes 12 zemí a 19 časových pásem, to vše za pouhých 115 dní. Na svých motorkách BMW GS R1200 se vydali přes Francii, Belgii, Německo i Českou republiku, kde měli problémy hned na hranici.

 

U nás se zastavili především v Praze a v Kostnici v Kutné Hoře. Následně pokračovali ve své motocyklové pouti Slovenskem, Ukrajinou, Ruskem, Kazachstánem, Mongolskem a přes Sibiř dojeli až do Madaganu u Ochotského moře. Projet se na motocyklech nedalo pouze Eurotunelem a neprůjezdnými úseky na východosibiřské Cestě kostí. Z Madaganu přeletěli na Aljašku. Odtud pokračovali po souši přes Kanadu a sever Spojených států až do New Yorku.

 

Cestou zažili krušné i nádherné chvíle, poznali cizí kultury, a změnili tak svůj pohled na svět. Výprava nejen otestovala jejich fyzickou i psychickou výdrž, ale také pomohla zviditelnit různé projekty organizace UNICEF, které herecké hvězdy cestou navštívily.

 

Zajímavosti:

Cestopis vyšel i knižně.

Ewan a Charley se seznámili při natáčení filmu Polibek hada.

Původně si chtěli natočit video jen pro sebe, ale nakonec z toho vznikl obrovský projekt.

Intenzivní příprava trvala čtyři měsíce. Zahrnovala plánování, zkompletování vybavení, fyzický trénink, zdravotnické kurzy, shánění víz, a dokonce i základy ruštiny. Major SAS je učil základy přežití v nepřátelských podmínkách.

Herci dostali malou kameru, aby si natáčeli vlastní videodeníčky. Kamery měli připevněné i na přilbách a motorkách.

Doprovázela je dvě auta a kameraman Claudio von Planta na třetí motorce, kterou často a kreativně demoloval.

Nevyhnuli se různým nehodám. Ewanu McGregorovi dvakrát stříklo palivo do očí,  ošklivě ho poštípali komáři a v kanadském Calgary do jeho motorky zezadu narazil mladý řidič. Jedno z doprovodných vozidel se v Mongolsku převrátilo na střechu a Charley Boorman si na Sibiři tak natáhl svaly v levém rameni, že několik dní nemohl jezdit.

Když se snažili překonat takzvanou Cestu kostí na východní Sibiři, setkali se s tolika rozvodněnými řekami, že nakonec museli motorky naložit na nákladní auta.

V zalidněných zemích spali v hotelech, v pustině museli kempovat.

V roce 2007 se herci vydali na další výpravu, tentokrát ze severu Skotska na jih přes Afriku k mysu Dobré naděje. Dokument o ní se jmenuje Long Way Down.

Novou cestu plánují v roce 2011, tentokrát přes Jižní Ameriku.

 

Ewan McGregor

Slavný herec Ewan McGregor se narodil 31. března 1971 ve skotském Crieffu. Pro herectví se rozhodl už v devíti letech a v šestnácti odešel ze školy, aby se mu mohl naplno věnovat. Poprvé na sebe upozornil v roce 1994 ve filmu Mělký hrob Dannyho Boyla, ale mezinárodní hvězdu z něj udělal Trainspotting. Od té doby si vybírá zajímavé role v hollywoodských i nezávislých filmech. Jednou z nejkultovnějších je mladý Obi-Wan Kenobi v Hvězdných válkách. V Moulin Rouge dokázal, jak krásně umí zpívat. Je ženatý s francouzskou návrhářkou Eve Mavrakisovou, mají dvě dcery, třetí adoptovali z Mongolska.

 

Charley Boorman

Syn slavného režiséra Johna Boormana jezdí na motorce už od svých sedmi, kdy se proháněl mezi poli na rodné farmě v Irsku. Už jako dítě se objevil ve filmech svého otce Vysvobození a jako mladý Merlin v Excaliburu. V roce 1997 se seznámil s Ewanem McGregorem při natáčení filmu Polibek hada a i díky společné vášni pro motorky se stali nejlepšími přáteli. Proslavil se spíše v televizi díky společným projektům a za dva roky po cestě kolem světa se už sám zúčastnil Rallye Dakar. Vznikl tak dokument Race to Dakar. Samostatně také podnikl cesty na motorce z rodného města v Irsku do Sydney a do Tokia. Dokumenty o nich se jmenují By Any Means. Je šťastně ženatý a má dvě dcery.