Doktor mozek

Doktor Mozek

O pořadu

Psychiatrické oddělení zaskočí nečekaným přístupem...

Diskutujte o pořadu ZDE

O seriálu:

Na psychiatrické oddělení losangeleské nemocnice nastupuje nový ředitel Jack, který všechny překvapí netradičními metodami léčení. Hned první den si musí poradit nejen s pacientem, který všude vidí mimozemšťany, ale také se skepsí zbytku personálu vůči svým neortodoxním metodám.

Když má totiž schizofrenik pocit, že skutečného člověka pozná jen nahého, neváhá Jack přistoupit na pacientovu halucinaci, před plnou čekárnou se okamžitě svléknout, a tak ho uklidnit. Pro duševně nemocné má hluboké pochopení. Jeho sestra -dvojče - totiž také trpí schizofrenií.

Mimo jiné se tedy snaží dostat slavného spisovatele z katatonického stavu, do kterého upadl po zásahu bleskem. Nenechá se vykolejit ani osmiletým klukem s maniodepresivní psychózou. Poradit si musí i se slavným hercem, kterého zasáhla psychóza během živého vysílání talk show.

Herec sice tvrdí, že šlo o přípravu na novou roli, podle Jacka ale trpí vážnou poruchou osobnosti. Autistické dívce s těžkým traumatem se snaží pomoci tím, že zjistí, kdo jí před očima zavraždil otce. A také se pokouší přesvědčit pacienta, který si „nešťastnou náhodou" uřízl dva prsty, aby si je nechal zase přišít. Během svého ročního působení neřeší jen jednotlivé případy, ale samozřejmě i romantické vztahy.

Seriál je oceňován pro citlivé a přesné vyobrazení duševních nemocí, které divákovi umožňuje lépe pochopit. Jack sám je pak jakousi vlídnější variací dr. House.

Třináctidílná série, která je okořeněna osobitým humorem i netradičními záběry z pohledu nemocných, ovšem nekončí žádným happy endem.

Dabing:

Dr. Jack Gallagher / Chris Vance (Otakar Brousek ml.), Nora Skoffová / Annabella Sciorrová (Martina Hudečková), Dr. Carl Belle / Derek Webster (Martin Zahálka), Dr. Veronica Hayden-Jonesová / Jacqueline McKenziová (Dana Černá), Dr. Chloë Artisová / Marisa Ramirezová (Michaela Kuklová)

Osoby a obsazení:

Dr. Jack Gallagher

Brit žijící v Americe používá k proniknutí do myslí pacientů neortodoxní metody, což jeho kolegové často nechápou. Před čtyřmi lety se ztratila jeho duševně nemocná sestra Becky. V průběhu seriálu ji najde a Jackova matka a otčím se ho pak snaží přesvědčit, aby ji poslal na léčení na Floridu. Lékař se k tomu sice staví dost skepticky, ale Becky se rozhodne odjet s rodiči. Nakonec vyjde najevo, že Jack sám trpí iracionálním strachem z duševního onemocnění. Vychází ze skutečnosti, že pokud jeho sestra trpí schizofrenií, existuje velká pravděpodobnost, že u něj propukne také. Proto se vyhýbá vztahům. Ke konci seriálu propadne klinické depresi, zachová se násilně vůči jednomu z kolegů a je vyhozen.

hraje: CHRIS VANCE

Do povědomí českého diváka se tento charismatický herec dostal především díky oblíbenému seriálu Útěk z vězení, kde ztvárnil záhadného vězně Jamese Whistlera. V současnosti má za sebou několik dílů seriálu Status: Nežádoucí. Narodil 1. 12. 1971 v Londýně a kromě Velké Británie vyrůstal i v Irsku. Vystudoval University of Newcastle a je - pro herce poměrně netypicky - stavebním inženýrem. Jeho kariéra herce začala až ve 25 letech. Tehdy se přestěhoval do Austrálie, kde se proslavil v seriálu All Saints (1998), jenž se odehrává v nemocničním prostředí. Svou ženu Chris poznal sice v Londýně, za přesunem do Austrálie však pravděpodobně stojí ona, protože odtud pochází. V roce 2003 se vzali a po čtyřech letech se rozešli.

Nora Skoffová

Ředitelka nemocnice, která s Jackem sdílí romantickou minulost. Je velice osobitá, ale nadmíru konzervativní. Úspěšně se poprala s rakovinou, je rozvedená a má dvě děti.

hraje: Annabella Sciorrová

Annabella Gloria Philomena Sciorra se narodila 24. 3. 1964 v městečku Wethersfiled. S rodiči se však později přestěhovala do New Yorku. Její otec je veterinář s italsko-kubánskými předky. Matka je módní návrhářka a pochází z Francie. Jako teenager navštěvovala ve 13 letech herecké kurzy Denise Moorea v prestižním HB studiu a později v New Yorku prestižní American Academy of Dramatic Arts. Od konce 80. let začala být obsazována do filmů, ve kterých ztvárňovala především přítelkyně či manželky hlavních hrdinů. Její filmová kariéra se naplno rozjela až s hlavní rolí v komedii Opravdová láska. V roce 1990 za ni získala nominaci na Indipendent Spirit award za nejlepší ženský herecký výkon. Ve stejném roce si zahrála ženu policisty Denise Pecka (Richard Gere) v kriminálním thrilleru Vnitřní záležitosti. Na konci 90. let byla obsazena do seriálu rodina Sopranů. Za ztvárnění Tonyho přítelkyně Glorie Trillo v této sérii byla v roce 2001 nominována na cenu Emmy. V posledních letech se objevila v rodičovské roli v dramatu o problémech dospívání Dvanáctiletí a v dramatu o nejdelším mafiánském procesu v americké historii nazvaném Dokažte mi vinu.

Dr. Carl Belle

Intrikán, který se snaží Jacka vyštípat. Dokonce se neštítí ani vydírání.

hraje: Derek Webster

Derek Webster se narodil ve městě Bakersfield ve státě Kalifornie. V roce1993 zde promoval na prestižní univerzitě California Institute of the Arts. Tento americký herec se věnuje jak filmové, tak  televizní tvorbě, nicméně největších úspěchů zatím dosáhl v divadle, konkrétně v roli Othella. Českému divákovi je sympatický herec známý především z filmových rolí např. ve snímcích Den nezávislosti či Godzilla.

Dr. Veronica Hayden-Jonesová

Zažraná psychiatrička, která je naštvaná, že její vysněné místo dostal Jack. Je vdaná za hudebníka, ale podvádí ho s jedním z lékařů v nemocnici.

hraje: Jacqueline McKenzieová

Pochází z Austrálie. Absolvovala Národní institut moderních umění a uplatnila se jak ve filmu a televizi, tak v divadle, a to doma i v zahraničí. Za film Angel Baby získala na Grand Prix festivalu du Valenciennes cenu pro nejlepší herečku. Stejným oceněním ji poctila také Australská filmová akademie a svaz tamních filmových kritiků. V televizi se objevila naposledy v dramatu The Battlers a ve filmu Halifaxová, soudní psychiatr: Vylhané vzpomínky.

Dr. Chloë Artisová

Nádherná lékařka, kterou Jack inspiruje snad ze všech nejvíce. Snaží se ji sbalit Arturo. Nakonec mu ale prozradí, že je lesbička.

hraje: Marisa Ramirezová

Tato půvabná bývalá modelka se narodila 15. 9. 1977 v Los Angeles v Kalifornii. Její profesní kariéra začala poměrně brzy, a to ve 13 letech. Přesněji ve chvíli, kdy byla objevena prestižní modelingovou agenturou. Po zkušenostech z módního průmyslu se rozhodla věnovat částečně i herectví a i v této oblasti záhy uspěla. Byla obsazena do mnoha hudebních videoklipů významných zpěváků. Například Wild, Wild West od Willa Smithe či American Woman Lennyho Kravitze. Kromě těchto hereckých prvopočátků si zahrála v proslulých seriálech Tak jde čas a Báječní a bohatí. Marisa žije v Los Angeles a ráda tráví čas s přáteli a rodinou. Jak sama dodává: „Nemám ráda večírky, nebaví mne to tam. Mnohem raději peču domácí dobroty a hraji s přáteli domino." V roce 2002 se provdala za Nathana Lavezoliho. Ke svým dvěma kariérám přidala ještě charitu. Volný čas věnuje ochraně práv zvířat.

Becky Gallagherová (hraje Amanda Douge)

Jackova sestra, dvojče, které před dvaceti lety diagnostikovali schizofrenii. Čtyři roky byla pohřešovaná, avšak ke konci seriálu se objeví u Jacka doma. Pojí je velice silný vztah. Becky ale stále trápí halucinace mladého muže jménem Gabe.

Rychlé info:

Původní název: Mental
Žánr:
lékařský
Série:
I
Počet epizod
: 13
Premiéra
Distributor:
Universal
Rok výroby:
2009
Autor:
Dan LeVine