Divoký vesmír - Obrázek 2

Divoký vesmír

O pořadu

Každé pondělí ve 21:15


Zábavný a poučný pohled na možnou zkázu naší planety… A na hollywoodské filmy, které mají ve fyzice trochu hokej.Originální název: Bad Universe
Země a rok vzniku: USA 2010, Discovery
Žánr: zábavný katastrofický dokument
Premiéra
Počet epizod: 3
Délka epizody: 60 minut


Autor: Phil Plait


O pořadu:
Vesmír je romantické místo, ale i zdroj nebezpečí pro naši planetu. Neustále hrozí, že odtud zaútočí síly, které nás zničí. Populární astronom Phil Plait nám nejen představí různé apokalyptické scénáře, ale provede i několik pokusů, kterými vyvrátí nesmysly z hollywoodských katastrofických filmů. Prozkoumá také způsoby, jak je hrozbám možné zabránit. V každé ze tří epizod předvede, co je podstatou tajemství naší planety, sluneční soustavy a divokého vesmíru, ve kterém žijeme. Není to žádný nudný dokument, exploze a akce se nesou spíše v duchu oblíbených Bořičů mýtů.


1. Drtivý dopad
V první epizodě Drtivý dopad Phil zkoumá potenciální situaci po dopadu asteroidu většího než Mount Everest. Důsledky by byly pravděpodobně stejně katastrofické jako před 65 miliony let, kdy vymřeli dinosauři. Většina podobných dokumentů se zabývá jen smrtí a zkázou, málokterý si klade otázku, jestli by se dalo apokalypse zabránit. Phil přibližuje možná řešení krok za krokem. Při názorné simulaci použije největší výbuch, jaký kdy vznikl pro potřeby natáčení vědeckého dokumentu. Možná jednou pomůže zachránit naši planetu.


2. Mimozemští návštěvníci

V druhé epizodě si Phil položí jednu z nejzásadnějších otázek moderní vědy: Jsme ve vesmíru sami? Má snad Hollywood pravdu a vesmírné lodě s invazními jednotkami se už blíží? Ve snaze najít na tuto otázku odpověď Phil zapátrá pod skalami na Marsu, zaposlouchá se do vesmírného telefonátu, kterým E. T. volal domů, a zneužije vybrané mikroorganismy. A kdyby mimozemšťané opravdu přiletěli? Naše jediná šance je, že budou navzdory všem logickým předpokladům přátelští...


3. Paprsky smrti
V posledním díle Phil rozebere hrozbu ozáření planety. Ať už smrtícími paprsky Slunce nebo blízké supernovy. Smrt hvězdy je totiž jeden z nejzkázonosnějších jevů ve vesmíru. Hrozí rozmetání celé soustavy a v nebezpečí jsou i planety vzdálené několik světelných let. Phil prozkoumá, co se stane, když se z umírající hvězdy stane supernova. Nebo ještě hůř – mnohem vražednější hypernova.


Phil Cary Plait, Phd.
, je americký astronom a skeptik, který provozuje internetovou stránku BadAstronomy.com. Deset let pracoval na Hubbleově vesmírném teleskopu a dalších šest se věnoval výuce astronomie. Poté se našel v psaní. Publikoval dvě knihy, tucty novinových a tisíce internetových článků. Bojuje proti pseudovědám a jeho láskou je přibližování zázraků opravdové vědy. V roce 2008 dostal jeden asteroid jeho jméno: 165347 Philplait.

|262308|gallery -->