Buffy wampire

Buffy, přemožitelka upírů

O pořadu

I upíři mohou mít svou noční můru!

Buffy je vyvolená chránit svět před stvořeními z temnot!

 

Americký akční seriál (1997-2003). Hrají S. M. Gellarová, N. Brendon, A. Hanniganová, A. S. Head a další.

 

Dabing seriálu: Buffy Summersová (Sarah Michelle Gellarová )- Klára Sochorová, Xander -Alexander LaVelle Harris (hraje Nicholas Brendon) - Jan Kolařík; Willow Rosenbergová (hraje Alyson Hanniganová) - Jana Štvrtecká; Rupert Giles (hraje Anthony Stewart Head) - Daniel Dítě a další.

 

O seriálu:

Osud volí z každé generace dívek jednu vyvolenou, jejímž úkolem je bojovat proti upírům, démonům a jiným silám temnot. Současnou Přemožitelkou je Buffy Summersová, které je stejně jako těm předchozím přidělen Pozorovatel. Ten ji nejen chrání, ale také učí a cvičí. V dlouhé linii bojovnic je však Buffy první, které pomáhají věrní přátelé. Přemožitelky totiž mají svou výjimečnost ukrývat před ostatními, aby je nepřivedly do nebezpečí. Jenže vysvětlete to Willow a Xanderovi, nejlepším kamarádům! Snad právě díky tomu, že není na vše sama, je Buffy tou nejsilnější Přemožitelkou, jaká kdy žila. Má totiž za co bojovat. Později dokonce najde i lásku svého života, upíra Angela, kterému kdysi cikáni vrátili duši, aby trpěl za své hříchy.

 

Zajímavosti:

Seriál vychází z celovečerního filmu Buffy, zabíječka upírů (1992). Dějově ale nenavazuje. Je koncipován spíš jako zpracování stejného námětu, kterým je boj dívky Přemožitelky proti silám zla.

Jedna epizoda se točila 8 dní.

Všechny knihy v knihovně Sunnydaleské střední jsou opravdové.

Autor seriálu Joss Whedon přiznal, že postava Xandera je založená na něm samotném.

Sunnydaleská střední (ve skutečnosti Torrance High) už posloužila filmařům při natáčení Beverly Hills 90210. A školu Hemery High, kam Buffy chodila v Los Angeles, si můžete pamatovat z filmu Návrat do budoucnosti.

 

Osoby a obsazení:

 

Buffy Summersová

Buffy je Přemožitelka, další z řady dívek vyvolených osudem, aby bojovaly proti silám zla. Tato funkce jí dává extrémní sílu, výdrž, obratnost, intuici, uzdravovací schopnost a částečně také dar předpovídat budoucnost, kterou vídá ve snech. Než přišla do Sunnydale, žila v Los Angeles a patřila mezi v kolektivu oblíbená normální děvčata. Pak se s ní spojil tajemný muž jménem Merrick, který ji prozradil, že je vyvolenou přemožitelkou upírů. Své poslání brala zprvu skepticky. Později se strhl boj se silami temnot, při kterém Merrick zemřel a Buffy podpálila školní tělocvičnu. Byla vyhozena, její rodiče se rozvedli a matka Joyce se rozhodla, že bude lepší, když se odstěhují. V městečku Sunnydale ale vše začíná znovu - školní knihovník Giles oznámí Buffy, že je jejím novým Pozorovatelem. Dívka je sice pevně rozhodnuta, že s potíráním zla skončila, když však dojde k vraždě, kterou prokazatelně způsobil upír, jednoduše nemůže dopustit, aby zemřel ještě někdo další.

Sarah Michelle Gellarová

Poprvé se objevila v TV filmu už ve svých čtyřech letech. V roce 1993 byla obsazena do role Kendall Hartové v televizním seriálu All my children, za který byla  v roce 1995 obdarována cenou EMMY. Následující velká role již byla Buffy. Kvůli bojovým scénám se naučila Tae Kwon Do a Kickbox. Po úspěchu seriálu dosáhla i na filmové role. Objevila se ve filmech Vřískot 2 nebo Velmi nebezpečné známosti.

 

Alexander LaVelle Harris

Odmalička žije v Sunnydale a je nejlepším kamarádem spolužačky Willow. O jeho rodině se toho moc neví, jen že se rodiče často hádají. Xander se ale nikdy nenechal rodinnými vztahy zlomit a naučil se všechno řešit s nadhledem a humorem. Ve škole rozhodně nepatří mezi premianty, a proto jej Willow doučuje. V knihovně jednoho dne vyslechne podivný rozhovor mezi Buffy a Gilesem o dívčině poslání. A zanedlouho přijde o kamaráda, ze kterého se stane upír... V nouzi Buffy nejednou pomůže, čímž si vyslouží místo nejen v jejím týmu, ale i v kruhu jejích nejlepších přátel.

Nicholas Brendon

Pochází z jednovaječných dvojčat. Kvůli zranění se musel vzdát dráhy profesionálního baseballového hráče. Uplatnění však záhy našel v herectví. Dobře poznal i zákulisí filmu, nějaký čas totiž působil jako asistent produkce.

 

Willow Rosenbergová

Willow je nejlepší kamarádkou Xandera, do kterého je od svých pěti let tajně zamilovaná. Není příliš oblíbená, vlastně je pravým opakem Buffy. Přesto se s ní hned po příchodu na Sunnydaleskou střední spřátelí. Je bystrá a chytrá, rozumí počítačům a kdekterá encyklopedie jí není cizí. Díky Buffy si nejen začne více důvěřovat, ale také objeví zájem o magii, čímž partě rovněž často vypomůže. S Xanderem a Buffy tvoří nerozlučný přátelský trojlístek.

Alyson Hanniganová

Herečka začala svou kariéru ve čtyřech letech. Tehdy byla jednou z mnoha hezkých tvářiček z reklam. Jako opravdová herečka  se prosadila až v seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Úspěch ale sklízí také v seriálu Jak jsem poznal vaši matku. Od roku 2003 je vdaná za Alexise Denisofa (hereckého kolegu ze seriálů Buffy, přemožitelka upírů a Angel). V roce 2009 se jim narodila dcera Satyanay Denisof.

 

Rupert Giles

Narodil se v Anglii do rodiny Pozorovatelů, kterými byli už jeho otec a babička. Po vystudování školy pro Pozorovatele začal pracovat jako kurátor v muzeu, a když mu Rada Pozorovatelů přidělila Buffy, odstěhoval se do Sunnydale. Tam si našel práci školního knihovníka, která mu slouží jako krytí jeho skutečného poslání. Buffy ho zpočátku měla v úmyslu ignorovat, ale brzy se z nich stal tým. Jeho vztah k ní se postupem času změní v takřka otcovský. Giles je sečtělý a velmi inteligentní, ovládá několik lidských i nadpřirozených jazyků, a je-li to nezbytné, pomůže i v boji.

Anthony Stewart Head

Pochází z umělecky založené rodiny - otec dokumentarista, matka herečka. Vystudoval Londýnskou akademii hudebních a dramatických umění. První velký úspěch slavil jako Ježíš ve filmu Godspell. Pohybuje se mezi USA a Anglií, kde žije jeho rodina. Má dvě děti - Emily a Daisy. Rád jezdí na koni, plave a zpívá.

 

Angel

Upír s pověstí nejkrutějšího zabijáka v historii. Je prokletý cikány, kteří mu vrátili duši, aby trpěl za hříchy, jež jako krvelačný netvor spáchal. Na cestě za svým vykoupením potká Buffy a rozhodne se jí pomáhat. Zamilují se do sebe a jejich vztah se vyvíjí i poté, co Buffy zjistí, kým Angel ve skutečnosti je.

David Boreanaz

Herec na sebe poprvé upozornil v seriálu Ženatý se závazky, avšak opravdový úspěch slavil až v Buffy a následně v dalším upířím seriálu Angel. Zde měl již hlavní roli a nebylo daleko k jeho obsazení do seriálu Sběratelé kostí, kde hraje speciálního agenta Seeley Bootha. Objevuje se ale také ve filmu (např. Valentine).

 

Rychlé info:

Název seriálu: Buffy, přemožitelka upírů / Buffy the Vampire Slayer
Autor:
Joss Whedon
Žánr:
nadpřirozený, akční
Série:
I.-VII.
Počet epizod:
144
Premiéra na Primě
Rok výroby:
1997-2003