Herecké eso Donald Sutherland. Co o něm (ne)víte?

Už víc jak padesát let trvá kariéra Donalda Sutherlanda, který hraje i v seriálu Bez hranic. Charismatický Kanaďan se objevil v desítkách filmů a seriálů. Mrkněte na pár zajímavostí z jeho osobního i pracovního života. Víte, že v létě oslavil už osmdesátku?
Mash a Donald Sutherland

Další díl seriálu Bez hranic uvidíte ve čtvrtek od 20.15 na Prima love.

Nejslavnější role

Ovšem do důchodu se zdaleka nechystá a točí jako drak. V listopadu vtrhl do kin poslední díl série Hunger Games, kde hraje prezidenta Coriolanuse Snowa. Jinak si ho můžete pamatovat třeba jako Hawkeye Pierce z kultovního seriálu Mash nebo z dalších válečných snímků jako Tucet špinavců a Kellyho hrdinové.

Donald Sutherland - Invaze zlodějů těl
Donald Sutherland - Invaze zlodějů těl
Photo © Metro-Goldwyn-Mayer

 

V sedmdesátkách se Sutherlandovi vůbec tuze dařilo – třeba ve Felliniho snímku Casanova, remaku Invaze zlodějů těl, nebo třeba historickém dramatu XX. století, kde si s ním zahráli i Robert de Niro a Gérard Depardieu. Drama Klute mu pak přineslo románek s tehdejší sexbombou Jane Fondovou.

Po vlažnějších osmdesátých letech se Donald vrátil v plné síle díky dramatu Olivera Stonea JFK a akčních záležitostech Oheň či Smrtící epidemie. V novém tisíciletí pak rozhodně stojí za pozornost třeba historický snímek Návrat do Cold Mountain a filmy Loupež po italsku či Obchodník se smrtí.

Zlaté glóby, žádný Oscar

I přes dlouhou a našlapanou kariéru však Sutherland bohužel patří k těm hercům, kteří jsou sice v herecké špičce, ale na poličce jim stále chybí prestižní zlatý plešoun. Těšit se může alespoň ze dvou Zlatých glóbů – a to za role ve snímcích Občan X a Cesta do války. Nominací na Glóby měl pak celkem 8 – tu úplně první mu vynesl právě MASH. Zatím poslední pak sedm let starý seriál s pikantním názvem Dirty Sexy Money.

Herecký klan

Donald má tři syny a jednu dceru. Nejslavnější z dětí je jednoznačně skandalista Kiefer Sutherland (24 hodin), který si po boku otce zahrál v 90. letech v soudním dramatu Čas zabíjet. Ve filmové branži však působí také Kieferovo dvojče Rachel a synové Angus a Rossif Sutherlandovi, kteří pocházejí z Donaldova třetího a stále trvajícího manželství. A pozor! Herec pojmenoval své syny po režisérech.

Zatímco Kiefer má jméno díky spisovateli a režisérovi Warrenu Kieferovi, s nímž Donald spolupracoval v počátcích své kariéry, další dva získali jména po Nicolasi Roegovi (Muž, který spadl na Zemi) a Francouzi Fredéricu Rossifovi. A Angus? Ten má prostřední jméno Redford, které neodkazuje k nikomu jinému než k hvězdnému Robertu Redfordovi. K jménu Donaldovy dcery se patrně žádné podobné historky nevztahují.

Herectví se věnují i dvě z jeho tří manželek – jak současná, o 12 let mladší Francine Racette, tak i matka Kiefera a Rachel Shirley Douglas.

Je to bojovník

Už jako malý kluk měl Sutherland zřejmě pořádnou kombinaci houževnatosti a štěstí. Prodělal totiž revmatickou horečku, žloutenku a navrch ještě dětskou obrnu! Nicméně už ve 14 začal na částečný úvazek pracovat pro lokální rádio a vystudoval neobvyklou kombinaci – drama a inženýrství! Klobouk dolů.

Další díl seriálu Bez hranic ve čtvrtek od 20.15 na Prima love.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama