Životu nebezpečná auta v USA. Do servisu musí miliony vozů

Automobilky svolávají v USA vozy po milionech. Mají takové problémy, že to stálo už mnoho lidských životů. A tak je třeba je opravit.
Vražedné auto
Vražedné auto
Oficiální zdroj

Svolávací akce nejsou nic výjimečného. Asi nejslavnější byla svolávací akce několika milionů do té doby bezchybných vozidel Toyota, které si občas postavily hlavu a samy zrychlovaly. Toyota se k problému nejdřív nehlásila a pak přiznala, že problém je v plynovém pedálu. A platila a platila a platila…

Za ty roky jsme si už zvykli, že svolávací akce jsou skoro na každé auto. Tu je špatné uchycení bezpečnostního pásu, tady se objevují chyby v brzdovém elektronickém systému a tak dále. Tentokrát se to v Americe ale nějak nakupilo.

Problém No. 1 – General Motors

Asi největší problém má GM. Na ten totiž ukázala palcem americká nezávislá agentura pro bezpečnost, která zjistila, že některým vozům se samy vypínají spínací skříňky. Co to znamená? Především to, že prostě za jízdy se otočil klíček v zapalování do polohy vypnuto. Zcela samovolně. Tím se samozřejmě vypne kompletní elektrovýzbroj vozu, včetně ABS, ESP, airbagů, ale hlavně i posilovačů řízení a brzd. Takhle o život přišlo už dvanáct lidí.

pontiac G5
pontiac G5
Oficiální zdroj

GM nejdřív hovořilo o marginálním problému, pak svolalo 780 000 vozů, a když je lidé bombardovali podobnými zkušenostmi s dalšími auty, tak svolávací akci rozšířilo na 1,6 milionu vozidel. Problém je, že GM nemá náhradní zapalovací skříňky, které by do svolaných vozidel dal.

Problém No. 2 – opět General Motors

Jenže se objevila další auta, která mají problémy. Buick Enclave a GMC Acadia mají špatné postranní airbagy a Cadillac XTS vykázal v několika nezávislých případech samovznícení motoru. Celkem svolává GM do servisů dalších 1,5 milionu vozidel. Touhle akcí chce ukázat, že dokáže na vzniklé problémy rychle reagovat.

Buick Enclave
Buick Enclave
Oficiální zdroj

Problém No. 3 – Honda

Honda Odyssey je jedno z nejoblíbenějších velkoprostorových aut v USA. Patří také mezi ta nejspolehlivější a nejoceňovanější. Bohužel se ukázalo, že 886 815 vozidel vyrobených mezi 23. červnem 2004 až 4. září 2010 v závodu v alabamském Lincolnu, má problémy s palivovým čerpadlem. Auto tak může začít hořet. Takže musejí všechny zpátky do servisů.

Honda Odyssey
Honda Odyssey
Oficiální zdroj

Problém No. 4 – Volkswagen

Jako neuvěřitelně marginální se zdá svolávání 160 351 vozidel Volkswagen Passat, kterým se při prudkém zavření kapoty může uvolnit kontakt tlumených předních světel a ty pak nesvítí. Řidič je však o problému informován na palubní desce kontrolkou. Zatím nebyly hlášené žádné nehody, žádní mrtví… Ale přesto Volkswagen zve majitele do servisu k bezplatné opravě.

Volkswagen Passat USA
Volkswagen Passat USA
Oficiální zdroj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama