4. října 2016 12:45
redakce Prima Cool

VIDEO: Tahle stařičká Lada poráží i moderní sporťáky

Vyrazili byste s Ladou 2104 na okruh? Že ne? A co kdyby měla pod kapotou motor z Nissanu s výkonem přes 300 koní? To už je jiná!

Lada 2104 je legendou nejen našich silnic. Kralovala tu od šedé doby komunismu až do roku 2012, kdy se přestala vyrábět. Sice nebyla nijak oslnivě krásná, technicky dokonalá nebo příkladně agilní, ale byla jednoduše dostupná a hlavně opravitelná. Cokoliv se s ní stalo, zvládl průměrně šikovný kutil vyřešit na dvorku před domem.

I proto si ji mladý mechanik jménem Tom Hudson oblíbil. Když zrovna nepracuje na autech pro zákazníky, staví si své vlastní plechové miláčky a Lada je jedním z nich. Jezdí s ní celkem často, ale stejně často mu odcházely sériové motory. A tak se jednoho dne rozhodl, že pod kapotu nastěhuje něco, co má potenciál a co něco vydrží.

Volba padl na jednotku s označením CA18DET od Nissanu. Jde o přeplňovaný agregát o objemu 1,8 litru, který v sériovém provedení disponuje výkonem 167 koní. Už to by na lehký skelet Lady stačilo, ale Tom si rád hraje. Proto s novým motorem přišlo několik úprav, jako třeba kompresor Racing Holset RS341, větší vstřikovače, kované písty Wiesco nebo odlehčená klika. To jsou jen ty větší úpravy, sériové pod kapotou nezůstalo prakticky vůbec nic.

Je proto škoda, že se majitel nepochlubil s výsledným výkonem. Pokud ale přihlédneme k základnímu výkonu a k následným úpravám, pod 300 koní to jistě nebude. Co se designu týče, Tom jen lehce opravil karoserii a přidal slušivá kola od Ronalu. I když pod nimi nechal sériové brzdy, vydal se s autem na závodní okruh. Tam si vychutnal všechny novější i rychlejší soupeře. A to prý němá ani úplně dobře odladěný podvozek. Jak to auto pojede, až všechny úpravy dotáhne do konce, si asi nechceme ani představovat. Vyplatí se ale sledovat YouTube kanál Toma, kam pravidelně přidává videa ze svých úprav. :)

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný