Crash testy bez obalu: Konec řečí, tady jde o život

Bezpečnost automobilů se hodnotí několika způsoby. V Evropě i v USA jsou nezávislé organizace, které auta testují a dávají jim svá hodnocení. Jenže teď se ukazuje, jak neskutečně se nás automobilky snaží obalamutit.
IIHS - hlavní

Nárazové testy Euro NCAP pro Evropu jsou náročné. Velmi náročné. Auta v nich bourají do neformovatelné překážky s 40% přesazením (tedy čtyřicet procent čelní plochy se stýká s překážkou), auta jsou nabodávána na kůl, bourá do nich z boku neformovatelná překážka, testuje se srážka s chodcem, hodnotí se každá nálepka v autě a každé pípátko.

Jenže když tohle všichni znají, tak se na to mohou připravit. Automobilky tak staví automobily přesně podle toho, co po nich chce Euro NCAP. Musí vydržet přesně ty síly, které jejich testy hodnotí. Už dávno se mluví o tom, že realita je ovšem dramaticky jiná. V celé nahotě to ukázaly testy amerického institutu IIHS.

Tak trochu jiný náraz

Tam sice také hodnotí spousty pípátek a bezpečnostních nálepek. Dokonce se plánuje, že které auto bude chtít dostat nejvyšší ohodnocení „good“, to bude muset mít systém automatického brzdění. To je podle nás trochu nesmysl, ale o to teď nejde. Nám jde o to, že v Americe staví auta do trochu jiné pozice. Posílají je proti pevné překážce s přesazením pouhých 25 %. Tahle varianta totiž výrazně víc odpovídá realitě – vykouknete z řady, jestli se dá předjíždět a ejhle – nejde. PRÁSK. Čtyřiceti procenty čistého předku to určitě není.

Nebo jiná situace – když někdo bourá, instinktivně se snaží překážce vyhnout. Jen málokdo bourá opravdu předkem. Drtivá většina nehod je jen okrajem vozu, protože se řidič snažil na poslední chvíli vyhnout.

Vraťme se k testům. V Evropě i USA jedou testovaná auta rychlostí 40 mph tedy 64 km/h. Jaký je rozdíl? Drastický. Zatímco evropské normy dají autům fantastické ocenění, mnoho hvězdiček a plácání po zádech, v USA to vypadá jak na bojišti. Kola zarvaná do prostoru pro cestující, upadlé dveře, zborcené střechy… Příklad za všechny. Toyota Corolla nové generace v Evropě dosáhla plného počtu pěti hvězdiček. V USA ale totálně propadla. Figurína sklouzla po bočním airbagu a zaklínila se mezi něj, volant a deformující se dveře. Výsledek by byl ve skutečném provozu fatální.

Dobří i špatní

V nárazových testech IIHS jsou totální propadáky. Hodnocení „Poor“, tedy nejhorší možnou známku, si většinou odváží polovina vozů. Podívejte se třeba na tabulku minivozů, které prošly posledními testy. Z jedenácti jich šest má tohle nejhorší ohodnocení a čtyři druhé nejhorší. Jen Chevrolet Spark s odřenými zrcátky prošel.

Minivozy
Model hodnocení
Chevrolet Spark accepttable
Mazda 2 marginal
Kia Rio marginal
Ford Fiesta marginal
Toyota Yaris marginal
Mitsubishi Mirage poor
Nissan Versa sedan poor
Toyota Prius C poor
Hyundai Accent poor
Honda FIT/JAZZ poor
Fiat 500 poor
Hodnocení je čtyřstupňové: good > accepttable > marginal > poor

 

Ani u větších aut nebo SUV to není jiné. IIHS mlátí s vozy pěkně zostra. Ale je třeba říct, že jsou i auta, která dostanou jejich Safety Pic+ označení, tedy známku doporučující auta jako bezpečná. Mezi ně se zařadilo třeba v Autosalonu ukazované Volvo XC90, Subaru XV, Mercedes-Benz ML a další.

 

Výběr vozů z různých tříd
Model hodnocení
BMW X1 marginal
Mercedes Benz ML good
Ford Focus
accepttable
Audi A4 poor
Jeep Wrangler marginal
Kia Soul poor
Chevrolet Cruze marginal
Mazda 6  accepttable
VW Beetle marginal
Hyundai Tuscon/ix35 poor
Infiniti Q50 accepttable
Mitsubishi Outlander good
Subaru Forester good
Mitsubishi ASX good
Hodnocení je čtyřstupňové: good > accepttable > marginal > poor

 

Podívejte se na videa některých automobilů, které se prodávají i u nás. Pokud vás jich zajímá víc, můžete si je všechny prohlédnout na oficiálním YouTube kanálu IIHS.

Crash test Hondy Jazz:

Crash test Hondy Jazz

Crash test Audi A4:

Crash test Audi A4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama