7. dubna 2017 16:46

Od Hvězdné brány k Futuramě: 5 nejlepších vymyšlených řečí z filmů a seriálů

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi fanouškem.

"Jaffa, kree!" zakřičí seriálový emzák k našim hrdinům z Hvězdné brány a srdéčko fanouška poskočí – tenhle výraz přece zná! Ve světě moderních seriálů už totiž nejde jen o to vymyslet uvěřitelný svět, postavy a zápletky, ale občas i o tvorbu unikátních jazyků. Hvězdná brána, jíž si na COOLu můžete užít každý všední den kolem čtvrté odpoledne, v tom rozhodně není sama. Kdo další tenhle úkol zvládnul se ctí?

Dothrakština/Valyríjština

Příklad: „Anha dothrak adakhatoon“ – „Právě jsem jedl.“

Slova "Valar Morghulis" se díky rozmachu Hry o trůny stala natolik populární frází, že je dnes problém najít někoho ve věku 18–29 let, kdo by nevěděl, o čem je vlastně řeč. Ironií osudu přitom zůstává, že ačkoliv si slavné románové předlohy a jeden z největších žijících spisovatelů (proporcemi) George R. R. Martin dal velkou práci s vymýšlením fikční historie svého světa, dothrakština/valyríjština je vlastně jenom souborem dobře znějících náhodných slov – Martin pro ně nevymyslel žádná detailní pravidla krom velmi, velmi krátkého slovníku, vzniklého až v průběhu psaní seriálu. Nejpopulárnější nový jazyk posledních let je tak vlastně tím nejméně promyšleným prvkem světa Hry o trůny.

Klingonština

Příklad: „mamI' DaneH'a'? nItebHa' mamI' DaneH'a'?“ – „Zatančíme si?“

Totéž se nicméně dá říct o klingonštině. I když původně vznikala úplně stejně a základní jazykové prvky (ono štěkání herců hrajících Klingony v prvních filmech) vyvinuli ve volném časem James Doohan (herec původního Scottyho) a producent Jon Povill, lingvista Marc Okrand nakonec k roku 1985 rozvinul klingonštinu do zcela plnokrevného jazyka! I když Star Trek už není tak sexy a cool, jako kdysi býval, lidé, kteří na seriálech vyrostli, mnohdy znají řadu kultovních klingonských frází a nebojí se je použít – včetně nečekaných celebrit jako třeba herečky Rosario Dawson! Tak tedy, qapla'!

Aliénština

Příklad: písmo jenom obrázkové, na ilustraci níže se píše „Chutné lidské burgery“

Zatímco v jiných seriálech vznikly fiktivní jazyky ve snaze vytvořit uvěřitelný jazyk pro "cizince" či ufony, ve Futuramě, kde se mluví anglicky i mezi roboty, je místní alienština toliko pomrknutím na fanoušky. Jazyk se totiž objevuje jenom v rámci nejrůznějších nápisů, které jsou rozesety na pozadí mnoha, mnoha zdejších scén. Namísto skutečného jazyka jde tak tentokrát spíše o šifru – skrze jednoduché znaky není problém pro kohokoliv identifikovat ekvivalenty anglických slov a zjistit, co pikantního měli kreslíři zrovna na mysli...

Goa'uldština

Příklad: „Kal kek m'al shol'va“ – „Jsi připraven zemřít, zrádče?“

Někdy mezi vrcholem popularity Star Treku a vrcholem popularity Hry o trůny byla populární Hvězdná brána. V Americe jde možná spíše o sci-fi seriál druhé třídy, u nás se však příběhy SG-1 staly doslova generačním serošem, který je stále populární. Znáte snad nějaký jiný seriál, který se přestal vysílat před víc jak 10 lety, ale jistá komerční televize pořád točí jeho dobře sledované reprízy? Ani tentokrát nedává jazyk kdovíjak velký smysl, jeho jednotlivá slova a fráze jsou však zkonstruované obvykle poměrně dobře – a jak by také ne, když je producenti obvykle vykradli z již nepoužívaných starověkých jazyků Egypta anebo Mayů...

Elfština

Příklad: „Pedin i phith in aníron, a nin ú-cheniathog“ – „Můžu říct, co chci, a ty mi nebudeš rozumět.“

Králem i královnou všech fikčních jazyků je však jedině elfština, již vymyslel J. R. R. Tolkien, autor Pána prstenů a Hobita. Traduje se, že Tolkien jakožto nadšený lingvista vlastně začal psát knihy, jež vytvořily páteř moderní fantasy, jen jenom jako výmluvu ke stvoření umělého jazyka Elfů. Oproti goa'uldštině anebo valyríjštině jeho elfština nebyla jenom souborem pěti podobných, opakujících se výrazů, ale skutečně fungujícím systémem syntaxe, morfologie, morfosyntaxe a dalších nezbytných (a složitě pojmenovaných) jazykových komponentů. Tolkienovo jazykové hobby ovšem mimoděk položilo základní kámen asi 90 % dnešních fantasy příběhů. A pak že je jazykověda zbytečná!

Hvězdná brána běží na Prima COOL každý všední den kolem čtvrté odpoledne.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný