Sunshine: Slunce vyjde ve středu v noci!

Z filmu Sunshine
Z filmu Sunshine
Zdroj: thatfilmguy.net

Slunce vyhasíná a lidé vymírají. Vesmírem se ale plaví poslední naděje, loď s jediným cílem, oživit naše Slunce. Možnou budoucnost naší planety sledujte za bezesné noci ze středy na čtvrtek od 2.55 na COOLu.

Posádka vesmírné lodi Icarus 2 plní misi na záchranu lidí, trpících polární zimou. Jejich úkolem je vyhodit nukleární nálož na Slunce a probudit ho tak k životu.

Skoro před cílem se jim ale pokazí loď, přijdou o pracně udržovanou zahrádku na výrobu kyslíku, kapitán se usmaží a ke vší smůle narazí na dávno ztracenou loď, na níž sídlí zmutovaný kapitán.

Ten měl prý rozhovor s Bohem o jejich misi a jejich pokec asi nedopadl dobře, protože se snaží všechny členy posádky zabít.

Sunshine je oproti jiným spíše komorní sci-fi, odehrávající se uvnitř dvou lodí, nebojuje se zde proti mimozemšťanům, ale proti vlastním démonům.

Technické efekty jsou skvěle zvládnuté, navozující atmosféru snu, nejistoty, strachu. Loď působí futuristicky a zlaté skafandry připomínají postavu Kennyho ze South Parku.


Na pozadí stále září Slunce, které působí jako magnet a za jediný pohled do něj se platí životem. Za celou dobu se nestřílí, nestříká krev do všech stran a nepřítel je vidět pouze jako děsivá šmouha, a přesto působí mrazení v zádech, a co je velmi překvapivé, vyvolává dojem umělecké sci-fi s výborně zvládnutými charaktery postav.

Režie se ujal Danny Boyl známý kultovními filmy jako Trainspotting, Pláž s Leonardem DiCapriem či Milionář z chatrče.

Před natáčením se herci dostali do NASA, kde si vyzkoušeli simulátory i stav beztíže, Boyl je ale donutil i několik týdnů bydlet pod jednou střechou, aby zažili ponorkovou nemoc.

Sunshine přináší nový pohled na sci-fi, kde největší zhouba i záchrana je Slunce a největší nebezpečí naše vlastní víra.

Dívejte se na budoucnost lidstva v noci ze středy na čtvrtek na Prima COOL!

Verča Loudová