Páteční military večer: teroristi, veteráni a Den D

Odvaha pod palbou
Odvaha pod palbou
Zdroj: archiv Prima COOL

Páteční večer se nese ve znamení válečných kvalit! Od 20.15 pojedeme v zeleném a budeme gradovat až do dvou do rána…

Všechno začíná relativně poklidně ve 20.15 novou epizodou seriálu s nejdelším jménem všech dob, Námořní vyšetřovací služby: Los Angeles. Tentokrát se na mušku agentů dostane partička Čečenců, které už přestaly bavit útoky na Rusko a za svůj další cíl si vybrali Ameriku. V hlavní roli se předvede Callen, který buňku infiltruje zevnitř. 

O hodinku později dorazí i druhý pravidelný díl, v němž se oproti zvyklostem dostane rovnoprávně na všechny čtyři hlavní agentíky. Ve své snaze přijít na kloub přepadu speciálního komanda se totiž sami potají vloudí do jejich výcvikové oblasti a budou předstírat, že sami trénují na jejich post – to celé ve snaze odhalit skrytého zrádce ve vlastních řadách.

Námořní vyšetřovací služba L.A. - upoutávka 30 s

Námořní vyšetřovací služba L.A. - upoutávka 30 s

Tím se však válečné napětí jenom stupňuje. S úderem 22. hodiny a 15. minuty totiž začíná válečně-právnické drama Odvaha pod palbou z roku 1996. V tom půjde o vyšetřování *odvahy pod palbou* armádní pilotky (Meg Ryan), která má za svou *odvahu pod palbou* posmrtně dostat zlomový metál.

Jenomže ne každý jí její *odvahu pod palbou* přiznává – a na scénu tak přichází zdeprimovaný vojenský právník Denzel Washington, aby někdejší událost z iráckého bojiště řádně prošetřil…

Film je svou formou inspirován pradávným japonským dramatem Rašómon, a jde v něm o vzpomínání řady postav, mimo jiné i mladého Matta Damona, jejichž výpovědi o dávné události *odvahy pod palbou* se diametrálně liší. Což znamená, že někdo z nich lže – a nebo možná, že neviděl všechny nuance. Tak či onak si na své přijdou jak milovníci detektivek, tak i vyznavači střelby do nepřátelského vojska.

Snímek navíc natočil režisér Edward Zwick, který vojenskou a hrdinskou tematiku vyloženě žere – z jeho dalších snímků můžete znát Krvavý diamant, Odpor nebo Stav obležení!


Válečné kvality pátečního večera pak kulminují půlhodinu po půlnoci, kdy startuje film o jedné z největších operací všech dob, invazi do Normandie z druhé světové války. Tu předvede dvouhodinový snímek Nejdelší den z roku 1962 a dostane se v něm na množinu dějových linií popisujících speciální akce i jatka na pláži Omaha!

Své si odehrají i nejslavnější hvězdy raných 60. let v čele s Richardem Burtonem, Seanem Connerym, Johnem Waynem a Henrym Fondou. A protože jde o film natáčený v éře, kdy počítače dosahovaly velikosti měst leč zároveň výkonnosti kalkulačky, veškeré epické scény skutečně zhltly tisícovky komparzistů...

Takže připravit k nástupu, páteční armádní večer na Prima COOL začíná svůj útok ve dvacet hodin, patnáct minut.