O pořadu

Odvaha pod palbou

Plukovník Denzel Washington je pověřen prošetřit okolnosti, za nichž během války v Perském zálivu zahynula velitelka a pilotka zdravotnického oddílu Meg Ryanová. Musí vynaložit značné úsilí, aby se dopátral pravdy… Americký válečný film (1996). Dále hrají L. D. Phillips, M. Moriarty, M. Damon, B. Pinchot a další. Režie E. Zwick (112 min)

S plukovníkem Serlingem se poprvé setkáváme v poušti Al Bathra, kde byl jedním z velících důstojníků americké armády během války v Perském zálivu. Ani ten nejlepší úmysl však nemusí být zárukou, že bude vydán ten správný rozkaz. Viditelnost je minimální a tank se pod jeho velením rozjíždí proti nepříteli. Radost ze zásahu se však brzy změní v hrůzu – Serling zjišťuje, že stříleli do vlastních řad a že tak poslal na smrt svého nejlepšího přítele kapitána Boyera.

 

O pár měsíců později je ze Serlinga řadový úředník z oddělení pro odměňování statečných vojáků a před sebou má první "případ". Na Medaili za statečnost je totiž navržena pilotka Karen, která přišla o život během mise v Perském zálivu. Serling se tedy snaží zjistit všechny okolnosti její smrti, ale je zaskočen líčením bojových situací a rozporuplnými postoji jednotlivých členů posádky. Díky Karenině osudu tak odkrývá neznámé skutečnosti, má možnost vyrovnat se se svým svědomím a nalézt vlastní důstojnost…