O pořadu

Mistři demolice

Kryt Postavte a zdemolujte! Dva týmy během tří dnů postaví z ne zcela vhodných materiálů co nejpevnější stavbu dle zadání. Konstruktéři lepšího výtvoru získávají v dalším kole výhodu – mohou si jako první vybrat z arzenálu demoličních strojů. Vítězí ten, kdo nejrychleji srovná se zemí konstrukci soupeře... Britská reality show (2004) (48 min) (Premiéra)

Dva týmy staví, konstruují, budují. Vyhrává však ten, kdo ve finále zničí protivníkův výtvor jako první.


Moderátoři: Gia Milinovichová a Ed Sanders.

 

O pořadu:

Soutěží dva týmy. Musí vytvořit zadaný objekt. Například nárazuvzdorný kryt na vázu, funkční akvadukt nebo víceúrovňovou garáž. Mají na to pouhé tři dny a k dispozici velice omezené množství materiálu, který je navíc mnohdy prakticky nepoužitelný. Například ochranný kryt na vázu vymýšlejí z plastových trubek, balíků sena, překližky a pneumatik. Přitom má odolat pádu tunového auta z deseti metrů, o bouracím drapáku a kouli nemluvě.

 

Po třech dnech usilovného budování je výtvor podroben avizovanému testu - nárazu auta do nosného pilonu, váze tisíce litrů vody či jiné ráně. Tým, jehož dílo uspěje v testu nejlépe, vybírá demoliční zbraně pro finální souboj - drapák, kleště, bourací kouli apod. Kdo první srovná protivníkovu stavbu se zemí, vyhrává.

 

Stavěné objekty: kryt, akvadukt, vodotěsná kopule, vodojem, most, větrná elektrárna, patrová garáž, maják.

 

Materiály: bublinková fólie, plastové trubky, polystyren, překližka, pneumatiky, seno, bambus, koberec apod.

 

Soutěžící ovšem nebojují jen se statikou a gravitací, velkou překážkou jsou leckdy i rozpory v týmech. Časový tlak a omezené zásoby materiálu dovolují jen minimální množství chyb. K čemu je geniální plán, když se pak zjistí, že je k jeho realizaci třeba pětkrát více betonu? Někteří stavitelé mají problém také s bezpečnostním dozorem. Jak se zdá, vůbec se jim nelíbí, když jim například něco diktuje žena.

 

Moderátoři a rozhodčí (většinou odborník na daný typ stavby) průběžně komentují plány soutěžících a upozorňují na chyby, které dělají. Když třeba použijí beton až druhý den, už jim nestihne ztuhnout. Takže se divák dozví i spoustu zajímavých informací, díky nimž pak například bude lépe kontrolovat na zedníky, jak dobře či špatně mu staví garáž.

 

Rychlé info:

Původní název pořadu: Demolition Day
Žánr:
gameshow, dokument
Série:
I
Počet epizod:
8
Premiéra
Distributor:
ITV
Rok výroby:
2004