Dobyvatelé ztracené pravdy

Dobyvatelé ztracené pravdy Foto:
55 min

Iguanodon a mořská panna Tým dobrodruha Joshe Gatese hledá pravdu o nadpřirozených úkazech, legendárních, dosud neznámých tvorech a jiných záhadách celého světa… Americký dokumentární seriál (2007)

O pořadu

Každou sobotu a neděli v 15:30


Dobrodruh Josh Gates nás zavede do exotických koutů světa, kde přímo na místě osobně proniká k podstatě nejrůznějších nadpřirozených jevů a legend.Rychlé info:

Originální název: Destination Truth
Země vzniku: USA, Universal
Žánr: dobrodružný mysteriózní dokumentární seriál
Série: 1.–4.
Premiéra
Počet epizod: 48
Délka epizody: 45 minut

 
Tvůrci: Michael Mandt, Neil Mandt

 
Účinkují: Josh Gates

 
O pořadu:
Napadlo vás někdy, zda v neprobádaných koutech světa náhodou nežijí dosud neobjevené živočišné druhy, které vystupují v bájích a legendách? Co yetti, jezerní příšera nebo obří anakonda? Zkušený badatel Josh Gates cestuje po planetě a pátrá po mýtických zvířatech, jejichž existenci současná věda dosud neprokázala. Tento obor se nazývá kryptozoologie.

Každá epizoda nabízí odhalování tajemství dvou různých nadpřirozených jevů nebo mýtických stvoření. Nejdříve Josh analyzuje místní pověsti a hledá náznaky existence podivných tvorů a informace o paranormálních úkazech. Přímo na místě – často v exotických končinách – zkoumá stopy a zpovídá svědky, kteří se s prapodivnými fenomény setkali. Později se se štábem vydává přímo za tajemnými stvořeními a do míst nevysvětlitelných jevů. Analyzují elektromagnetická pole, která jsou prý průvodním jevem paranormálních aktivit. Na batozích mají kamery s nočním viděním a citlivými mikrofony, aby nafilmovali důkazy. Když se vrátí, projdou natočený materiál a zajímavé materiály odešlou k další analýze nezávislým expertům, většinou laboratořím nebo univerzitám ve Spojených státech. Po expertizách rozhodnou, jestli si nadpřirozené úkazy někdo jen vymyslel nebo zda na nich něco je. A je hledaný tvor opravdu tajemný? Častěji jde o výplod fantazie nebo omyl, záměnu s nějakým běžným živočichem.
 
V první sérii Josh například vyšetřuje řádění duchů v thajské vesnici, pátrá po iguanodonovi v džunglích Papuy a po legendární krvežíznivé chupacabře v Chile. Také kráčí po stopách podivného opičího stvoření s obříma očima v africkém Lesothu. V první epizodě druhé série přiveze z Himálají odlitky stop yettiho (opravdu nepatří žádnému známému primátovi). V brazilské Amazonii hledá osmnáct metrů dlouhé anakondy, na Filipínách ghúly. Zajímá ho obří červ, který prý číhá v hlubinách islandského jezera Lagarflót. Jindy navštíví radiací zasažené město Pripjať, u kterého vybuchla jaderná elektrárna Černobyl. Od té doby zde údajně straší. Zajímá ho i les sebevrahů v Japonsku a podívá se na zoubek proslulému bermudskému trojúhelníku. Tým dobrodruhů neopomene zavítat ani do Evropy. V Rumunsku pátrají po vlkodlacích, v Irsku po víle smrti, prověřují paranormální jevy v Pompejích. Diváci budou rovněž svědky prvního nočního průzkumu prokleté Tutanchamonovy hrobky a ponoří do černočerných hlubin prastarých jeskyní v Karibiku.  


Zajímavosti:

Kryptozoologie je obor, který se zabývá pátráním po zvířatech, jejichž existence nebyla vědecky dokázána. Ať už jde o vyhynulé druhy, jako jsou třeba dinosauři, nebo zvířata, o nichž nemáme fyzické důkazy, ale objevují se v mýtech (yetti, chupacabra). Případně může jít také o divoká zvířata, která byla viděna mimo své typické biotopy. Za zakladatele kryptozoologie se považuje francouzský zoolog Bernard Heuvelmans, který v roce 1955 napsal průlomovou knihu Na stopě ignorovaných zvířat.

Dobyvatelé ztracené pravdy jsou jednou z nejsledovanějších reality show kabelové stanice SyFy. První díl druhé série k obrazovkám přivedl 1,7 milionu diváků, první díl třetí série dokonce 2,1 milionu.

 
Josh Gates:

Badatel, dobrodruh a fotograf Josh Gates pochází z  městečka v Massachusetts. Vystudoval archeologii a herectví na prestižní univerzitě Tufts v Bostonu. Jeho fascinující práce ho zavedla do více než 94 zemí světa. Je nadšencem do potápění, účastnil se podmořských vykopávek ve Středozemním moři. Hledal pozůstatky přístavu antického města Caesarea. Jako fotograf cestoval snad všude. Od rozžhavených afrických vesniček až po mrazivé výšiny Himálají. Navíc pokořil Kilimandžáro, střechu Afriky, a vyšplhal na nejvyšší americkou horu Aconcaguu. O svých zážitcích při pátrání po tajemných bytostech a paranormálních jevech napsal knihu.

Simpsons Foto:
00:15 00:45
62%
DNES V TVStrážci pokladu Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.10
DNES V TVNoc na Karlštejně Foto:
20.15
DNES V TVDům naruby Foto:
22.00
DNES V TVHawaii 5-0 Foto:
00.20
DNES V TVExpedice Darwinovo pohoří Foto:
20.00
DNES V TVFrank z džungle Foto:
22.10
DNES V TVTitanic Foto:
20.15
DNES V TVChirurgové - reprezent Foto:
00.30

reklama