O pořadu

Birkenau

(La Petite prairie aux bouleaux) - Myriam, která byla v roce 1943 jako patnáctiletá spolu s otcem deportována z Paříže do koncentračního tábora Osvětim-Březinka, se rozhodne po padesáti letech lágr navštívit… Francouzsko-německo-polský film (2003). Hrají A. Aiméeová, A. Diehl, M. Mariniová, Z. Zamachowski a další. Režie M. L. Ivensová (89 min) (Premiéra)

Na setkání bývalých vězňů koncentračního tábora v Osvětimi-Březince přijíždí z New Yorku do Paříže Myriam Rosenfeldová. Je ráda, že se znovu vidí se svými dosud vitálními spoluvězenkyněmi Suzanne a Ginette.

Staré rány se však otevřou, když potká Rachel, která ji ani nepozná. Nacisté jí zplynovali po narození dítě a Rachel žije v psychiatrickém ústavu. Myriam se rozhodne odjet do Osvětimi, kde se původně narodila. Po příjezdu se v kavárně seznámí s Polákem Gutekem, který jí vysvětluje, že sem přijíždějí hlavně američtí Židé, aby hledali své kořeny. Gutek se snaží shromáždit informace o rodinách, které v Osvětimi před vyhlazením žily.

Myriam se vydá do prostoru koncentračního tábora a začíná vzpomínat na všechny události od okamžiku, kdy byla jako patnáctiletá spolu se svým otcem v roce 1943 deportována z Paříže, kde žili, do koncentračního tábora. Najde blok, v němž bydlela, a zůstane tam přes noc. Ráno na louce potká mladého německého fotografa Oscara, který dokumentuje vše, co z tábora zbylo. Mladík ji prosí, jestli by ji mohl doprovázet a pohlížet na tábor jejíma očima. Myriam se nevyjádří. Gutek mezitím najde dokumenty o jejím dědečkovi a otci. Jdou spolu do domu, kde Myriam s otcem, kterého velmi milovala, bydlela.

Polská rodina jí dovolí do bytu vstoupit. Myriam si povšimne na komodě vázy, kterou měla její rodina. Ukazuje Polce fotografii otce s identickou vázou v pozadí. Polka jí však řekne, že takových váz je všude plno. Oscar se na náměstí znovu setkává s Myriam a prozradí jí, že jeho dědeček byl plukovníkem SS a členem administrativního vedení, které zřídilo v Polsku koncentrační tábory. Šokovaná Myriam jeho návrh na fotografování odmítne. Později si to rozmyslí a dovolí mu, aby ji sledoval a fotografoval. Ukazuje mu tábor tak, jak jí zůstal v paměti...