Akta X

Akta X

- Vysíláme ve 22:15 na Prima COOL
O pořadu

Akta X: 9. série

 

Mulder uprchnul. Scullyová je přeřazená a odklizená stranou. Kdo se teď ujme vyšetřování Akt X? Závěrečná řada kultovního seriálu ukrývá zdaleka největší odhalení.

 

Originální název: The X Files

Země a rok výroby, distributor: USA, 2001, Fox

Žánr: drama, mysteriózní, sci-fi

Premiéra:

Série: 9.

Počet epizod: 19 (závěrečná epizoda je dvojdílná)

Délka epizody: 45 min.

 

 

Fox Mulder (David Duchovny) se ukrývá a Dana Scullyová (Gillian Anderson) je jediná, kdo ví kde. Zarputile to ale odmítá komukoliv prozradit, protože se řídí jejich společným heslem „Nikomu nevěř!“ Objevují se nové záhady a v jejich pozadí někdo nadále tahá za neviditelné nitky. Scullyová je definitivně stažená z vyšetřování Akt X a na akademii FBI se věnuje soudní pitvě. Akta X přebírá nováček z 8. série John Doggett (Robert Patrick) a jeho novou partnerkou se stává Monica Reyesová (Annabeth Gish). Dokonce i Walter Skinner (Mitch Pileggi), bývalý šéf Muldera a Scullyové, už má konspirací plné zuby, vyhrnuje si rukávy a pouští se do akce. Do vyšetřování se zaplete Doggettova známá z armády (Lucy Lawless), zvídaví agenti odkryjí tajný projekt super vojáka a najdou spojitost mezi experimenty a malým synem od Scullyové Williamem. Na pomoc přispěchá trio podivínů Osamělí střelci a na Muldera čeká dosud největší odhalení jeho života!

 

Zajímavosti

David Duchovny, který hraje Foxe Muldera, se v deváté sérii Akt X objevuje jenom sporadicky. S koncem natáčení mu totiž vypršela smlouva a unavený herec novou nepodepsal. Někteří američtí fandové se s tímto faktem těžce smiřovali. Tvůrce seriálu Chris Carter ale věřil, že Akta X můžou pokračovat klidně dalších deset let i bez Muldera a Scullyové. Hlavním mužským hrdinou se proto stal agent Doggett a dřívější vedlejší postavy Walter Skinner a Monica Reyesová dostaly více prostoru.

 

Robert Patrick, který hraje agenta Doggetta, se nejvíce proslavil rolí nezastavitelného Terminátora s označením T-1000 z filmu Terminátor 2: Soudný den. Jako Doggettova známá z armády se v Aktech X objevuje herečka Lucy Lawless. Bývalá Xena, princezna bojovnice, byla nedávno k vidění v seriálech Spartakus: Krev a písek a Spartakus: Bohové arény.

 

V době vysílání osmé řady na amerických obrazovkách Chris Carter rozjel spin-off Osamělí střelci. Ten ale neměl úspěch a dočkal se rychlého zrušení, přesto na něho přímo navazuje patnáctý díl deváté série. Akta X nakonec nepokračovala a devátá řada se stala definitivním koncem seriálu. Až o několik let později na ni navázal film Akta X: Chci uvěřit. Další film původně plánovaný na rok 2012 se (zatím?) neobjevil.