Živí mrtví - o seriálu

The Walking Dead

COOLtovní seroš je zpět! Každou neděli ve 23:00 teď na COOLu vysíláme reprízu první řady seriálu Živí mrtví (Walking Dead) a pokud v tu dobu už spíte, můžete si je přehrát i v naší videotéce!

Každou neděli ve 22:00

Živí mrtví se stali jednou ze senzací televizní sezony roku 2010 a vytáhli zombie žánr z hlubin zapomnění.

Originální název: The Walking Dead
Země a rok vzniku:
USA 2010 - 2013, Entertainment One Television International Ltd.
Žánr:
postapokalyptický
Série:
1.–4.
Premiéra
Délka epizody: 45 minut

Tvůrci: Frank Darabont

Postavy / herci: Rick Gimes / Andrew Lincoln (Filip Blažek), Shane Walsh / Jon Bernthal (Jan Kolařík), Lori Grimesová / Sarah Wayne Calliesová (Irena Máchová), Andrea / Laurie Holdenová (Ivana Milbachová), Dale Horvath / Jeffrey DeMunn (Zdeněk Hess), Glenn / Steven Yeun (Michal Holán), Carl Grimes / Chandler Riggs (Jakub Nemčok) a další.

O seriálu:

Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti?

Seriál je inspirován nadmíru úspěšnou komiksovou sérií The Walking Dead od Roberta Kirkmana, který se na seriálu produkčně podílí a napsal scénář čtvrté epizody. Hlavní hybnou silou v zákulisí je ale slavný režisér Frank Darabont, který má na kontě filmy jako Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle. Vše zaštiťuje producentka Terminátora a Vetřelců Gale Anne Hurdová.

Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými?

Článek

Průvod zombíků v seriálu Živí mrtví Foto:

Živí mrtví od A až po Zombies

Omrkněte historii vývoje nemrtváků ve filmu.

 

Zajímavosti:

Předlohou byl velice úspěšný komiks Walking Dead, který napsal Robert Kirkman.

První série získala ocenění Saturn Award za nejlepší televizní seriál, cenu Emmy za nejlepší protetický make-up, a dokonce byla nominovaná na Zlatý glóbus za nejlepší seriál roku.

Hudbu složil Bear McCreary, který se proslavil hudbou v nové Battlestar Galactice.

První epizoda se během jednoho týdne premiérově vysílala ve 120 zemích světa na různých kanálech televizní sítě Fox International. Dne 26. 10. 2010 dokonce proběhl ve 26 městech světa útok zombie, který začal v Taipei a v Hongkongu a skončil americkou premiérou v Los Angeles.  

Druhá série má 13 epizod a třetí bude mít 16. Vysílat se začne na podzim roku 2012 na americké kabelové stanici AMC.

V listopadu 2011 vyrobila firma McFarlane Toys akční figurky hlavních hrdinů seriálu.

Herci maskovaní za zombie museli projít speciálním výcvikem, aby se naučili správně potácet, klátit a huhňat.

Natáčí se na 16mm film, a dokonce opravdu v Georgii. Město Atlanta se tak stalo metropolí všech zombies. 

Fenomén Živí mrtví / Walking Dead inspiroval tvůrce počítačových her a aplikací na mobilní telefony. Například hra Walkers Kill Count je schopna propojení Iphonů a Ipadů s televizí. Při sledování seriálu si její uživatelé mohou tipovat počet sestřelů, komu ze zabijáků připadla nejodpornější práce či jaká zbraň usmrtila postavu na obrazovce.

Článek

Živí mrtví - komiks Foto:

Živí mrtví: poznejte komiksovou předlohu

Nahlížíme pod fazónu seriálového hitu o zombících.

 

Herecké obsazení stěžejních rolí:

Andrew Lincoln (Rick)

Rodným jménem Andrew James Clutterbuck se narodil v Londýně jihoafrické matce a anglickému otci. Během studia na Královské akademii dramatických umění (RADA) si změnil příjmení na libozvučnější Lincoln. V televizi se prosadil v seriálech This Life, sitcomu Teachers a duchařském Afterlife. Objevil se ve filmech Human Traffic a jako nešťastně zamilovaný Mark v romantické komedii Láska nebeská, která mu přinesla celosvětovou popularitu. V roce 2006 se oženil s Gael, dcerou Iana Andersona z kapely Jethro Tull. Mají syna a dceru.

Sarah Wayne Calliesová (Lori)

Narodila se v Illinois, ale vyrostla v Honolulu na Havaji. Už na základní škole hrála v různých představeních a herectví se nakonec začala věnovat profesionálně. Její první hlavní role byla Jane v seriálu Tarzan z roku 2003, který ovšem skončil po osmé epizodě. Pak se objevovala ve vedlejších rolích v seriálech Zákon a pořádek, Dragnet, Vražedná čísla nebo Dr. House. Větší příležitost dostala v Útěku z vězení, kde si v 69 epizodách zahrála doktorku Saru Tancredi. Mohli jsme ji zahlédnout také v celovečerních filmech Šepot a Celestinské proroctví. Je vdaná za instruktora bojových umění Joshe Winterhalta.

Laurie Holdenová (Andrea)

Dcera herců Glena Colberta a Adrienne Ellisové se narodila v Los Angeles, ale vyrostla v Torontu, proto má dvojí občanství. První roli si zahrála v seriálu Marťanská kronika, kde představovala dceru Rocka Hudsona. Po studiu na kalifornské UCLA získala prestižní hereckou cenu Natalie Woodové. Za svou kariéru se objevila v mnoha televizních seriálech, pamatovat si ji můžeme třeba jako tajemnou Mulderovu informátorku Maritu Covarrubiasovou z Akt X, kde se občas vyskytovala od čtvrté série až do finále.  Mezi její další projekty patří Mladá Kateřina Veliká, seriál Policejní odznak a filmy Majestic, Fantastická čtyřka, Silent Hill a nebo Mlha. Za vedlejší roli v seriálu Směr jih získala kanadskou televizní cenu Gemini a za Živé mrtvé nominaci na Saturn Award a Scream Award.

Anketa

Sledujete seriál Živí mrtví?