Walking Dead aneb kráčející Živí mrtví

Živí mrtví (Walking Dead)
Živí mrtví (Walking Dead)

Na tuhle grupu si zombíci nepřijdou. Zavzpomínejte s námi, proč je tenhle zombie seroš tak super!

Konec loňského léta nebyl plný jen žalu po prázdninách a stresu pro všechny školou povinné. Od 25. srpna se na COOLu objevil i oceňovaný seriál Živí mrtví! A s ním přišly i hordy nemrtváků!

Pokud jste na něj už pozapomněli, skupina přeživších vedená bývalým poldou Rickem Grimesem se v něm snažila přežít ve světě postiženém zombie apokalypsou.

Ale přežití není jen o dekapitaci co nejvíce hnilobníků. A Živí mrtví to pochopili až nezdravě dobře!
COOLozeninový flashback:
Jak jsme přišli na Teorii velkého třesku
Pět důvodů, proč Simpsonovi změnili komedii
Temné začátky dojemně děsivého Dextera
Jak Star Trek změnil svět
Kompletní Akta X jen u nás
Jak jsme hledali vaši matku

Zombíci jsou v kurzu. Jde o ideální monstrum pro videohry (maximum muziky za minima umělé inteligence) i perfektní vyjádření strachu z existence v sedmimiliardovém, globalizovaném a na agresi bohatém světě.

Přitom nejde o žádné mlíčňáky! Zatímco Československo prožívalo Pražské jaro/sovětskou invazi v roce 1968, filmový svět poctil šlágr Noc oživlých mrtvol režiséra Johna Romera. Za čtyři dekády nám filmoví zombíci dali Resident Evil i 28 dnů poté, avšak televizní vody na ně byly podezřele chudé.

Ne že by se o to tvůrci nesnažili. V roce 2008 tak třeba vznikl britský seroš Dead Set o zombie apokalypse během natáčení reality show Velký bratr. Na ty pravé nemrtvé na pokračování si však diváci museli počkat až na zahraniční premiéru Živých mrtvých léta páně 2010!

Živí mrtví (Walking Dead)
Živí mrtví (Walking Dead)


Seriál vyšel z dílny režiséra a scenáristy Franka Darabonta. Ten sice má na triku hororové flákoty jako Noční můra v Elm Street 3 nebo Sliz, ale i mnohem rodinnější majstrštyky jako Mladý Indiana Jones a Zelenou míli či dokonce snímek označovaný za jeden z nejlepších filmů všech dob – Vykoupení z věznice Shawshank!

Živí mrtví jsou přitom adaptací stejnojmenného kultovního komiksu. Ačkoliv se od něj seriál zhusta odtrhává a vydává se vlastními cestami, řáďácké podhoubí z komiksu je stále živo a zdrávo.

Navzdory premise rovněž nejde jen o bezduchou likvidačku nemrtváků – k lítosti některých diváků. Boj o přežití prokládají různá mýdlová intermezza o vztazích, jež budují napětí při skutečných, ač sporadických bojích o život.

Tedy tak, jako by to asi bylo i v reálu...

Živí mrtví přitom stále nekončí! V zahraničí momentálně dobíhá 3. řada, které se po vlažnější 2. sezoně vrátily nadšené ovace ve stoje.

Takže žádné strachy, naši milí přeživší. COOL má program stále z čeho vybírat :-)

Živí mrtví (Walking Dead)
Živí mrtví (Walking Dead)

Chcete vědět víc?

  • v seriálu nikdy nezazní ono slovo začínající na "z" (tedy "zombie")...
  • během obědových přestávek jedli zombie komparzisti spolu s lidskými herci. Jak roztomilé...
  • zombie komparsisti museli projít speciální školou, která je učila, jak chodit a hýbat se jako nemrtví
  • i zombící stárnou: od 3. řady je štáb začal líčit temnějšími barvami, aby zdůraznil jejich rozklad
  • na úspěch navázala i stejnojmenná oceňovaná videohra, která je de facto interaktivním animákem plných zombíků a morálních dilemat (taky se tomu říká "moderní adventura")

(lol)