Tarantino vs. Hitler: 9 nejšílenějších zvratů všech dob

Obrázek uživatele Petr Cífka
Taky jste to nečekali?
Taky jste to nečekali?
Zdroj: Warner Bros./Universal Pictures/The Weinstein Company

Jeden dobrý zvrat může udělat z průměrného filmu skvělý. Jeden šílený zvrat může ze skvělého filmu udělat klasiku.

Čím víc filmů člověk vidí, tím míň ho dovedou zvraty překvapit. Přesto se čas od času objeví filmy nebo scény, u nichž si člověk řekne: „Co jsem to teď sakra do háje viděl?“ A nemusí jít hned o šokující momenty z Šestého smyslu nebo Klubu rváčů. Někdy umí filmaři vymyslet ještě mnohem větší šílenosti.

9. Útok z hlubin
Představte si, že máte dost peněz na film o žralocích se zvýšenou inteligencí, kteří chtějí sežrat celé osazenstvo vědecké stanice. Na herce vám moc nezbylo a jediný známější ksicht je Samuel L. Jackson. Ten navíc hraje charismatického drsňáka, co přežil lavinu a vyloženě se narodil pro to, aby zachraňoval ostatní. Co tedy uděláte, když všechny namotivujete velkým proslovem? Těžko říct. Rozhodně si ale dáte bacha na to, aby z díry za vámi nevyskočil žralok a neukousl vám půlku těla. A to ještě nejsme ani v polovině filmu...

deep blue sea Foto:

8. Soylent Green
Tenhle sci-fi film ze sedmdesátých let u nás moc známý není, za mořem jde ale o kult. Charlton Heston v něm zjišťuje, z čeho se vyrábí hmota nazvaná Soylent Green, kterou se doslova cpou všichni lidé na světě. Země je totiž přeplněná a nestíhá živit miliardy lidí, ale díky téhle zázračné látce má každý plný žaludek. Dokud se nezjistí, že se vyrábí z mrtvol. Jak moc bylo na záchodech v kinech po projekcích nablito, bohužel statistiky neuvádějí.

soylent green Foto:

7. Psycho
Slavný horor Alfreda Hitchcocka je sice černobílý, ale dovede pořádně vyděsit i v roce 2015. Nesází na brutalitu, ale na skvělé herce, výtečnou atmosféru a režii. A taky na překvapení, které ve své době diváky doslova šokovalo a i dnes posadí člověka na zadek. Když se totiž zjistí, že vztah stydlivého Normana Batese a jeho maminky trošku zavání nekrofilií a Normanovi ze smrti matky malinko hráblo a začal zabíjet lidi, tak je potřeba malinko to rozdýchávat.

psycho Foto:

6. Rituál
Nicolas Cage má sice Oscara a jednu dobu patřil mezi největší herecké hvězdy, posledních pár let však vypouští do světa jeden mizerný film za druhým. A s Rituálem padl přímo na hubu. Předělávka kultovního britského hororu se odehrává na malém ostrově, kde beze stopy zmizela holčička a Cage ji musí najít. Přitom zjistí, že se octl ve spárech pohanské sekty a má být obětován. Jo, jako zvrat dobrý. Ale ještě lepší je, co Cage dělá mezi tím. V obleku medvěda mlátí ženské do ksichtu, s pistolí v ruce jim krade kola a nakonec zešílí, protože se bojí včel. Tady nejde o zvraty, které vás rozhodí, vyděsí nebo šokují. Ale o takové, kvůli nimž začnete přemýšlet, jaké idioty v Hollywoodu musí zaměstnávat.

wicker man Foto:

5. Vřískot
Každý horor musí mít hvězdu a hvězdou Vřískotu měla být Drew Barrymore. Nejslavnější jméno, herečka z E.T.ho, o níž bulvár posledních pár let psal v souvislosti se skandály, na něž nemá ani Lindsay Lohan, a celkem pěkný ksicht. Ideální materiál pro hrdinku. Když ji tedy Ghostface a režisér Wes Craven vykuchali v prvních deseti minutách, i protřelí hororoví fandové najednou věděli, že je čeká filmový zážitek, jaký tu nikdy nebyl. A že si nemůžou být jisti vůbec ničím.

scream Foto:

4. Mlha
Sci-fi horor podle Stephena Kinga trochu zapadl, rozhodně se ale povedl. Parta hrdinů se v supermarketu ukrývá před mlhou a tím, co se v ní skrývá. Nikdo neví, co je venku, jen to, že je to zatraceně nebezpečné. Nakonec se ale několika lidem povede utéct a vypadá to, že by se mohli dostat do bezpečí. Když jim ale dojde benzín, rozhodne se Thomas ušetřit svého syna trápení a prostřelí mu hlavu. Jen aby o pár minut později zjistil, že pomoc byla doslova pár metrů od něj a že kdyby počkal, mohli se diváci dočkat srdceryvné objímačky.

mist Foto:

3. Planeta opic
Legendární sci-fi sága a její konec jsou dnes hodně známé, knižní předloha však měla úplně jiný konec než ten, který divákům nabídli filmaři. V roce 1968, tedy v době, kdy vám nikdo nemohl vykecat konec filmu na Facebooku, protože Facebook ani internet nebyly, musel závěr, v němž Charlton Heston zjistil, že je celou dobu na Zemi, kterou ovládli opičáci, posadit na zadek úplně každého.

planet of the apes Foto:

2. Hra na pláč
Není nad dobrou milostnou scénu. A v thrilleru Hra na pláč je taková, na jakou nezapomenete. Fergus si to taky myslel. Dil se mu už chvilku líbila a ten večer vypadal  zajímavě a když už to vypadalo, že je čeká noc plná vášně a Fergus se těšil, že si po delší době zase užije, vybalila na něj Dil šokující překvapení. Pinďu. To rozhodí i toho největšího kliďase.

crying game Foto:

1. Hanebný pancharti
Každý, kdo to dotáhl dál než do páté třídy, tak nějak tuší, jak skončila druhá světová válka. O to větší bylo překvapení, že ve válečné pecce Quentina Tarantina pozvala jedna francouzská partyzánka do kina nacistickou elitu, zablokovala dveře a všechno zapálila. A aby toho nebylo málo, na samotného Ádu si v jeho lóži vyšláplo židovské komando se samopaly a udělalo z něj šoulet.

inglourious basterds Foto: