Sobotní Potopa vám připomene reálný scénář zaplavení Londýna

Potopa (2007)
Potopa (2007)
Zdroj: hwi.proboards.com

Snad s žádnou jinou pohromou nejsou Češi tak dobře seznámeni jako v povodněmi. Může ale být i hůře, jako v sobotním dvoudílném filmu Potopa. Od 20.00 na COOLu oba díly hned po sobě.

Ta ukáže ničivou bouři, jejíž obětí se stane východní pobřeží Velké Británie společně s metropolí Londýnem.

V hlavní roli nezůstane nit suchá ani na milovaném Robertu Carlylovi (Trainspotting, 28 týdnů poté, Stargate Universe).

Odhlédneme-li od nezbytných filmových propriet a digitálních triků různé kvality, není scénář zatopeného hlavního města Anglie jenom výplodem scenáristické fantazie.

Londýn je, historicky vzato, skutečně ohrožován Damoklovým mečem gigantické záplavy. Poslední velká povodeň zasáhla město teprve v roce 1928 a zanechala po sobě 14 obětí. Také tato povodeň vznikla vlivem extratropického cyklonu v Severním moři.

Potopa - upoutávka 15s

Potopa - upoutávka 15s

Právě Temžská povodeň z roku 1928 měla za následek vznik sofistikovaných protipovodňových bariér, tzv. Thames Barrier, vystavěných v 70. letech. Jejich konstrukce dostačovala po dekády, avšak vloni zveřejněná zpráva člena komise spravující bariéru varovala, že zvyšující se intenzita bouří může snadno překonat londýnskou linii protipovodňové obrany...

Potopa - upoutávka 30s

Potopa - upoutávka 30s

Doufejme ovšem, že sobotní Potopa ukáže pouze hypotetický a náležitě žánrový katastrofický scénář, nikoliv budoucí realitu.

Robert Carlyle a Potopa se na vás těší na Prima COOL v sobotu v primetimu.

(lol)