Rozpadneme se na prach? 3 nejbizarnější skutečné scénáře apokalypsy

Obrázek uživatele KarelR

Vyděste se tím, co jsme pro vás načetli z vědeckých studií.

Představte si, že se jednoho dne slepota stane infekční chorobou. Jak jeden člověk po druhém ztrácejí zrak, nemoc se šíří z města do města a svět zachvacuje panika. Právě tak zní premisa pondělního filmu s všeříkajícím názvem Slepota, v němž se na COOLu od 23.05 představí Julianne Moore (ve vzácné roli blondýny) a Mark Ruffalo (Hulk). I když zní epidemie slepoty jako jedna z nejzajímavějších originálních vizí apokalypsy, tři jiné a veskrze reálné, vědou podložené scénáře se Slepotě rozhodně vyrovnají.

 

3) Srážka s Merkurem

Budoucnost sluneční soustavy nabízí docela jiný obrázek, než jaký vidíme dnes. Leckdo ví o tom, že se slunce během miliard let mnohonásobně zvětší a možná jeho povrch dosáhne až k Zemi. Ta však tou dobou už může být docela fuč.

Vědci simulující vývoj sluneční soustavy se totiž mrkli na to, jak jejich vzorečky pasují na budoucí vývoj, a zjistili, že existuje solidní šance, že se během miliard let Země srazí s Merkurem. Toho by z jeho oběžné dráhy u slunce mohla s procentní pravděpodobností vyvrhnout léty nastřádaná gravitační síla Jupiteru. Pokud se Merkur vydá na vlastní pouť, existuje prý až 25% pravděpodobnost, že si ho k sobě nakonec přitáhne Země.

Merkur je přitom velký zhruba jako Měsíc, šlo by tak o naprosto devastující kolizi. Simulacemi podložená pravděpodobnost srážky s Merkurem tak vrchovatě překonává všechny další scénáře z pera konspiračních teoretiků, jako je přílet desáté planety Nibiru či podobné fikce.

Apokalypsy (1) Foto:

 

2) Zásah paprsky gama

Když se ve vesmíru srazí černé díry nebo dojde k explozi velké hvězdy, má taková událost za následek obrovskou vlnu smrtícího záření gama, jinak uvolňovaného i při explozích atomových bomb. Tzv. Gamma-Ray Burst (GRB) uvolňovaný při nejepičtějších kosmických událostech, však atomovky strčí do kapsy děravého pršipláště.

Radiační pulz GRB letící prostorem téměř rychlostí světla disponuje obrovskou energií. Katastrofické scénáře GRB počítají s tím, že by radiace přinejmenším zničila ozonovou vrstvu jako naši ochranu proti kosmickému záření a napálila smrtící dávku každému, kdo by v daný okamžik nebyl v úkrytu. Horší scénář počítá se zažehnutím a "odfouknutím" atmosféry, a za jistých výjimečných okolností by blízká GRB mohla zničit i samotné planetární jádro. Vedle GRB působí nějaké obavy z jaderné války jako mrzký pšouk.

Na GRB dle odhadů v naší galaxii dochází jednou za milion let, ne vždy je však daná událost v blízkosti a směru Země. Část vědců se domnívá, že nás minimálně jeden pulz už zasáhl před 450 miliony lety, kdy došlo na masové vymírání. Vzhledem k rychlosti jeho letu navíc před GRB není prakticky žádné předčasné varování.

Apokalypsy (2) Foto:

 

1) Všechno se rozpadne

I kdybyste nakrásně přežili předešlé ujeté šance na apokalypsu, současné scénáře finále vesmíru vám to nakonec stejně spočítají rozpadem samotné hmoty. Právě s ním počítá nyní dominantní vyhlídka budoucnosti vesmíru jménem Big Rip alias Velké roztržení.

Leckdo dnes už zřejmě ví, že se vesmír stále rozpíná – ještě relativně nedávno se ale předpokládalo, že se rozpínání zpomaluje a jednou se tak možná zastaví či zvrátí. Vědce proto poněkud překvapilo, když před necelými dvěma dekádami odhalili, že se expanze naopak stále více zrychluje, snad vlivem temné hmoty a temné energie.

Nakonec by tak – doufejme ve vzdálené budoucnosti – mohla rostoucí míra zrychlování a zvětšující se vzdálenosti přerůst přes hlavu i gravitaci a subatomárním vazbám. V důsledku by to znamenalo kolaps galaxií, slunečních soustav, planet a nakonec i lidí, jak by se samotné atomy na své nejmenší úrovni rozpadly do prázdna.

Apokalypsy (3) Foto:

Tak vidíte, nakonec epidemie slepoty nepůsobí zase tak špatně, co?

Slepota začíná ve 23.05 na Prima COOL.

(lol)