Robin Williams překonával vtipkováním svou plachost

Robin Williams ve filmu Doktor Flastr
Robin Williams ve filmu Doktor Flastr
Zdroj: archiv Prima COOL

Ke středeční komedii Doktor Flastr si připomínáme nevšedně tragikomickou dráhu jednoho z nejslavnějších světových komiků.

Zpráva o smrti Robina Williamse 11. srpna zaskočila mnohé. Jak je možné, že osoba tak proslavená komediálními rolemi spáchala sebevraždu? Vzpomínka na jeho život však ukáže, že Robin Williams byl vždycky uzavřen spíše do sebe.

Ještě než si ve středu od 23:05 na Prima COOL budete moct připomenout jedinečný talent Robina Williamse, oživte si jeho netradiční cestu ke slávě - se vším dobrým i špatným, co mu přinesla.

Osamělé dětství

Robin McLaurin Williams se narodil na 21. července 1951 dvěma neskromným rodičům. Jeho matka Laurie byla bývalou modelkou, otec Robert Fitzgerald zase platil za vysoce postaveného člena automobilky Ford v jejích nejlepších letech.

Zámožný původ však mladému Robinu Williamsovi náladu příliš nezvedl. Jeho rodiče nebyli často doma. Na základní škole byl popisován jako stydlín, který bojoval s plachostí. Byl šikanován, neměl mnoho přátel a spíše než realitě se tak jako dítě realizoval ve světech své fantazie.

Pomohl mu až objev školního divadla, díky němuž mohl představivost napnout k ostatním. Od náctiletých let je najednou Robin Williams popisován jako třídní bavič, který mimoděk dělá třídního prezidenta a je ve fotbalovém a zápasnickém týmu. Studium dokončil v roce 1969 a v ročence byl pasován za nejzábavnějšího člena třídy a zároveň i toho, kdo má nejmenší šanci uspět v životě...

Robin Williams - třídní bavič Foto: nextshark.com

Robin Williams - třídní bavič  Foto: nextshark.com

Talent i bez studia

 

Mladý Robin si vybral cestu vysokoškolských studií. Nejprve se zapsal ke studiu politologie, to však nakonec přerušil ve prospěchu prestižní divadelní Juilliard School v New Yorku. Jak prestižní? Tak, že byl jedním z jenom dvaceti přijatých v svém ročníku.

Jeho spolužákem zde byl i mladý Christopher Reeve, budoucí tvář prvního filmového Supermana a od studijních časů i jeden z nejlepších Williamsových přátel. Traduje se, že po Reeveově nehodě, která ho ponechala paralizovaného, ho Williams často navštěvoval v nemocnici...

Ani Juilliard School však Williams nedokončil - opustil ji v roce 1976 poté, co jeden ze zdejších hlavních vyučujících, herec a tvůrce John Houseman (mimo jiné spojený s Orsonem Wellesem a jeho Občanem Kanem) Williamsovi řekl, že není nic, co by se na škole mohl ještě naučit. Williams promptně svůj talent začal zkoušet ve stand-up výstupech a rychle šplhal po žebříčku nejoblíbenějších komiků.

Tohle? Ále, jenom dva mladí herci na tahu před tím, než budou globálními celebritami. Foto: i.imgur.com

Tohle? Ále, jenom dva mladí herci na tahu před tím, než budou globálními celebritami.  Foto: i.imgur.com

 

Komiks tvrdej chleba má

Bylo to právě během těchto let, kdy si Williams vypěstoval svůj návyk na drogy a alkohol. Jak sám říkal, stres z výstupu před živým publikem byl značný. Po většině výstupů pak navíc následoval prohýřený večer. Robin Williams se dušoval, že nikdy nevystupoval opilý - občas však měl ještě kocovinu z předešlého dne.

Jak sám říkal, životní styl komika byl více než vyčerpávající. Nebylo proto divu, že vzal zavděk stále častějším hraním pro televizi a film - od výskytu v tehdy populárním sitcomu Happy Days přes první roli v nízkorozpočtové komedii Can I Do It 'Till I Need Glasses?

Mířil jenom výše. A ne všechny události těchto let měly pracovní charakter. V roce 1978 se totiž navíc oženil!

RIP - A Young Robin Williams on the Home Box Office 1977

Robin Williams ve filmu Doktor Flastr

Nenápadná celebrita

Trvalo dalších deset let, než se postupně vypracoval do pozice herce obsazovaného do světově proslulých snímků. Jeho nejvýznamnější zářezy přišly v druhé polovině 80. let s filmy jako Dobré ráno, Vietname (1987) a Společnost mrtvých básníků (1989).

Tou dobou se navíc rovněž netradičně seznámil se svou druhou manželkou - tou byla Marsha Grace, která původně do jeho domácnosti přišla jako vychovatelka jeho syna. Dvojice si padla do oka, právě s Marshou vytvořil Robin produkční společnost, která mu přinesla komerční trháky. Rozešli se až v roce 2008. Manželku Susan Schneider, která s ním byla v době jeho smrti, si vzal až v roce 2011.

Nejpozději od konce 90. let, kdy mimochodem uvedl i Dobrého Willa Huntinga či našeho středečního Doktora Flastra, však Williamsova kariéra začala upadat. Jeho styl se stal všeobecně známý, a nejvíce rolí tak nakonec získával v dabingu animáků nebo v seriálech...

Článek

Robin Williams oblečený jako roztleskávačka - 1980 Foto: facebook.com

Robin Williams – 10 jeho TOP filmových momentů

Robin Williams rozesmívá celý svět. Platí to i ve chvíli, kdy planetou letí zprávy o jeho sebevraždě. On totiž byl a stále zůstane naprosto neodolatelný. Podívejte se na...

Milovaný i opovrhovaný

Když se tak minulý týden objevily zprávy o jeho smrti, platil Robin Williams za talentovaného tvůrce minulých dekád, nikoliv příliš aktivního tvůrce. I to se možná podepsalo na jeho už od mala nalomené sebedůvěře. Kvůli jeho sebedestruktivním návykům i zlomeným srdcím však rozhodně platil za prazvláštní osobu.

To se projevovalo i na zájmech, které hercům první ligy často nejsou úplně vlastní. Nejoblíbenější knihou Robina Williamse tak například byla série Nadace od Isaaca Asimova. Rovněž velmi holdoval videohrám - mezi jeho oblíbené patřil Half-Life, série Battlefield, modifikace Day of Defeat, ale i onlinovka World of Warcraft. Svou dceru ostatně pojmenoval Zelda po postavě se stejnojmenné populární arkády.

Ocarina of Time 3D - Robin Williams Commercial

 Robin Williams jako roztleskávačka

Od 80. let se jako celebrita účastnil charitativních akcí, naposledy v roce 2010 například vystoupil pro sbírku na novozélanský Christchurch postižený zemětřesením. Byl však rovněž vlastenec - několikrát navštívil americké vojáky v Iráku a Afghánistánu.

Článek

V tomto domě se tragédie odehrála Foto: repro Daily Mirror

Podívejte se dovnitř domu, kde Robin Williams spáchal sebevraždu

Dům plný světla a pozitivní energie. Bazén, aby mohl plavat. Nic z toho nakonec Robiemu Williamsovi nepomohlo zvládnout deprese, se kterými se potýkal několik let. V tomto...

Článek

Robin Williams

Robin Williams zemřel. Spáchal sebevraždu!

Tragická smrt zasáhla Hollywood. Oblíbený herec, známý ze snímku Táta v sukni a držitel Oscara, včera zemřel. Bylo mu 63 let.

 

Článek

Michael J. Fox a Robin Williams byli přátelé Foto: isifa.com

Williams měl Parkinsona: Reakce Michaela J. Foxe, který se chvěje už přes dvacet let?

Hvězda filmu Návrat do minulosti Michael J. Fox onemocněl Parkinsonem v roce 1991 a statečně se s ním potýká. Teď se dozvěděl, že první příznaky nemoci měl i Robin...

(lol)