Proč hrají evropští herci v USA jen zloduchy?

Mads Mikkelsen jako Hannibal - labužník
Mads Mikkelsen jako Hannibal - labužník
Zdroj: newnownext.com

Představitel Hannibala Mads Mikkelsen není jediným úspěšným evropským hercem, který za Velkou louží hraje šíleného padoucha vzdor skutečnosti, že ve své dánské domovině platí na sex symbol a je vítězem ocenění Sympaťák roku.

Vlastně se dá říct, že něco podobného je v americké filmařině dlouhodobým trendem. Připomeňte si s námi důvody, proč jsou Evropani v Americe tak často za sviňáky.

Začalo to Angličany

Trend obsazování Evropanů má v Hollywoodu dlouhou tradici započatou hledáním představitelů záporáků mezi Brity. Ostatně i předešlý slavný představitel Hannibala, Anthony Hopkins, je původem Brit.

Důvodů pro bylo několik. Důležité byly rozhodně ty praktické – Anglie měla dlouhou tradici v herectví. Zatímco "divadlo" v Americe povětšinou znamená broadwayovou show, v Anglii je tentýž pojem spojen se Shakespearem, slavným pro detailně vykreslené antihrdiny. Zároveň byl její „aristokratický“ přízvuk dostatečně spojován s hrozbou cizím státem (bývalým vlastníkem původních amerických kolonií) i jistou sofistikovaností a „imperiální touhou po moci“, která se obvykle od padouchů očekává.

Hannibal Lecter v masce

Jestli chcete něco zahrát dobře, dejte to Britovi.

Důvodů se však našlo více. Na počátku americké kinematografie se například američtí herci báli hrát padouchy – prý by to mohlo poškodit jejich image. V první polovině 20. století (po nástupu zvukového filmu) měli padouši často i německý akcent, po počátku studené války zase ruský. Důvěra v britské představitele však dominovala jakékoliv potřebě.

Nevěříte? Stačí se podívat na Hvězdné války. Americký film zasazený do předaleké galaxie nabízel řadu herců a nemá důvod hrát si s přízvuky. Přesto v rámci původní série mluvili důstojníci zlého galaktického impéria většinou s britskými přízvuky – v kontrastu s klaďákem Hanem Solem.

Pro ukázku těhle fešáků nemusíme chodit daleko – nedávná reklama na jisté vozy Jaguár hezky sumíruje jedny z mnoha posledních anglických záporáků: Marka Stronga (Sherlock Holmes), Toma Hiddlestona (Avengers) a sira Bena Kingsleyho (Iron-Man 3).

Jaguar 2014 Big Game Commercial

Z čeho je tahle hostina?

Chuť po známé exotice

Řada dalších už vzpomenuta nebyla – například Tom Hardy (Bane v Temný rytíř povstal) nebo Alan Rickman (Hans Gruber ve Smrtonosné pasti). A to jen z poslední doby.

Jenže všechno se časem přejí a v poslední době tak filmaři začali sahat i dále, do pevninské Evropy. Mads Mikkelsen si díky tomu zahrál nejen novou inkarnaci Hannibala, ale i padoucha z bondovce Casino Royale (sice britské, ale stejně mířící primárně na americký trh).

Jiným pánem na holení je Michael Nyqvist, který si zahrál klaďaského novináře/detektiva ve švédské verzi Muži, kteří nenávidí ženy, jenom aby o dva roky poté chtěl zničit svět v Mission Impossible: Ghost Protocol.

Článek

Mads Mikkelsen jako Hannibal Foto:

Představitel Hannibala začínal jako tanečník

Jak se dánský sympaťák dostal k roli ďábelského lidojeda?

A vzpomenout bychom mohli i na český příspěvek Karla Rodena. Zatímco u nás si často dává role příjemných hluchých výpravčích, v Americe se proslavil jako šílený vrah v 15 minutách, mocichtivý zástupce upírů v Bladeovi II nebo šílený prorok Rasputin v Hellboyovi.

Čím došlo na přísun tváří za hranice Anglie?

Částečně touhou po kapce změny. Ale částečně i posunem nedůvěry ve „zbabělce z pevninské Evropy“. Britské noviny The Guardian například v roce 2003, na vrcholu diplomatické války mezi USA a evropskými oponenty invaze do Iráku, varoval, že americká kultura ztrácí s kontinentální Evropou nervy. Možná, varovaly noviny, se brzy v Hollywoodu začnou francouzské archetypy objevovat v pozici padouchů.

Hannibal - upoutávka 30s

Hannibal - upoutávka 30s
Faktem je, že Mads si svou roli a dočasný placený pobyt v USA doslova vychutnává…

Existuje však ještě jeden, poslední rozhodující faktor – samotná popularita onoho představitele. Madds Mikkelsen i Michael Nyqvist by se nikdy nedostali až do americké produkce, nebýt předtím populární ve svých zemích. Možná tak domnělé navýšení kontinentálních herců za oceánem vypovídá i něco pozitivního o samotné evropské filmařině.

Ať tak či onak, na „naše chlapy“ v Americe se rozhodně dívá dobře!

(lol)

Článek

Hannibal má prostřeno :) Foto:

Kultovní seriál pro labužníky: Hannibal! Už brzy!

Naučte se milovat masového vraha, vedle něhož Dexter platí za o ochočeného beránka! Od 30. června každé pondělí ve 21:55 na Prima COOL.