Od Vřískotu k Fakultě: 4 nejlepší horory, které se odehrávají ve škole

Už se bojíte?
Už se bojíte?
Zdroj: Dimension Films

Když je návštěva školy děsivější než obvykle.

Pobyt mezi školními stěnami je pro mnohé děsivý až až – co se ale stane ve chvíli, když zemětřesení uvolní skryté paranormální bestie dlouho skryté pod školní budovou? Právě tuto absurdní, doslova bestiální premisu vám v pátek 13. na COOLu naservíruje horor Duchotřesení. Ani zdejší prapodivný nápad na propojení duchařiny a náctiletých výrostků však není příliš originální. Jak už ostatně v historii filmu prokázaly mnohé jiné horory, školní prostředí je totiž doslova inkubátorem děsu – připomeňte si to na čtyřech jiných žánrovkách.

 

Battle Royale

Máte jistě pravdu, že Battle Royale se neodehrává přímo mezi školními stěnami – jenom obtížně by se však hledal horor, který tak barvitě a výstižně popisuje středoškolské mezilidské vztahy. Zdejší děj se odehrává v alternativní realitě, kde je jednou za rok vybrána třída, která si zabojuje na život a na smrt.

Nenajdeme tu tak jenom řadu krváků a brutálních smrtí, ale i velmi chytrou analýzu a metaforu školských let a miniaturu japonské společnosti jako takové. Battle Royale se možná odehrává mezi stromy, ale odér školních tříd a chodeb z filmu přesto číší na hony daleko!

[[nid:]]

 

Vřískot

Americký Vřískot (1996) od Wese Cravena samozřejmě není prvním filmem o tom, jak školní studentstvo postupně umírá rukou psychotického vraha. K tomu bychom museli jít pěkně nazpět k Noční můře v Elm Street, Texaskému masakru a dalším pozapomenutým perlám 70. a 80. let. Rozhodně však svůj formát zpopularizoval pro soudobou generaci. Není ostatně náhodou, že parodické Scary Movie přišlo jenom pár let nato.

Ve Vřískotu najdeme vše, co činí moderní horor hororem: titulního zabijáka, který je tajemnější než hrad v Karpatech, důraz na větší počet postav, než bylo dříve zvykem, i množinu cool momentů, které si diváci mezi sebou můžou vyměňovat jako na běžícím pásu.

[[nid:]]

 

Fakulta

Po šílených vrazích tentokrát přeřadíme na hrozbu mimozemskou. Avšak ne snad, že by se tím na zabijácké tematice něco změnilo. I první polovina Fakulty se totiž tváří mysteriózněji než zapomenutá snídaně Foxe Muldera, dokonce se chvíli zdá, že na zdejší střední škole řádí klasický vrahoun jako ve Vřískotu a jeho klonech. Ale chyba lávky!

Záporáky jsou tentokrát mimozemští parazité, kteří infikují jednoho člověka po druhém a jenom duo nerdů je může zastavit – pouze oni totiž mají encyklopedické znalosti toho, jak zatnout tipec mimozemské invazi. Fakulta je typickým postmoderním dílkem, které s vážnou tváří cituje dějová klišé, a jak jich při tom využívá, tak si z nich notně utahuje. A krom toho tu najdeme i absurdní happy ending – co víc od filmu ze střední školy chtít!

[[nid:]]

 

Carrie

Měli jsme tu vzájemné vraždičky, měli jsme tu mimozemskou hrozbu i tajemného šílence s nožem. Carrie je ale unikátní v tom, že tentokrát sledujeme právě film z perspektivy samotné hlavní vrahounky. Neznamená to, že je situace telekinezí disponujícího uzlíčku neštěstí jménem Carrie černobílá – naopak s hrdinkou rozhodně sympatizujeme! Její spolužáci jsou totiž skupinka šikanujících parchantů, a to ani nezmiňujeme Carrieinu maminku.

Vše kulminuje v kultovní závěrečné scéně, kdy Carrie pod tlakem velmi, velmi nefér kanadského žertíku a dost možná smrtelného zranění, které v jeho důsledku nastane, poměrně pochopitelně masově vyvraždí svůj celý ročník. A diváci ji při tom obvykle tleskají! Nepíše se ale rok 1976 a jakákoliv situace, kdy jeden žák neunese šikanu a pobije celou svoji třídu, dnes namísto úvah spravedlivé odplaty vyvolává vzpomínky na identické situace v reálu – v nichž většinou sice absentuje telekineze, ta je však více než vydatně nahrazena útočnými puškami…

[[nid:]]

Duchotřesení začíná v pátek ve 22.10 na Prima COOL.

(lol)