Od Titanicu k Armageddonu: 6 nejbrutálnějších filmových katastrof

Když se na plátně hroutí svět. Tedy většinou...
Když se na plátně hroutí svět. Tedy většinou...
Zdroj: Warner Bros./Buena Vista Pictures/20th Century Fox

Města se budou třást, lidé se budou hroutit.

S katastrofami je to jako se zimou – je skutečně velmi nepříjemné je přímo pocítit na vlastní kůži, přesto se však nemůže nikdo zbavit touhy koukat na to s odstupem, ideálně skrze sklo. Právě voyery katastrof snad ukojíme v pondělí večer skrze snímek Věž v plamenech, který na COOLu strartuje od 23.10. Již z názvu je patrné, že tenhle biják cituje to nejlepší z katastrofického žánru, totiž prastarý film Skleněné peklo. Jak však roky plynuly, stoupala i touha režisérů katastrofických bijáků po destrukci stále větších kulis. Poznejte, jak moc se rozšoupli na šestici nejbrutálnějších katastrofických bijáků – těch, které zůstaly komorní, ale i těch, které pomačkaly celou planetu!

 

Skleněné peklo

Počet obětí: 34 lidí

I když Skleněné peklo z roku 1974 svým počtem obětí nezvýšilo kurz akcií pohřebních služeb, právě tenhle snímek o požáru v mrakodrapu je zodpovědný za propagaci žánru katastrofických filmů jako takového. Jeho tempo je pomalejší, akurátní ke své době, o to dusnější atmosféra je ale výsledkem. Každé úmrtí na plátně proto diváky vyšokuje až do morku kostí!

Skleněné peklo
Skleněné peklo
Zdroj: 20th Century Fox/Warner Bros.

 

Titanic

Počet obětí: 1517 lidí

Po dlouhou dobu nejvýdělečnější film všech dob (než ho Cameron překonal Avatarem) sice své katastrofické já přizná až v poslední třetině, čekání se ale opět vyplatí! Více romantických filmů, jakým je po většinu stopáže i Titanic, by totiž podle nás mělo končit destrukcí všech a všeho viděného ve filmu, včetně poloviny ústředního páru.

Titanic
Titanic
Zdroj: 20th Century Fox/Paramount Pictures

 

Armageddon

Počet obětí: 16 lidí + pár milionů

Byť režisér Michael Bay na kameře ukáže pouze 16 úmrtí, z částečné destrukce center New Yorku a Paříže a skoro úplného zničení Šanghaje (město o víc než 20 milionech lidí) si lze odvodit číslo podstatně vyšší. Tomu nejhoršímu naštěstí zabránil tým naftařů ve skafandrech!

Armageddon
Armageddon
Zdroj: Buena Vista Pictures

 

San Anderas

Počet obětí: 5 až 15 milionů lidí

Letošní kinohit zrušil pomocí očekávaného velkého zemětřesení západní pobřeží USA, spíše než na destrukci se ale jeho story zaměřovala na osud jedné rodiny. Zatímco si Los Angeles a San Francisco (a nutně i zbytek pobřeží) nejprve projely mlýnkem devítkového až desítkového zemětřasu i následnou vlnou tsunami, záchranář z povolání The Rock posedle zachraňoval svou dcerku, traumatizujíc kalifornské diváky svou lakotou.

San Andeas
San Andeas
Zdroj: Warner Bros. Pictures

 

Den poté

Počet obětí: minimálně miliarda lidí

Je to skoro ironické, ale více než zemětřesení nebo dopady asteroidů musel zabíjet i bleskový příchod doby ledové v klimatickém katastrofáku Den poté. Ve filmu postihne nová doba ledová většinu Evropy (populace 742 milionů), dvě třetiny Severní Ameriky (populace 356 milionů) a skoro celou pevninskou Čínu (populace 1,3 miliardy). Japonsko (126 milionů) je pod sněhem dočista celé.

I za velmi optimistického odhadu, že se podařilo v chaosu evaukovat polovinu populace těchto území (a v uprchlických táborech nikdo neumřel), by nevinný Emerichův film o rizicích změny klimatu zrušil 1,2 miliardy lidí, pravděpodobně mnohem více. No vidíte, a to vám do dneška přišlo, že to jeden z nejvlídnějších katastrofáků, co?

Den poté
Den poté
Zdroj: 20th Century Fox/Lionsgate Films

 

2012

Počet obětí: 7 miliard

Ronald Emerich si však na podobném přístupu postavil živnost. Při kompletní globální očistě v 2012 sice dojde na zemětřesení o úrovni milion stupňů Richterovy škály (nebo tak nějak) a na tsunami vyšší než Everest, stesk po starém světě ale příliš necítíte. Snímek ostatně končí vesele na palubě supermoderních arch, kde přeživší elita pozoruje krásný západ slunce!

2012
2012
Zdroj: Sony Pictures Releasing

Prostě konec dobrý, všechno dobré. Tedy alespoň pro některé. Takový je už ale v katastrofických filmech osud. Ostatně posuďte, jak dopadne i Věž v plamenech – v pondělí na COOLu od 23.10.

(lol)