Od Rychle a zběsile k Mission: Impossible: 4 filmové série, které nečekaně chytily druhý dech

Žádný učený z nebe nespadl.

Naše jízda skrze sérii Rychle a zběsile na COOLu v sobotu pokračuje dílem čtvrtým, nazvaným svérázně Rychlí a zběsilí. Po slabším druhém díle (a natolik mimoběžném díle třetím, který jsme vám pro jistotu ani nepustili), tu série začíná chytat druhý dech. Vrátí se totiž jak Vin Diesel, tak Michelle Rodriguez a samozřejmě i Paul Walker. Od tohoto okamžiku se tahle parta bude jenom a jenom zlepšovat! Není to ve světě filmu úplně pravidlem - naopak až příliš často platí, že pokračování táhnou kvalitu dolů. Rychle a zběsile však ve své reinkarnaci a nápadném zlepšení není samo. Vzpomenete na tři další příklady?

 

Série Univerzální voják

První Univerzální voják z roku 1992 byl překvapivě nadčasovou a dramatickou akční radostí, které se podařily i tak nečekané věci jako metafora mysli válečného veterána nebo předpověď strastí používání dronů. Poté se však série velmi rychle vydala směrem videopokračování, a tak i směrem do záchodové mísy.

Dvojice snímků Univerzální voják: Bratři ve zbrani (1998) a Univerzální voják 2: Nedokončený obchod (1999) byla především příšerným výplachem, v němž dokonce ani nehrál žádný z původních herců. Rozhodně se však nedá říct, že by zrovna návrat Van Damma byl automaticky vítězstvím - i jeho příspěvek sérii jménem Univerzální voják: Zpět v akci (1999) totiž patří k tomu nejhorším, co v 90. letech vzniklo.

Všechny proto notně překvapilo, že Univerzální voják III: Znovuzrození (2009), v němž se vrátili Van Damme i Lundgren, nejen že není špatným filmem, ale dokonce se mu daří smysluplně si pohrávat s tématy z jedničky! Filmaři se vrátili k solidním akčním kořenům, zcela ignorovali filmy z konce 90. let a sérii nakopli pro novou generaci diváků. Snímek se pak dočkali temnějšího pokračování Univerzální voják 4: Odplata (2012), kde už oba veteráni procítěně předávají žezlo novým bojovníkům. Není tak vyloučeno, že se značka, stejně jako její hrdinové, dočká dalšího znovuzrození.

Univerzální voják
Univerzální voják
Zdroj: TriStar Pictures

 

Sága Stmívání

Ano, muselo to být. Než začnete kamenovat, vyslyšte nás! Chápeme, že mluvit o Stmívání jako o zlepšující se sérii, je poněkud nepopulární. Jen málokterá filmová značka je zdrojem populárních vtipů i roky po konci svého promítání. Sága Stmívání však utržila stamiliony dolarů, někdo se v ní tedy zhlédnut musel.

 I ten někdo totiž obvykle jasně přiznává, že první a druhý díl patří k tomu horšímu, co ze Stmívání vzniklo. Optikou diváků, kteří při pohledu na vysvalené teenagery nejdou do kolen, je sice třetí, čtvrtý a pátý film stále pod laťkou snesitelnosti. Stmívání se však v těchto dílech alespoň daří konečně vygradovat dějové linie, které byly uvedeny v první dvojici filmů.

Pátý díl konečně dosáhne emotivní pointy a závěru, kterým měl disponovat už díl první. Jistě, možná je to dané spíše než jakousi filmovou verzí Stockholmského syndromu, tedy zamilování se do svého trýznitele, v tomto případě nakoukání si všech pěti filmů. Kdyby však vznikl nějaký supersestřih celé pentalogie, který by zrušil nutné okamžiky a story pěti filmů narval do dvou hodin, jsme si docela jistí, že byste se v první třetině nudili podstatně více než ve zbytku stopáže.

Stmívání
Stmívání
Zdroj: Summit Entertainment

 

Série Mission: Impossible

Asi největším překvapením je ale resurekce kvality v rámci pětice filmů Mission: Impossible s Tomem Cruisem. Ta si sice nikdy nesáhla na autorské dno, primárně protože tvář Toma Cruise je zaručený recept na výdělky, zároveň ale na dlouhou dobu ustrnula v bahně nezáživnosti.

První Mission: Impossible z roku 1996 byl příjemný thriller, který měl asi dvě dobré scény, jinak jej však zválcovaly daleko kvalitnější filmy poloviny 90. let. Film druhý od Johna Woo, snad nejhorší v řadě, byl pak ultramegacool akční jízdou, která však přišla o atmosféru jedničky a krom videoklipových zpomalovaček neměla moc co nabídnout. Trojka z roku 2006 se opět vydala úplně jinam a nabídla doposud nepoznanou temnotu. Jednotlivé filmy samy o sobě většinou fungovaly, série ale tápala, jak je tom bylo možné. Tom Cruise přitom pomalu stárnul...

Konečně čtvrtý a pátý díl našly svou polohu v komedii, grotesce a parodii. Akce nejsou pouze vymazlené, ale jsou především… hravé, skoro až komické! Dialogy mají šmrnc, barvy jsou veselé a zápletky notně šílené. Cruise tu navíc kmitá lépe než za mladých let a M:I se k tomu může pochlubit praktickými kaskadéřinami, které se dnes už jinak skoro vůbec nenosí. Čím více je Mission: Impossible starší, tím je také zajímavější a zábavnější.

Mission Impossible
Mission Impossible
Zdroj: Paramount

Takže stejně jako Rychle a zběsile. Připomeňte si okamžik, kdy tahle značka přeřadila na vyšší rychlost - už v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

(lol)