Měl lepší káru James Bond, nebo Šílený Max? Vybrali jsme 4 nejslavnější filmová auta!

Obrázek uživatele KarelR
Filmová špička na čtyřech kolech.
Filmová špička na čtyřech kolech.
Zdroj: Khyzyl Saleem

Krásky se stovkami koní pod kapotou!

Kinematografické automobily za sebou mají sice více než stoletou historii, vybraná čtveřice těch nejznámějších plecháčů je ale nápadně zaseknutá mezi 60. a 80. léty. Připomeňte si s námi jejich příběhy, jména i krásné křivky.

 

4) Aston Martin DB5 (Goldfinger)

Stříbrně oděný DB5 je nejenom překrásným kusem plechu, ale proslavil se i jako ikonické bondovské vozidlo. Poprvé se objevil v roce 1964 v Goldfingerovi, a i když pak měl několik let pauzu, do mozků diváků se vpálil natolik silně, že se posléze vrátil ve většině bondovek s Piercem Brosnanem a stal se i vyvoleným autem Craigova Bonda v Casino Royale a ve Skyfallu. Původní vůz z Goldfingera byl přitom nedávno prodán v dražbě za lidových cca. 100 milionů korun (4 miliony liber).

Goldfinger
Goldfinger
Zdroj: United Artists

 

3) DeLorean DMC-12 (Návrat do budoucnosti)

Ačkoliv DeLorean ve filmu umí cestovat časem, respektive i létat, reálná verze takových kvalit (předpokládáme) nedosahuje. To však neznamená, že nejde o po čertech líbeznou káru. Hranaté osmdesátkové tvary (spolu s původními proudovými kapacitátory na zádi...) a netradiční, nahoru vyklápěné dveře naopak zaujmou i v dnešní éře. DeLorean byl jediný vůz své třídy – jeho producent DeLorean Motor Company totiž záhy zkrachoval a nic dalšího již nevyplodil. Přesto DeLorean stále žije, v roce 2008 se dokonce vrátil zpátky do omezené výroby, včetně nové elektrické verze. Kusy se prodávaly ve startovací ceně kolem dvou a půl milionu korun.

Návrat do budoucnosti
Návrat do budoucnosti
Zdroj: Universal pictures

 

2) XB GT Ford Falcon (Šílený Max)

Díky XB FT Ford Falcon víte, že přijde-li apokalypsa, můžete se na tenhle vůz spolehnout. Šílený Max totiž sice rajtoval na kdejaké káře, ale právě tahle ho proslavila v prvním, ještě relativně přízemním díle. Dnes už ale Maxův vůz moc jednoduše neseženete – tento konkrétní model byl totiž vyráběn pouze v pobočce Ford Australia. A my se vlastně ani nedivíme, že si protinožci takovouhle macho hračku chtějí nechat jenom sami pro sebe!

Šílený Max
Šílený Max
Zdroj: Warner Bros.

 

1) Mustang GT 390 (Bullitt)

Ford Mustang první generace je kára, která definovala podobu filmových honiček. Když se v něm Steve McQueen v roce 1968 prohnal americkými kiny, nezbývalo jeho konkurentům nic jiného než, ehm, bulit. McQueen a Ford Mustang přišli s první moderní filmovou honičkou a dali tak duši novému filmovému žánru. A už kvůli tomu nelze do pozice nejkultovnější filmové káry zaparkovat žádnou jinou!

Bullitt
Bullitt
Zdroj: Warner Bros.

Druhá série Kurýra pokračuje v pátek ve 20.15 na Prima COOL!

Kterou filmovou káru jste vždycky chtěli vy? Podělte se o svého favorita v diskuzi!

(lol)