Kill Bill a spol.: 4 nejlepší filmy o pomstě

Uma Thurman v Kill Bill
Uma Thurman v Kill Bill
Zdroj: Miramax Films

Kdo s pomstou zachází, ten jí také schází.

Když příběh začíná shakespearovským vyvražděním celé rodiny krom dvou bratrů, je jasné, že bude zaděláno na pořádný pomstychtivý krvák. Právě to je případ Van Dammova bitkařského opusu Dvojitý zásah (1991), který bude ve čtvrtek večer naším dalším cooltovním movie. Ač je to s podivem, ani Van Dammova ufňukaná odplata za zrušení rodiny není v nejvyšší lize snímků, které mají pomstu jako hlavní téma. Mnohé z nich raději s akcí dlouho otálejí nebo celé pomstychtivé snaze nakládají ironickou třešničku. Pomsta je totiž pokrm, který se nejlépe podává za zmatena.

 

Oldboy

Představte si, že vás někdo neznámý z mlhavého důvodu uvězní v neprodyšném pokoji. A časem se ukáže, že z něj není úniku. Den za dnem zde šílíte a spřádáte plány na pomstu. Když jste pak po 15 letech za stejně nejasných okolností propuštění, cesta vstříc pomstě je jasná.

Jenže krutopřísný snímek Oldboy z roku 2003 klame tělem. Nejde tu jen o pomstu hlavního hrdiny. Někdo, jehož identita se odhalí až později, totiž zároveň provádí vlastní ultra komplikovanou pomstu na hlavním hrdinovi. A je to celé přesně tak prapodivné, jak jen lze od korejského akčního dramatu čekat!

Oldboy
Oldboy
Zdroj: Show East/Tartan Films

 

Kill Bill

Přibližně nekonečně dlouho trvající cesta Nevěsty za likvidací týmu svých bývalých kolegů nemůže chybět v žádném seznamu filmů o pomstě. Ať už totiž hledáte napínavě tiché výměny jednoho proti jednomu, drsné šermířské souboje jednoho proti stovce, nebo jakékoliv jiné kruté aspekty cesty za vykoupením, najdete je právě zde.

Tarantinův Kill Bill v době své premiéry budil emoce ohledně násilí ve filmu, s odstupem doby je však jenom krutě monumentální podívanou se spoustou stylových soubojů.

Kill Bill
Kill Bill
Zdroj: Miramax Films

 

 

Leon

Podobně jako Oldboy je i Leon trochu atypický – svou pomstu tu totiž neprovádí ani tak hlavní postava, nýbrž její sekundant, v tomto případě pubertální holčina Mathilda hraná vyhublou Natalií Portman. Její snaha zrušit zkorumpovaného poldu, který vyhladil zbytek její rodiny, by se však bez ústředního drsňáka s tváří Jeana Rena neobešla.

Leon je stylovou akční jízdou, z níž 90. léta čpí na všechny světové strany. Byť se na něm podepsal zub času více, než je zdrávo, v narušené Mathildě mají prazáklad všechny další Hit-Girls a jiné dívčí superhrdinky, které nejdou pro headshot daleko.

Leon
Leon
Zdroj: Gaumont/Les Films du Dauphin

 

Tenkrát na západě

Závěrem ale sáhneme ještě hlouběji do kapsy netradičního, ale nakonec vlastně zcela naplňujícího pojetí pomsty. V nejlepší kovbojce všech dob jménem Tenkrát na západě totiž příčiny celé story – snahu jedné postavy o napravení dávné křivdy – zjistíme až skoro na konci.

Drtivou většinu filmu vlastně sledujeme jinou zápletku, jenom abychom ve finále přišli na to, co je hnacím motorem hlavního kladného pistolníka. Právě proto to však funguje tak dobře! Stejně jako u pomsty tu totiž platí, že kdo si počká, ten se dočká!

Tenkrát na západě
Tenkrát na západě
Zdroj: Euro International Film/Paramount Pictures

Pomstychtivý Dvojitý zásah začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.00.

(lol)