Jak začínali Batman a Superman? 8 komiksových klasik, které musíte vidět!

Oživte si 4 nejhorší a 4 nejlepší komiksovky z dob, kdy ještě nešlo o módní vlnu.

Komiksové adaptace jdou dnes prakticky všude. Člověk má problém hodit šipku do seznamu vysokorozpočtových letních filmů a trefit něco, co nepochází od Marvelu či DC Comics. Nebylo tomu tak ovšem vždycky - současná vlna komiksovek naopak pochází sotva z přelomu tisíciletí. Jenže kreslené příběhy jsou součástí západní kultury už od konce 30. let 20. století. Jak se tedy filmaři k pokusům o filmovou adaptaci komiksu stavěli dříve? Někteří úspěšně, jiní o poznání hůře. K nedělnímu Hulkovi, jedné z prvních vlaštovek nového trendu z roku 2003, jsme si proto vzpomněli na osmero jeho předchůdců - půlku dobrých a půlku opačného rázu.

 

Ti dobří:
Superman

Do příchodu současné vlny komiksových filmů byl první Superman z roku 1978 důkazem, že film a komiks lze úspěšně skloubit. Nekonečná naivita prvního filmu (i klesající kvalita jeho pokračování) ale nadlouho vytvořily dojem, že komiksovky jsou látka akorát pro dětičky, navíc bez vkusu.

Superman
Superman
Zdroj: Warner Bros./Columbia-EMI-Warner

 

Batman se vrací

To Batman ukázal, že prokletí pokračování Supermana není univerzálním atributem. Podle mnohých je totiž gotičtější a temnější Batman se vrací z roku 1992 ještě lepší než zlomová jednička z roku 1989. Nic to bohužel nemění na skutečnosti, že na sebe film tak tak vydělal.

Batman se vrací
Batman se vrací
Zdroj: Warner Bros.

 

Vrána

Džin byl přesto venku z láhve, 90. léta proto zaznamenala první vlnu komiksových filmů, které byly plné co možná nejujetějších hrdinů. Jedním z nich byla i Vrána o (bohužel na rozdíl od zdejšího představitele) nesmrtelném mstiteli putujícím městem, které jakoby vypadlo z oka Sin City. Tohle je dodnes kultovní záležitost pro každého pamětníka emařů!

Vrána
Vrána
Zdroj: Miramax Films

 

Blade

Ukázkou, že komiks může nabízet i náročnější látku, pak byl i drsoň Blade. Lovec upírů je původně marveláckým komiksem pozdního sběru - většina jeho diváků ostatně ani neví, že Blade pochází z kreslené verze. Přesto, či snad právě proto, je ale film ohromnou akční pecičkou, která dodnes definuje persónu Wesleyho Snipese.

Blade
Blade
Zdroj: New Line Cinema

 

Ti mizerní:
Soudce Dredd

Ani božanská a nekompromisní akce Dredd z roku 2012 nebyla sto smazat vzpomínky na Slyův filmový potrat z roku 1995. Nudná zápletka, vedle níž působí solidně i příběh Dooma, má ruku v ruce s otřesným přicmrndávačem Robem Schneiderem zkrátka zabijácký potenciál i dekády po svém nešťastném vzniku.

Soudce Dredd (1995)
Soudce Dredd (1995)
Zdroj: Buena Vista Pictures

 

Spawn

Na každý solidní komiks ve stylu Vrány nebo Bladea v 90. letech připadla celá řádka nepodarků. Spawn je jedním z nich. Jeho tvůrci totiž nepochopili, že nestačí jen přijít s plochými a snadno pochopitelnými postavami, ale je potřeba i herecké charisma. Stejně tak nestačí spoléhat jenom na expresivní kulisy, nýbrž nesmí chybět ani budování atmosféry vyprávěním a kamerou. Spawn ale vykročil levou nohou už kvůli průměrné režii a zaslouženě skončil na filmovém smeťáku.

Spawn
Spawn
Zdroj: New Line Cinema

 

Barb Wire

Jiným příkladem toho, že filmařům trvalo celá 90. léta pochopit, proč lidé s takovým gustem sledovali Batmana, je pak i Barb Wire. Snímek táhly silikonové nádhery Pamely Anderson, která si tu střihla akční barmanku v nové americké občanské válce. Tahle Barbarella komiksového filmu by snad za jistých okolností mohla působit dojmem podobným Sin City. To by ji však musel točit někdo, kdo chápe, že jde i béčkový film udělat trochu zajímavě.

Barb Wire
Barb Wire
Zdroj: Gramercy Pictures

 

Batman a Robin

Devadesátková posedlost kostýmovým fetišem však bezpochyby vykulminovala v roce 1997 vylejvárnou Batman a Robin. Ať už to byl batmanovský kostým s bradavkami či Arnie v roli mrazícího záporáka, jehož vtipy jsou ničivější než jeho schopnosti, Batman a Robin celý žánr totálně znemožnili a filmaři se tak na další adaptace na pár let vybodli.

Batman a Robin
Batman a Robin
Zdroj: Warner Bros.

Naštěstí pak povstala nová generace, která se je rozhodla pojmout jinak, než jen jako cvičení v neoprenových orgiích. Třeba jako Hulk, jehož můžete zhlédnout v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Na kterou komiksovou legendu nedáte dopustit vy a která vás naopak nejvíc trápila? Dejte vědět v diskuzi!

(lol)