Jak šel čas s Hannibalem. Poznejte všechny jeho tváře

Kanibal Hannibal s maskou

Zapomenutý film, knižní série i populární seriál. Seznamte se s obličeji nejznámějšího fiktivního vrahouna.

Doktor Hannibal Lecter letos příznačně oslavuje své 33. narozeniny – nikoliv jako postava, nýbrž od vzniku své postavy na papíře románu Červený drak spisovatele Thomase Harrise.

Od svého prvního uvedení se dočkal velké slávy i krize středního věku.

Knižní počátky

Je vysoce inteligentní, kulturně vzdělaný, s vytříbeným vkusem – ale občas vraždí a jí lidi. Doktor Hannibal Lecter přesto, nebo spíše právě proto fascinuje svými příběhy už více než třicet let.Seriál Hannibal sledujte na COOLu každé pondělí ve 21:55

Jeho autor Thomas Harris z něho učinil dost možná nejvýznamnějšího fiktivního vraha posledních dekád, když v roce 1981 vydal první knižní díl jménem Červený drak. A uchytil se echt rychle!

Hannibal se na filmovém plátně totiž objevil ještě před úspěchem Anthonyho Hopkinse. Stalo se tak v roce 1986 v dnes zapomenuté adaptaci Červeného draka. Hannibala zde ztvárnil Brian Cox, dostane však ukrutně málo prostoru.

Ne ne, ten pravý kinematografický zářez měl přijít až o pět let později…

MANHUNTER - Trailer (1986)

Hannibal Lecter v masce

Filmová sláva

Mlčení jehňátek byla pecka vysokého kalibru. Brutální thriller, v němž pobíhá ne jeden, ale hned dva šílení vrahové (Hannibal je jedním z nich) a křehká, mírně zmatená agentka FBI v podání Jodie Foster, právem dělal vlny ještě dlouhé roky po své premiéře.

Čert vem pokračování Hannibal z roku 2001 i další verzi Červeného draka z roku 2002. Vliv Mlčení jehňátek je znát na pozdějším nárůstu sofistikovaných detektivek – ano, i Kriminálka Las Vegas nebo NCIS částečně vděčí za vznik komplikovanému procesu z Mlčení jehňátek. A to ani nemluvíme o tom, jak moc postava Jodie Foster inspirovala agentku Scullyovou z Akt X...

Zdejší inkarnace zachytila Hannibala již v pozdější fázi života jako usvědčeného sériového vraha, kdy sice občas FBI pomáhá chytit „konkurenční“ vrahy, sám se však občas chová poněkud ďábelsky. Hannibalovo mládí bylo stejně tajemné jako Hopkinsovo herectví.

Mlčení jehňátek (1991) - Official Trailer

Hannibal Lecter v masce

Za zenitem?

Nic to však neměnilo na tom, že nové tisíciletí už zapomínalo na peckózní snímek z roku 1991. Filmaři se to společně s Harrisem pokusili změnit v roce 2006, a rozhodli se proto sáhnout právě k novému odvyprávění Hannibalovy story.

Tehdy do kin přišel prequel Hannibal – Zrození pojednávající o vzniku touhy po lidském mase. A to přímo společně se stejnojmennou knihou. Scénář k filmu psal Harris sám a ukazoval nám mladého Hannibálka při jeho prvních zločinech.

Výsledkem byl bohužel průšvih na více úrovních. I přes pěkné vysvětlení koníčku v kanibalitě – totiž nutnost sledovat, jak mu za hubených válečných let snědí litevští bandité sestru, což se dospívající Hannibal rozhodne vrahům vrátit stejnou mincí – se zdálo, že Hannibal je prostě už příliš stará značka.

Hannibal - Zrození - Trailer

Hannibal Lecter v masce

V moci seriálu

To se naštěstí změnilo v roce 2012, kdy si televize NBC objednala novou adaptaci Červeného draka, tentokráte pojatou jako seriál.

A učinila při tom šťastnou volbu tvůrce, když vybrala Bryana Fullera, mimo jiné nejvýznamnějšího autora seriálu Hrdinové.

Fuller se rozhodl v zápletkách knih spíše jen inspirovat, výsledkem čehož se mu otevřel prostor k překvapení. A sáhl navíc po neokoukaném, leč populárním dánském Madsi Mikkelsenovi.

Díky tomu se poprvé od roku 1991 Hannibalovi vrátila krev do žil!

Hannibal - upoutávka 30s

Hannibal - upoutávka 30s

(lol)

Článek

Hannibal má prostřeno :) Foto:

Kultovní seriál pro labužníky: Hannibal! Už brzy!

Naučte se milovat masového vraha, vedle něhož Dexter platí za o ochočeného beránka! Od 30. června každé pondělí ve 21:55 na Prima COOL.

Článek

Mads Mikkelsen jako Hannibal Foto:

Představitel Hannibala začínal jako tanečník

Jak se dánský sympaťák dostal k roli ďábelského lidojeda?