Jak se povedl Marťan, nová sci-fi od režiséra Vetřelce? Přečtěte si první reakce českých diváků!

Obrázek uživatele KarelR
Marťan
Marťan
Zdroj: 20th Century Fox

Ridley Scott je zpátky!

Když Matt Damon uvízne ve válce, řeší to celé vedení americké armády. Když uvízne na Marsu, řeší to celá NASA a s ní zbytek planety. Marťan Ridleyho Scotta sází na to, že bude jeho bezpečí zajímat i vás. A to si pište, že je tenhle předpoklad správný.

Je nová epická sci-fi Marťan, která vstoupí do českých kin už 1. října, zároveň výborným filmem? To se dozvíte v následujících odstavcích!

Karel Ryška / Prima COOL

Ridley Scott je zpátky a zase ho budou milovat davy. Marťan je totiž vypiplanou dobrodružnou podívanou, která je takřka pro každého a výjimečně to není mínus. Humor, napětí, vědátorská inspirace... to všechno funguje na jedničku a dává dohromady svižný kinozážitek, kterému by prospěly snad jen větší překážky a možná i důkladnější ždímání hrdinovy unikátní situace. Scott ale nejspíš dobře věděl, že už takhle natahuje stopáž na maximum a že tyhle odbočky nejsou zas tak nutné. Takže vsadil na střemhlavý útěk kupředu a dal nám sympatickou žánrovku, která by měla mít hodně dlouhou životnost.

Hodnocení: 8/10

Marťan
Marťan
Zdroj: 20th Century Fox

 

Petr Cífka / Prima COOL

Po slabém Prometheovi, průměrném Exodu a nepochopitelném Konzultantovi jsem se začínal bát, že už je po Ridleym. Ale není tomu tak a díky za to. V oblíbeném sci-fi žánru se „děda“ Ridley Scott znovu našel, a i když nepřidal do filmografie grandiózní opus formátu Blade Runner nebo Vetřelce, nová žánrová klasika by z toho klidně mohla být. Velmi pečlivá adaptace povedené předlohy se určitě bude ucházet o nejednu oscarovou nominaci, protože jde o hodně hladkou, sympaticky svižnou, hravou a veskrze zábavnou látku o astronautovi, který se snaží přechytračit nelidské podmínky na Marsu. Pro Matta Damona jde o jednu z vůbec nejlepších rolí jeho kariéry, prim ale hraje Ridley Scott jako technologický perfekcionista, jenž umí ty košaté dobrodružné příběhy vyprávět s grácií dvacetiletého klipaře. Krásnej biják.

Hodnocení: 8/10

Marťan
Marťan
Zdroj: 20th Century Fox

 

Tomáš Karlík / Prima ZOOM

Marťan je rozhodně hodně povedený film. Skvěle natočený, chytře napsaný a parádně zahraný – Matt Damon snad ještě nikdy nebyl lepší. Když o něm přemýšlím, musím ho neustále srovnávat s Everestem, který vstupuje do našich kin ve stejnou dobu. Oba nám dávají stejnou otázku: jak se člověk zachová tváří v tvář velmi blízké smrti? Zatímco Everest natočený podle pravdivých událostí na ni odpovídá hodně fatalisticky, ze sci-fi románu vycházející Marťan je spíš klasickou ukázkou tradičního amerického vědeckého optimismu. Myslím, že za poslední dobu tu nebylo moc filmů, které by ukazovaly silné i slabé stránky naší západní civilizace tak věrně, jako to dělá Marťan.

Hodnocení: Zatím nezformulovatelné

Marťan
Marťan
Zdroj: 20th Century Fox

 

Vyrazíte na Marťana do kina, nebo ne? Dejte vědět v diskuzi!