Jací vědátoři byli v Teorii velkého třesku?

Vědátoři v Teorii velkého třesku - Mike Massimino
Vědátoři v Teorii velkého třesku - Mike Massimino
Zdroj: jsc.nasa.gov

Kdo jsou všichni ti panáci, z nichž naši hrdinové nezvládají udržet nadšením moč?

Zatímco občasné mihnutí se slavných geekovských herců (Summer Glau, Wil Wheaton, Katee Sackhoff) je celkem pochopitelné – jde přece jen o herce – TBBT na obrazovku tahá i skutečné vědce a kosmoplavce.

Takže pokud nemáte zrovna doktorát ve fyzice nebo nelouskáte po večerech dokumenty na Prima ZOOM, tady je stručný přehled vědeckých celebrit v Teorii velkého třesku!

 


Buzz Aldrin
Začneme tím nejznámějším. Astronaut z Apolla 11 a druhý muž na Měsíci se vyskytl v 1. epizodě 6. řady, kde na Halloween rozdává dětem tyčinky Mars a Milky Way...

Vědátoři v Teorii velkého třesku - Buzz Aldrin
Zdroj: freeinfosociety.com


Brian Greene
Následně se ve 4. řadě mihl Brian Greene. Tenhle fyzik z columbijské univerzity se specializuje na superstrunové teorie, totiž teorii, která tvrdí, že nejmenší „částečkou“ hmoty jsou různě vibrující „struny“, jejichž vrnění dodává hmotě její vlastnosti. Greene vytvořil boží dokument Elegantní vesmír, zhlédnutelný i na českém internetu.
Vědátoři v Teorii velkého třesku - Brian Greene
Zdroj: wired.com


Neil deGrasse Tyson
Taktéž ve 4. řadě byl k vidění afroamerický astrofyzik a popularizátor s hustým příjmením Tyson. Pokud se alespoň trochu pohybujete v popularizaci vědy – například máte na Facebooku lajknutou stránku I Fucking Love Science – pak Tysona znáte nejen pro jeho úspěšnou snahu sesadit Pluto z pozice planety, ale i pro jeho tvrďácká gesta a výroky.
Vědátoři v Teorii velkého třesku - Neil deGrasse Tyson
Zdroj: i3.kym-cdn.com


George Smoot
V druhé řadě jsme mohli koukat na majitele Nobelovky George Smoota. Cenu získal za objev, že reliktní záření z dob Velkého třesku má podobu záření absolutně černého tělesa... ať už to znamená cokoliv.
Vědátoři v Teorii velkého třesku - George Smoot
Zdroj: lbl.gov


Mike Massimino
Podobně jako Aldrin je i doktor Michael J. Massimino astronautem. Je veteránem dvou misí raketoplánu včetně té, jež na oběžné dráze opravila Hubblův vesmírný teleskop. Massimino se vyskytoval v dějové linii, v níž se Howard stal rovněž astronautem.
Vědátoři v Teorii velkého třesku - Mike Massimino
Zdroj: jsc.nasa.gov


Stephen Hawking
Asi největší peckou byl však dvojnásobný výskyt snad nejslavnějšího vědce dnešní doby, tělesně postiženého, leč mozkově brilantního doktora Hawkinga. Jeho nezaměnitelný hlas i vzhled, stejně jako jeho přínos studiu kvantové gravitace a černých děr z něj právem činí cosi jako žijícího Alberta Einsteina. A navíc Sheldonovi strhal jeho teorii ohledně Higgsova bosonu.
Vědátoři v Teorii velkého třesku - Stephen Hawking
Zdroj: rha.chookdigital.net

(lol)