Hvězdná brána. Co vše se taky jmenovalo Stargate?

Hvězdná brána tě sleduje!
Hvězdná brána tě sleduje!
Zdroj: beforeitsnews.com

Osobní letadlo i sledovací program – i v realitě měly programy Stargate nemalé koule! Seriál Hvězdná brána běží každý všední den v 17.40 na COOLu.

 

Hvězdná brána alias anglicky "Stargate" je sexy jméno, které sci-fi použila vícekrát, než je možné spočítat – třebas portál z kultovní sci-fi 2001: vesmírná odysea se rovněž vyznačoval stejným označením...

Existují však i dva skutečné projekty, které nesou tatáž písmenka. Zatímco první je docela normálním byznysem, druhý si v obskurnosti v ničem nezadá s cestováním na jiné planety!

 

1) Stargate jako domácí letadlo

První skutečná "Hvězdná brána" je nápadem několika civilních leteckých inženýrů z konce 70. let. Pokud čekáte (navzdory našemu varování!), že se snažili sestavit hvězdolet, svá očekávání zchlaďte.

Projekt totiž přesněji nesl jméno YF-80 a jeho cílem bylo vybudovat podomácku sestavenou repliku proudového letounu Lockheed F-80, což byl jeden z prvních proudových letounů na světě.

Jelikož to asi není úplně to, co jste čekali, projedeme tuto první "skutečnou Stargate" rychloposuvem. Idea z roku 1977 měla být 2/3 replikou F-80, avšak vlivem sporů a následné soudní pře mezi investory se realizace nikdy úplně nedočkala. Ve výsledku sice snaha přesto nakonec vyplivla umrlčí letoun Stargate T-33, do původního plánu na renovovaný F-80 však měla daleko.

Po tomto zahřívacím kole však přichází řeč na druhou skutečnou Hvězdnou bránu – a tentokrát má k fantastice mnohem blíž!

Stargate jako domácí letadlo
Stargate jako domácí letadlo
Zdroj: upload.wikimedia.org

2) Muži, co zírají na Stargate

Všichni, kteří viděli film Muži, co zírají na kozy, jsou na správné stopě – Stargate Project byl totiž zastřešujícím termínem pro všechny studie zabývající se zbrojním využitím lidských psionických schopností. Čili telepatie a sledování na dálku

Na této Stargate makala americká vláda ve spolupráci s CIA od 70. let minimálně do roku 1995, kdy byl projekt zaseknut (ale možná jen chtějí, abychom si to mysleli!).

Ambice nebyly zrovna malé: toho času totiž v jistých kruzích kolovaly informace, že lidský mozek umí doslova magické psí kusy, především že dovede zkoumat mimo své tělo cizí krajiny (tj. bez koukání na televizní přenos z družice...). Hnacím motorem byly drby, že něco podobného zkoušejí i Sověti.

Project Star gate Foto:

Tohle je nejlepší fotografie, kterou se podařilo z projektu vynést!

Trvalo více než deset let financování, než zodpovědným činitelům došlo, že platí skupinu schizofreniků frčících na množině drog a Stagate byl zakončen.

Možná je ovšem všechno kamufláž – jenom dva roky poté ostatně startuje náš oblíbený seriál o kosmických průzkumnících :-)

Jak už asi víte, tento, troufáme si říct zdaleka nejlepší Stargate program všech dob, si na Prima COOL můžete připomenout každý všední den v 17.40.