Coolovská elita: Vybíráme 6 nejlepších hereckých výkonů Matthewa McConaugheyho

Obrázek uživatele KarelR
Matthew je teď na vrcholu. Kudy se tam dostal?
Matthew je teď na vrcholu. Kudy se tam dostal?
Zdroj: HBO/HBO/Lionsgate

Nikdo si neumí broukat tak jako on!

Nedělní večer vám na COOLu prohřeje opíkačka Matthewa McConaugheyho a Christiana Bale v dračím sci-fi Království ohně. Vtip je, že toho prvního byste tu možná příliš nepoznali - někdejší představitel hezounů totiž působí jako totální psychopat, který je posedlý vybíjením dráčků, a ničemu nepomáhá ani jeho vyholená lebka. Znalci filmu ale Matthewovým zdejším vzezřením překvapeni být nemohli - ať už to totiž bylo na počátku jeho kariéry nebo v posledních letech, tenhle krasavec vždycky uměl překvapit tak, jako skoro nikdo jiný.

 

Temný případ

Začneme tím nejzjevnějším - Temný případ je zřejmě dílkem, v němž jsme moderního Matthewa začali adorovat úplně všichni. Nehledě na jeho oscarovou roli (viz níže) totiž asi všichni o něco více žereme drsné detektivy než smutné umírající trosky. Blábolení Rusta Cohla, z něhož není jasné, je-li geniálním vyšetřovatelem nebo úplným cvokem, navíc za poslední rok oprávněně vstoupilo do sféry memů.

Temný případ
Temný případ
Zdroj: HBO

 

Vlk z Wall Street

Komický je i Matthewův další novodobý zářez, epizodní výskyt ve Vlkovi z Wall Street. Ačkoliv se ve filmu objeví jen na několik minut (z toho po delší dobu sotva v jediné scéně), jeho výkon totálně zastínil DiCapriovo pitvoření v hlavní roli. Dodnes nám navíc v hlavně zní Matthewovo podmanivé broukání...

Vlk z Wall Street
Vlk z Wall Street
Zdroj: Paramount Pictures

 

Omámení a zmatení

Nenápadný snímek z roku 1993, v němž středoškoláci z toku 1977 zažívají jednu divokou noc, působí v každém ohledu jako pozapomenutý kult. Krom mladistvého Matthewa tu totiž lze rozeznat i začínající Millu Jovovich, Bena Afflecka nebo Renée Zellweger, snímek navíc režíroval Richard Linklater (Chlapectví). No a už tady si Matthew střihl nápadně sympatického nadsamce.

Omámení a zmatení
Omámení a zmatení
Zdroj: Gramercy Pictures

 

Osamělá hvězda

Pomalejší antiwestern Osamělá hvězda z roku 1996 ukázal Matthewa jako legendárního šerifa a otce hlavního hrdiny Chrise Coopera. Celá story o vyšetřování někdejších zločinů by ale fungovala sotva napůl, kdyby Matthew své postavě nepropůjčil skoro až dechberoucí závoj tajemna.

Osamělá hvězda
Osamělá hvězda
Zdroj: Castle Rock Entertainment

 

Obhájce

Jak ukazuje Osamělá hvězda, Matthew nikdy nebyl úplně tradiční hezounek sázející na svůj úsměv - krom úplných blockbusterů jako je Sahara totiž se svou frajerskou fazónou uměl podvraťácky pracovat. I tak ale mnoho lidi v roce 2011 překvapil snímek Obhájce, zřejmě první zásek McConaugheyho renesance. Atmosférou 90. let prodchnutý film o advokátovi, kterému do klína spadne životní případ, je totiž dramatem první třídy a bez hereckých schopnosti představitele hlavní namachrované postavy by stěží vyvolával tak hlasité potlesky.

Obhájce
Obhájce
Zdroj: Lionsgate

 

Klub poslední naděje

Přesto si Matthew na skutečný návrat musel počkat ještě o dva roky déle. Svou rolí drsňáka, který se dozví terminální diagnózu jménem "AIDS" a bez citového vydírání diváka se vydá na "spásný" road trip, si získal i svou zlatou sošku Oscara. Jeho proměna v průběhu story - jak mentální, tak díky dvaceti shozeným kilům i tělesná - McConaugheyho plnohodnotně definovala jako krutopřísného filozofujícího drsňka - ať už váží osmdesát nebo jen čtyřicet kilo.

Klub poslední naděje
Klub poslední naděje
Zdroj: Focus Features

Království ohně začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.