Batman se žraločím repelentem? 4 nejdivnější superhrdinské filmy

Obrázek uživatele KarelR
Vážně nezapomenutelné žánrovky...
Vážně nezapomenutelné žánrovky...
Zdroj: Miramax/Fox Broadcasting Company/20th Century Fox

Další důkaz, že napoprvé je to vždycky bída.

Ačkoliv si teď superhrdinské filmy skrze marvelovky, X-Meny nebo Muže z oceli užívají místo na popkulturním výslunní, zdaleka tomu tak nebývalo vždycky. Pamětníci si jistě vzpomenou na různé bizarní superhrdinské kousky, které se v minulých, "komiksofóbních" dekádách snažily uspět, jenom aby následně byly rychle zapomenuty. Mezi ojedinělé matadory, kteří prorazili, vlastně patří jenom Superman ze 70. let a Batman z roku 1989. Po jejich boku se však skví celé bratrstvo zapomenutých filmů, z jehož zástupců vybíráme čtyři bizarní příklady raných komiksových filmů.

 

Darkman

Deset let před tím, než se Sam Raimi proslavil prvním Spider-Manem, a pomohl tak nakopnout módu komiksových filmů, se o něco podobného pokusil s Darkmanem. Hlavním hrdinou snímku je znetvořený antihrdina (Liam Neeson!), který se mstí za své zohyzdění.

Už jen z těchto charakteristik je vidět, že Darkman rozhodně není úplně tradiční komiksárnou o partičce kamarádů, kteří v neoprenových pláštěnkách spasí svět. Na filmu je navíc vidět božanský vývoj od starších filmů směrem k dnešním komiksárnám. Unikátní bizár jménem Darkman si naštěstí můžete oživit poměrně brzy, ve středu večer ho totiž ve 22.40 vysílá Prima COOL.

Darkman
Darkman
Zdroj: Universal Studios

 

Nick Fury, zvláštní agent

Jestli Darkman platí za zvláštní, ale stále koukatelné dílko, pak lze říct, že Nick Fury, zvláštní agent, zřejmě vypadl ze Satanova anusu. Televizní film z roku 1998 popisuje trampoty (tehdy ještě bílého) šéfa SHIELDu s ksichtem Davida Hasselhoffa (!) při zápasení s teroristy z Hydry. Předtím se však hlavní hrdina musí vrátit ze svého zaslouženého odpočinku… čili od práce v betonovém kamenolomu.

Pro diváka znalého novodobých marvelovských filmů je Nick Fury doslova dílem z alternativní dimenze, potkává tu totiž mnohá známá jména, ale v diametrálně jiném provedení (natáčelo se navíc zjevně v Kanadě, takže potkáte i herce z Hvězdné brány). I bez těchto vlastností je však Nick Fury výjimečně otřesným filmem a zoufalá snaha Davida Hasselhoffa o zarostlého drsňáka je jenom lahodnou třešničkou na shnilém dortíku.

Nick Fury, zvláštní agent
Nick Fury, zvláštní agent
Zdroj: Fox Broadcasting Company

 

Batman

Možná jste už měli tu čest zhlédnout několik minut z prastarého seriálu Batman, v němž titulní hrdina spolu s Robinem používali žraločí repelent a celkově působili příšerně mimózně. Seriál byl ostatně v poslední době zdrojem řady memů. Méně už se však ví o tom, že v roce 1966 na bázi tohoto seriálu vznikl i 105 minut trvající kinofilm. A obskurnostmi rozhodně nešetří!

Dojde v něm na starou Catwoman i Jokera, ale především na hromadu zábavy skrze nevážně pojatého Netopýřáka. I když si možná někteří diváci budou myslet, že v 60. letech ještě lidstvo nedisponovalo takovou mírou vkusu jako dnes, opak je pravdou – tehdejší Batman byl vlastně parodií podobně jako tehdejší James Bond. Všechny ty šílené vtípky byly zcela záměrné. Nic to však nemění na tom, že ve srovnání s pozdějším Batmanovým vykreslením u Tima Burtona a Chrise Nolana je Batman z roku 1966 něčím docela prapodivným.

Batman
Batman
Zdroj: 20th Century Fox

 

Vrána

Temnými komiksy jsme začali, a tak jimi i skončíme. Depresivní story o nadpřirozeném mstiteli, který brázdí ulice zřejmě partnerského města Sin City, nezapře podobnost s Darkmanem – tmavé kontury se však v 90. letech ovíněných Burtonovým Batmanem nosily více než obvykle. Vrána je solidním pokoukáním, které je tak masivně odlišné od dnešních komiksovek, že si něco podobného nelze nechat ujít.

S filmem se navíc pojí tragický osud ústředního herce Brandona Lee, který zemřel po výstřelu zbraně přímo na place – ačkoliv se střílelo slepými, v komoře .44 Magnumu filmaři zapomněli projektil z předešlé scény. I slepá patrona proto měla dostatečnou sílu ke smrtícímu zásahu Brandona Lee přímo před kamerami. A to už je panečku nějaký punk.

Vrána
Vrána
Zdroj: Miramax

Vrána byla vlastně něco jako Temný rytíř 90. let – i ona ukázala, jak brutálně temné (na svou dobu) mohou komiksové filmy být, i ona ovlivnila popkulturní stránku, a s ní i s její propagací se neodlučitelně spojila tragická smrt představitele jedné z hlavních postav...

Který komiksový film nejvíc rozhodil vás?

Darkman běží ve středu ve 22.40 na Prima COOL!

(lol)