7 překvapivých faktů o afghánské válce

Pohled na válku v Afghánistánu
Pohled na válku v Afghánistánu
Zdroj: i.crackedcdn.com

Drsný dokumentarista Ross Kemp se vrací zpátky do Anglie, válka však nekončí. Dívejte se na poslední díl pořadu Ross Kemp: Afghánistán ve středu 14. srpna od 20:15 na Prima COOL.

Každé nasazení jednou dospěje do finále, a pětidílný dokument Ross Kemp: Afganistan z prostředí britské armády nasazené ve válce v Afganistánů tak dorazilo do svého cíle.

V posledním díle se vyprávění z vyprahlé pouště soustředí na veterány a jejich problém s aklimatizací zpátky v domovině. A po půl roce bojů o přežití to budou mít setsakra těžké...
Válka však neskončila.

Tedy, nejen v době natočení první řady Kent Ross: Afganistan, ale ani dnes, o šest let později.

Jako důkaz, že reálné konflikty sebou nesou tragédie i nadsazenější momentky, jsme pro vás vykopali sedm nejzajímavější faktů o celém mrazivém podniku:

7) CIA údajně vykupovala loajalitu afganských kmenových vůdců nejen dolary, ale i darováním Viagry...

Letouny ve válce v Afghánistánu
Letouny ve válce v Afghánistánu
Zdroj: wired.com

6) Jednou z nejpopulárnějších amerických osobností, která v Afganistánu bojovala, byl fotbalista Pat Tillman, který narukováním zahodil smlouvu za 3,6 milionů dolarů. Tillman, mimochodem odpůrce invaze do Iráku, později zemřel při výkonu služby nešťastné palby z vlastních řad.
5) V současné době je v Afganistánu nasazeno 415 českých vojáků. Náš kontingent je tak mezi jednotkami početnější než jednotky Jižní Koreje, Belgie či Finska

Obavatelé Afghánistánu
Obavatelé Afghánistánu
Zdroj: defense.gov

4) Konflikt nebyl autorizovaný Organizací spojených národů a de facto tak invaze byla vedena v rozporu s mezinárodním právem. Bushova vláda rovněž obešla americký zákoník, který vyžaduje odsouhlasení války skrze americký senát – v roce 2008 to ostatně potvrdil americký nejvyšší soud.

Nutno však podotknout, že situace v Afganistanu, před invazí rozvráceném dlouhotrvající občanskou válkou, si na legalitu rozhodně rovněž nehrála. Momentálně operace NATO a ISAF je však už ze strany OSN odkývána.

3) Průměrný věk padlých britských vojáků je pouze 22 let. Někteří byli dokonce teprve náctiletí.

Vojáci bojující v Afghánistánu
Vojáci bojující v Afghánistánu
Zdroj: defencetalk.com
2) Raketa Javelin, kterou jistě ze série Call of Duty znají i hráči videoher, stojí až 75 tisíc dolarů za jednorázově použitelný kus. Britští vojáci proto její užití častují pojmem "střílet po nepříteli Porsche".

1) Počty mrtvých vojáků: od počátku invaze v říjnu 2001 do dnešních dnů si na spojenecké straně konflikt vyžádal 4487 padlých západních vojáků, více než 10 tisíc padlých vládních afgánských vojáků a kolem 20 tisíc zabitých civilistů (dle nejuznávanějších statistik). Neexistuje žádné věrohodné vyčíslení padlých bojovníků mezi povstalci.

Voják v Afghánistánu
Voják v Afghánistánu
Zdroj: media.salon.com
(lol)