10 nejlepších animáků za posledních 5 let

Obrázek uživatele KarelR
A na co nedáte dopustit vy?
A na co nedáte dopustit vy?
Zdroj: Warner Bros./DreamWorks Animation/Pixar

Kreslené pecky, které musíte vidět!

Dobrých animáků není nikdy dost. Minulý rok se k mezi ně přidala třeba pixarovka V hlavě, nikdy ale není od věci zavzpomínat na nejlepší kousky z uplynulých let. Aby to bylo tak nějak přehlednější a aktuálnější, ohlédli jsme se jen za poslední pětiletkou. A kupodivu jsme zjistili, že se z ní desítka skvělých filmů vytahuje velice snadno.

10) Píseň moře

V osobitém irském filmu Tomma Moora (Brendan a tajemství Kellsu) se podíváte na osamělý maják, na kterém by mohla žít poslední tulení víla. Celé je to samozřejmě o trochu složitější. Před usednutím k televizi vám ale stačí vědět jen to, že čarokrásnější a chytřejší dětskou vyprávěnku jen tak nenajdete!

Píseň moře
Zdroj: StudioCanal

9) Na vlásku

Dnes už prakticky disneyovská klasika o princezně s dlouhými vlasy a jejím zlodějském spasiteli. Na vlásku je dobrodružnou pohádkou, jak se sluší a patří, a nechybí tu ani pořádně dojemná koncovka. Jo a mimochodem… pánev je nejvíc!

Na vlásku
Zdroj: The Walt Disney Company

8) Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana

Brilantní animák, ve kterém po boku geniálního psa a jeho průšvihářského chlapce prožijete mnoho historických událostí, bývá neprávem přehlížen. A je to velká škoda, protože vám v něm Peabody a Sherman představí vládu Tutanchamona, útok na Tróju nebo Velkou francouzskou revoluci. To vše s nezastavitelným smyslem pro humor a doslova nadčasovými nápady!

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana
Zdroj: DreamWorks Animation

7) Toy Story 3: Příběh hraček

Čtyřka Toy Story nás čeká v červnu 2017, tedy celých 7 let po výborné trojce. V té se Pixar znovu vrátil k Buzzovi a Woodymu, kteří se tentokrát potýkali s komplotem v mateřské školce. A jelikož byli stejně zábavní jako v devadesátých letech, proč jim ten další díl vlastně nedopřát, že?

Toy Story 3: Příběh hraček
Zdroj: Pixar

6) Croodsovi

Málo známý, ale vynikající animák o pravěké rodince, která musí vzít rozum do hrsti a vydat se na dlouhou cestu za novým domovem. Croodsovi mají nevídaně povedené akční scény, pohání je ale i hlasové obsazení, jemuž kralují Nicolas Cage a Emma Stone. Rozdováděná povinnost, u které se neobejdete bez kapesníku!

Croodsovi
Zdroj: DreamWorks Animation

5) Raubíř Ralf

V podstatě „videoherní Toy Story“. Ústřední hrdinou Raubíře Ralfa je záporák z jedniček a nul, který by rád stanul na straně dobra. To se mu bohužel dlouho nedaří, pak se ale vydá napříč herním světem a zjišťuje, že by přece jen mohl dostat svých pár minut slávy. Zábavné, nádherně animované a docela originální? To si pište. A pak že u Disneyho zas tak neumí filmy pro kluky!

Raubíř Ralf
Zdroj: The Walt Disney Company

4) Tintinova dobrodružství

Když se Steven Spielberg rozhodne, že natočí animák, už dopředu se očekává, že to bude velká pecka. A Tintinova dobrodružství naštěstí nezklamala, protože disponují odzbrojujícím šarmem, rychlopalným vtipem i parádními akčními sekvencemi. Staromilský příběh o novináři, co se vydává po stopách pirátského pokladu, je zkrátka trefou do černého. A mimochodem… druhý díl by měl režírovat sám Peter Jackson!

Tintinova dobrodružství
Zdroj: Paramount Pictures

3) Zataženo, občas trakaře

Film o tom, jak začne pršet jídlo? Zní to jako tragický nápad, Phil Lord a Chris Miller ale ze známé dětské knížky vyždímali nevídaně živelnou rodinnou zábavu. Trakaře srší originalitou a ztřeštěností, hlavně v nich ale bije srdíčko a jsou nekonečnou šňůrou zábavných momentů. Jo a hlavní hvězda? Přece Steeeeeve!

Zataženo, občas trakaře
Zdroj: Columbia Pictures

2) Jak vycvičit draka

Etalon novodobých animovaných filmů, který nesmí chybět na žádné sběratelské poličce. Jak vycvičit draka se vrhlo na nepříliš atraktivní téma vikingů, kupodivu jej ale přetavilo v opulentní i komorně dojemnou podívanou, v níž si zamilujete zhruba půlku postav. Výlety s Bezzubkou zkrátka nemají konkurenci. Tedy skoro…

Jak vycvičit draka
Zdroj: DreamWorks Animation

1) Lego příběh

Jeden z vrcholů animované tvorby jsme dostali až minulý rok. Lego příběh mohl být jen tupou reklamou na dánské kostičky, Phil Lord a Chris Miller (ano, pánové od Trakařů) z něj ale udělali nezastavitelnou přehlídku geniálních nápadů. Story o tom nejobyčejnějším legáčkovi, který musí zachránit celý svět, si samozřejmě utahuje ze všeho od Pána prstenů až po Harryho Pottera. Dělá to ale tak neodolatelně, nadšeně a energicky, že může hrdě stát po jejich boku. Tohle další díly nikdy nemůžou překonat!

Lego příběh
Zdroj: Warner Bros.

Chybí tu váš oblíbený animák? No pochopitelně, všechny se sem holt vejít nemohly. Určitě se tedy ozvěte v diskuzi, tipů na dobré filmy totiž není nikdy dost!